ESET ile EternalBlue Güvenlik Açığını Denetleyin

WannaCry fidye yazılımı (WannaCrypt veya WannaCryptor olarak da bilinir) yaklaşık 130 ülkede milyonlarca Windows bilgisayara bulaşma nedeniyle dünyanın her yerinde haber yayınladı. Güvenlik araştırmacıları, fidye yazılımının gizli anahtarını bulamazlarsa, daha da yayılmaya devam edecekti. Kill switch’siz yeni sürümler de piyasaya sürüldü fakat Microsoft tarafından birçok güvenlik ürünleri satıcısı WannaCrypt’in savunmasızlıklarına karşı bilgisayarları savunmak için tedbirler almıştı.

 ESET EternalBlue guvenlik

Daha önce, NSA tarafından kullanılan ve o yılın Mart ayında kamuoyuna açıklanan güvenlik açıkları için Windows sisteminizi tarayan 360 NSA Siber Silah Savunma Aracı sanırım geçmiş yazılarda site yayınlamıştık. Şimdi ESET, Windows bilgisayar EternalBlue‘dan etkilenip etkilenmediğini kontrol edebileceğiniz bir araç da sundu. WannaCrypt fidye yazılımı tarafından kullanılan güvenlik açığı belirliyor.

ESET EternalBlue Vulnerability Checker (ESET EternalBlue Güvenlik Açığı Denetleyicisi), Microsoft tarafından yayımlanan düzeltme eklerini (yama) yüklediyseniz basit bir CLI (komut satırı arabirimi) aracıdır. Aslında, yamalar aracılığıyla güncellenecek dosyaların sürümlerini kontrol eder. Bu programı başlattığınızda, hızlı bir şekilde sisteminizin EternalBlue’dan güvenli olup olmadığını veya etkilenip etkilenmediğini size söyler.

Sisteminiz etkileniyorsa, Windows Update’i çalıştırmanız ve sisteminizi güncelleştirmeniz konusunda size yönergeler de sunar. Araç ayrıca, güncelleştirmeyi Windows Updates Catalog web sitesinden el ile de indirebileceğinizi ima eder.

Bu yamaları manuel olarak nasıl kurabildiğinizi görmek için Windows PC’nizin EternalBlue güvenlik açığıyla nasıl düzelteceğinize ilişkin talimatları okuyabilirsiniz . Güncellemeleri yükledikten sonra ESET aracını çalıştırırsanız, sisteminizin bu güvenlik açığından uzak olduğunu gösterecektir.

Talimatlara aşağıdaki url’lerden bakabilirsiniz.

http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4012598

http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4012212

ESET EternalBlue Güvenlik Açığı Denetleyicisini (ESET EternalBlue Vulnerability Checker) bu url’den http://support.eset.com/alert6442/#eternalblue indirebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir