En İyi Linux Sunucuları

0
1076

Neden Sunucular için Linux’u seçmelisiniz?

Farklı işletim sistemlerinin popülaritesi konusunda Linux sunucu pazarında daha iyi bir konuma sahiptir. İstikrar, güvenlik, özgürlük ve donanım desteği gibi pek çok avantajdan dolayı Linux genellikle sistem yöneticileri ve uzman kullanıcılar için en sevilen platformdur. Tıpkı diğer özel kullanımlar gibi (oyun, programlama veya saldırı da dahil olmak üzere) Linux sunucusu kategorisi çok geniş yelpaze imkanı sunar.

Bu işletim sistemleri, özel araçlar ve uzun vadeli destek ile gelir. Ayrıca, en iyi çalışma süresini, güç verimliliğini, güvenliği ve performansı optimize ettiğinizden emin olmaya çalışıyorlar. Bu liste ücretsiz Linux sunucu seçeneklerini ve ücretli seçenekleri içermektedir.

centos sunucu

RHEL (Red Hat Enterprise Linux)

https://www.redhat.com/en/technologies/linux-platforms/enterprise-linux

En iyi Linux sunucu dağıtımı listesindeki ilk sıradaki RHEL sürpriz olmamalı. RHEL, Linux masaüstleri dünyasında Ubuntu tarafından beğenilen kurumsal alanda aynı pozisyona sahiptir. Red Hat Enterprise Linux’un arkasındaki şirket olan Red Hat, Linux kurumsal dünyasında en erken ve en büyük oyuncusudur. Yıllar içinde RHEL’i geliştirdiler ve yazılım paketlerinin ve donanımlarının RHEL tarafından desteklendiğini veya “sertifikalı” olduklarını sağladılar. Sertifikalı statünün yanı sıra, uzun vadeli destek de en iyi Linux sunucu işletim sistemini aramada önemli. Şirket, Fortune Global 500’teki % 90 şirketlerin Red Hat kullandığını iddia ediyor.

Dahası, Red Hat, geliştiriciler için maliyetsiz ve üretim dışı RHEL aboneliği de sunuyor.

CentOS

https://www.centos.org

Herhangi bir abonelik ücreti ödemeksizin RHEL’i yakalamanın bir başka yolu, ücretsiz Linux sunucu dağıtımı CentOS’u indirmektir. Red Hat’ın desteği olmadan topluluk tarafından desteklenen RHEL budur. CentOS, RHEL ile ikili olarak uyumludur, ki bu da lehine bir başka artı noktasıdır. RHEL gibi CentOS depoları da, üretim sisteminiz için yeterince güvenli ve dengeli, denenmiş ve test edilmiş yazılımlar içerir. CPanel de dahil olmak üzere kontrol panelleri söz konusu olduğunda, CentOS daha iyi desteklenir. RPM paketleri ve yum paket yöneticisi ile tanışırsanız, CentOS ile birlikte gitmek için Linux sunucu belikide en işletim sistemidir.

Bununla birlikte, sistemin bir yıldan fazla kullanılmasını beklerseniz ve sağlam bir istikrar istiyorsanız, CentOS önerilir.

Dünya Windows kullanır ama Dünyayı CentOS Yönetir.

Ubuntu LTS

https://www.ubuntu.com/download

RHEL ve CentOS ile karşılaştırıldığında, Ubuntu depoları daha hızlı bir şekilde yazılım paketleri alıyor. Bu seçim yine sizin ihtiyaçlarınıza göre değişir. Bazı uygulamalar ve yazılımlardaki en yeni özelliklerin ve güncellemelerin tamamını istiyorsanız, Ubuntu’ya gidinderim. Geniş bir kullanıcı topluluğuna topluluğuna sahiptir. Ayrıca, Linux dünyasına bir sıçrama yapmak isteyen bir Linux acemi için de önerilir.

Performansda, Ubuntu esnek bir performans sunar. Posta sunucusu, Lamp sunucusu, Samba dosya sunucusu, OpenStack Mitaka, Nginx, vb. gibi bazı yararlı paketlerle gelen Ubuntu Sunucu seçeneğine de gidebilirsiniz. Bu dağıtımın 5 yıllık LTS desteği, aynı zamanda bu başlangıç- bir medya sunucusu, e-posta sunucusu veya oyun sunucusu kurma gibi senaryolar için kolay kullanımlı Linux sunucu dağıtımıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here