Excel Kişilerini vCard’a ,VCF’ye Dönüştürelim

9
17894

VCF veya vCard Dosyası Nedir?

Bu dosyayı her zaman dolaylı olarak kullanıyorsunuzdur. VCF (Virtual Contact File) Virtual yani sanal Contact F ile bir kısaltmadır. Temelde, Outlook’ta kullandığınız kişileri depolayan metin türü dosya, mobil vb. Bu dosyayı doğrudan veya dolaylı olarak kullanıyorsunuzdur.

Ayrıca vCard (Sanal Kart) dosyası olarak da bilinir. Bu dosya türü için uzantı .vcf veya .vcard’dır. Yukarıda belirttiğim gibi, bu basit bir metin dosyasıdır, ancak kişilerin tüm ayrıntıları belirli bir biçimde yazılmıştır.

VCard veya VCF dosyasının örnek yapısı

Örnek bir vCard dosyası, her bir iletişim bilgileri

BEGIN:VCARD and END:VCARD etiketleri aşağıda gösterildiği gibi.

BEGIN:VCARD
VERSION:3.0
N:FirstName;LastName;;;
FN:FullName
ORG:OrganizationName
TITLE:PostNameInOrganization
TEL;TYPE=WORK,VOICE:031-11223344
TEL;TYPE=HOME,VOICE:031-11223345
EMAIL:forrestgump@example.com
END:VCARD

Akıllı Telefonunuzun Kişilerini Dışa Aktarma ve İçe Aktarma o kadar büyük yer kaplamaz. Bunu, İletişim Uygulamanızın Ayarlar seçeneğini kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Ancak, basit bir excel dosyasını vCard (.vcf) biçiminde dönüştürdüğünüzde ve bunları telefon kişileriniz olarak içe aktarırken bunu gerçekten zor olabilir ama bu işin üstesinden çok kolay gelinebilir.

Herhangi bir üçüncü taraf programınız yoksa veya bazı hileleri bilmiyorsanız akıllı telefonunuzdaki kişileri birer birer kaydetmek birkaç saat sürebilir.

Sadece birkaç saat önce aynı mücadeleyle yüzleştim ve umarım işi yaptığımı bilmekten memnun olacaksın! Elbette, numarayı keşfetmek yaklaşık 2 saatime mal oluyor. Ama o kadar beklemek zorunda değilsiniz. Aynı ihtiyacı yaşarsanız birkaç dakika içinde bunu yapabilirsiniz. Nasıl olacağını görelim.

Bu işlemin bir kaç yolu var yapmanın ama ben elle (manuel) ekmeği taştan çıkartma işlemini anlatacağım. Diğerlerinide yazıya en kısa zamanda ekleyeceğim. Hadi başlayalım.

Excel Kişilerini vCard Formatına Dönüştürme üç adımda yapabilirsiniz.

Ben bu işlemi Windows 10 bilgisayarda anlatacağım.

İlk önce Excel dosyasını (.xls / .xlsx) CSV (.csv) haline dönüştüreceksiniz.

CSV dosyasını Kişiler’i kullanarak içe aktarın. Bu, önceki Windows sürümlerinde varsayılan bir Windows Uygulamasıdır. Fakat Windows 10’da Kişiler bir klasör olarak kabul edilir.

Rehber’i Kişiler’i kullanarak vCard (.vcf) olarak dışa aktaracaksınız

İlk Adım: Excel dosyasını CSV’ye Dönüştürme:

Ben excel 2016 kullanayorum anlatımı buna böre yapıyorum. Kişilerinizin saklanacağı, dönüştürmek istediğiniz Excel dosyasını açın.

dosya+farklı kaydet+belegeler klasörü kayıt yapacağım. Sizde bir klasör oluşturup yada bilgisayarınızın istediğiniz yere yapabilirsiniz. Hemen kayıt yapmıyoruz. Farklı kaydet yapıp, kayıt türünü CSV (Virgül ile ayrılmış) olarak kaydedin.

Şimdi altta yazılı tırnak işaretindeki içindeki yazılı mesaj alacaksınız.

”Çalışma kitabınızı CSV (Virgülle ayrılmış) olarak kaydederseniz, içindeki bazı özelikler kaybolabilir. Bu biçimi kullanmaya devam etmek istiyor musunuz?”

Evet butonuna basın ve adım ilk adım tamamlandı.

İkinci adım: Kişileri kullanarak CSV Dosyasını İçe Aktar:

Başlat düğmesinde aramaya basın ve Kişiler yazın.  Arama sonucundan Kişiler uygulamasını seçin.

Şimdi, Kişiler klasörünü ekranda göreceksiniz.  Al düğmesini tıklayın. Csv (Virgülle Ayrılmış Değerler) kısmını seçin. Karşınızdaki ekranda Al düğmesine tıklayalım. Gözat kısmından az önce bilgisayarıma kayıt yaptığım CSV dosyasını seçiyorum. Aç düğmesine seçtokten sonra, İleri düğmesine tıklayın.

Metin alanı kısmından

Şimdi eklemek istediğiniz alanları işaretlemelisiniz. Ben excel dosyasını hazırlarken ad, soyad ve cep numarası olarak hazırlamıştım. Burdaki kutuçuğa işareti koyalım. Sırasıyla yerleştiyoruz.

Alanları doğru bir şekilde eşledikten sonra Son düğmesini tıklayın. Diyalog kutusunu kapatın.

Bitir düğmesine bastıktan sonra, tüm kişileriniz Kişiler klasörünüzde saklanır. Bu kişileri görmek için, yine Başlat düğmesine basın> Kişileri yazın ve sonra Kişiler penceresi içinde göreceksiniz.

Burada tüm kişilerin kişi dosyası .contact uzantılı olarak saklandığını görebilirsiniz. Bu biçim, Windows bilgisyarınızda için oldukça kullanışlıdır. Ancak, bu kişileri Akıllı Telefon’unuzdan almak isterseniz, vCard biçimine dönüştürülmelidir. Demek istediğim, üçüncü adımınson noktayı koyalım.

Üçüncü adım: Kişileri VCF olarak Dışa Aktarma yapma:

Kişiler klasöründeyiz veya Başlat> Kişileri yazın>Ver Düğmesine tıklayın.

Karşınıza gelen ekranda; vCards (vcf. dosyalarının klasörü) seçip Ver düğmesine tıklayın.

Şimdi VCF dışarı aktarma işlemi için bir klasör seçin ekranı gelir. Ben deneme maksatlı bir kişi yaptığım için masa üstünü seçtim.

NOT. VCF Dışa aktarmak için ayrı bir klasör seçmelisiniz. Kişiler klasörünüzü seçebilirsiniz. Masaüstünü asla seçmeyin çünkü masaüstünüz bu rehber dosyalarıyla dolu olacaktır. Usb, flash diskede kayıt yapabilirsiniz.

Kişileriniz seçtiğiniz konuma yeni bir biçimde verildi uyarı ekranı gelir. Burada Tamama tıklayın.

Diğer akran ”Kişileriniz seçtiğiniz konuma yeni bir biçimde verild” durur bunuda kapat butonundan kapatalım.

Bu kadar. Şimdi her iki temas türünü de yan yana görebilirsiniz. Bu kişileri Akıllı telefonunuza aktarmanız gerekiyorsa .vcf dosyalarını seçin ve bunları ayrı bir klasöre kopyalayın. Daha sonra bu klasörü telefon belleğine veya SD karta kopyalayın. Sonra Telefon İletişim başvurunuza gidin. Ayarlar’dan Al seçeneğini seçin. Telefonuzu zaten kendi senkronize edecektir.

Telefonunuza aktarırken:

Import contacts from vCard ? yazısı çıkar.
Tamam tıklayın ve kısa süre içinde vcf aktarılçak bir uyarı yazısı ile her şey bitmiş olur.

Telefonumuza bütün kişileri, VCF dosyasını tek seferde atmak için aşağıdaki anlatılanları yapın:

Oluşturduğunuz VCF dosyayı cep telefonunuza mail olarak gönderin. Telefonumun modeli general mobile gm5. Ben Gmail kullanıyorum. Anlatımı buna göre yapıyorum. Bu VCF dosyasına tıklayın. Import contacts from vCard yazısı çıkar ve tamama tıklayın. Kısa bir süre içinde içe aktarılacaktır, mesajı çıkar. Her şey tamamdır.

Excel rehberinizi Telefonunuza kopyalamakta zorluk çekiyorsanız bunun faydalı olacağını umarım.

Excel Kişilerini vCard’a (.vcf) Dönüştür yapma videolu anlatım:

9 YORUMLAR

 1. Selamlar. Öncelikle herkesin parayla yaptığı bir işi siz ücretsiz olarak yaptığınız için teşekkürler.

  sormak istediğim elimde çok büyük data var. 80bin olunca overflow hatası veriyor.
  bu hatayı giderebilir miyiz acaba?

  • Merhabalar,

   İltifatınız için teşekkürler.

   Visual basic (kodlama) kısmından yardımcı olamayacağım. Kişileri örneğin; 30.000 kişi olarak bölerek yaparsanız bu hata olmaya bilir. Sayıyı daha da az tutarak başarılı olabilir diye düşünüyorum.

 2. Selamlar. Öncelikle herkesin parayla yaptığı bir işi siz ücretsiz olarak yaptığınız için teşekkürler.
  Ancak ben dosyayı VCF ye çevirdim ama türkçe karakterleri bozdu ? şeklinde aktardı bu tükçe karakterleri nasıl düzeltebilirim.

   • Selamlar, şöyle bir yöntemle Türkçe karakter sorunu çözüldü sanırım. Excel’de CSV olarak kaydettiğimiz yeni dosyayı, notepad’de tekrar açarak farklı kaydet’i tıklıyoruz. Seçeneklerde kodlama dilini (bende ANSI idi) unicode 8 seçip kaydediyoruz. Bu adımdan sonra sizin belirttiğiniz gibi kişilerden dosyayı al dediğimizde Türkçe karakterler düzgün görüntüleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz