En İyi Linux Sunucuları

0
576

Neden Sunucular için Linux’u seçmelisiniz?

Farklı işletim sistemlerinin popülaritesi konusunda Linux sunucu pazarında daha iyi bir konuma sahiptir. İstikrar, güvenlik, özgürlük ve donanım desteği gibi pek çok avantajdan dolayı Linux genellikle sistem yöneticileri ve uzman kullanıcılar için en sevilen platformdur. Tıpkı diğer özel kullanımlar gibi (oyun, programlama veya saldırı da dahil olmak üzere) Linux sunucusu kategorisi çok geniş yelpaze imkanı sunar.

Bu işletim sistemleri, özel araçlar ve uzun vadeli destek ile gelir. Ayrıca, en iyi çalışma süresini, güç verimliliğini, güvenliği ve performansı optimize ettiğinizden emin olmaya çalışıyorlar. Bu liste ücretsiz Linux sunucu seçeneklerini ve ücretli seçenekleri içermektedir.

centos sunucu

RHEL (Red Hat Enterprise Linux)

https://www.redhat.com/en/technologies/linux-platforms/enterprise-linux

En iyi Linux sunucu dağıtımı listesindeki ilk sıradaki RHEL sürpriz olmamalı. RHEL, Linux masaüstleri dünyasında Ubuntu tarafından beğenilen kurumsal alanda aynı pozisyona sahiptir. Red Hat Enterprise Linux’un arkasındaki şirket olan Red Hat, Linux kurumsal dünyasında en erken ve en büyük oyuncusudur. Yıllar içinde RHEL’i geliştirdiler ve yazılım paketlerinin ve donanımlarının RHEL tarafından desteklendiğini veya “sertifikalı” olduklarını sağladılar. Sertifikalı statünün yanı sıra, uzun vadeli destek de en iyi Linux sunucu işletim sistemini aramada önemli. Şirket, Fortune Global 500’teki % 90 şirketlerin Red Hat kullandığını iddia ediyor.

Dahası, Red Hat, geliştiriciler için maliyetsiz ve üretim dışı RHEL aboneliği de sunuyor.

CentOS

https://www.centos.org

Herhangi bir abonelik ücreti ödemeksizin RHEL’i yakalamanın bir başka yolu, ücretsiz Linux sunucu dağıtımı CentOS’u indirmektir. Red Hat’ın desteği olmadan topluluk tarafından desteklenen RHEL budur. CentOS, RHEL ile ikili olarak uyumludur, ki bu da lehine bir başka artı noktasıdır. RHEL gibi CentOS depoları da, üretim sisteminiz için yeterince güvenli ve dengeli, denenmiş ve test edilmiş yazılımlar içerir. CPanel de dahil olmak üzere kontrol panelleri söz konusu olduğunda, CentOS daha iyi desteklenir. RPM paketleri ve yum paket yöneticisi ile tanışırsanız, CentOS ile birlikte gitmek için Linux sunucu belikide en işletim sistemidir.

Bununla birlikte, sistemin bir yıldan fazla kullanılmasını beklerseniz ve sağlam bir istikrar istiyorsanız, CentOS önerilir.

Dünya Windows kullanır ama Dünyayı CentOS Yönetir.

Ubuntu LTS

https://www.ubuntu.com/download

RHEL ve CentOS ile karşılaştırıldığında, Ubuntu depoları daha hızlı bir şekilde yazılım paketleri alıyor. Bu seçim yine sizin ihtiyaçlarınıza göre değişir. Bazı uygulamalar ve yazılımlardaki en yeni özelliklerin ve güncellemelerin tamamını istiyorsanız, Ubuntu’ya gidinderim. Geniş bir kullanıcı topluluğuna topluluğuna sahiptir. Ayrıca, Linux dünyasına bir sıçrama yapmak isteyen bir Linux acemi için de önerilir.

Performansda, Ubuntu esnek bir performans sunar. Posta sunucusu, Lamp sunucusu, Samba dosya sunucusu, OpenStack Mitaka, Nginx, vb. gibi bazı yararlı paketlerle gelen Ubuntu Sunucu seçeneğine de gidebilirsiniz. Bu dağıtımın 5 yıllık LTS desteği, aynı zamanda bu başlangıç- bir medya sunucusu, e-posta sunucusu veya oyun sunucusu kurma gibi senaryolar için kolay kullanımlı Linux sunucu dağıtımıdır.

Debian

https://www.debian.org

En popüler Linux dağıtımlarının bazılarının Debian’a dayandırılmasının bir nedeni var. Bunun nedeni istikrarıdır. Debian’da yapmak istediğiniz herhangi bir şey Ubuntu’da başarılabilirken, ortalamanın üstünde bir seviyedeyseniz ve kararlılık çok önemli ise önerilir. Unutulmaması gereken bir diğer husus da Debian’ın yalnızca özgür yazılımla birlikte gelmesi. Ayrıca daha eski donanımlar için uygun bir seçim haline getiren Ubuntu’ya kıyasla daha hafif ve hızlıdır.

Kısacası, güvenlikle ilgilenen ve Linux ile tanışık bir kuruluş ortamında çalışıyorsanız ve bir Linux sunucu işletim sistemine gereksiniminiz varsa, Debian’ı seçin.

SLES (SUSE Linux Enterprise Server)

https://www.suse.com/products/server

Tıpkı RHEL ve Canonical gibi SUSE, açık kaynak dünyasında tanınmış bir isim. 1992’de başlayan şirket müşterileri için Linux’u pazarlayan ilk şirket oldu. Şirketin ana sunumu SUSE Linux Enterprise Server’tır. SAP ve Microsoft’la yapılan yeni ortaklıklar da farklı kurumsal pazara dönüştürdü.

SLES’i (ve OpenSUSE) kullanmanın büyük bir avantajı, birçok karmaşık görevleri daha kolay ve otomatik hale getiren YaST yazılım yönetim sistemidir. Kullanıcılar için GUI ve komut satırı ara yüzüne sahiptir. Bu nedenle SLES, en yönetici dostu Linux dağıtımı olarak da adlandırılır. Çok amaçlı bir Linux sunucu dağıtımı arayanlar için tasarlanmıştır.

OpenSUSE Leap

https://www.opensuse.org/#Leap

Yüzde yüz doğru karşılaştırma olsa da, openSUSE Leap ve SLES, SUSE’nin RHEL ve CentOS’larıdır. Leap, SLE’nin aynı çekirdek tabanını kullanıyor ve ücretsiz topluluk paketleri ve desteği ile birlikte geliyor; SLES ile kurumsal destek ve yamalara adanmış olursunuz. Özel bir destek önceliğiniz değilse sıçramayı seçip yamalar ve düzeltmeleri ücretsiz olarak almanız önerilir. Bu SLES daha istikrarlı ve pek çok kurumsal uygulama sağlayıcısından sertifikalar ile geldiğini söylemeye gerek yok.

Gentoo

https://www.gentoo.org

Zorlukları seven ve bir Linux sunucu OS gereksinimi duyan deneyimli bir Linux kullanıcısıysanız, Gentoo sizin seçiminiz olabilir. Modüler yaklaşımı ile Gentoo, “buna ihtiyacınız yoksa, kurmayın” felsefesini desteklemektedir. Bu tonlarca gereksiz şişlik ve bağımlılığı azaltır. Ayrıca, Gentoo’nun her kurulumu benzersiz ve özelleştirilmiştir, bu da bir yöneticiye ihtiyaç duyduğu tüm kontrolleri sağlar. Üstelik USE bayrakları ve paket maskelemesi ile ekstra kontrol elde edersiniz. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, herkes için değil; bu nedenle Linux sunucusu seçerken akıllıca seçim yapmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here