Excel’de Formül Kullanmadan Dört İşlem Yapalım

0
1165

Excel’de formül kullanmadan dört işlemi yapabiliriz. Bu işlevi Özel Yapıştır ile belirli hücre içeriğini veya formül, biçimlendirme gibi unsurları yapıştırmak için Özel Yapıştır özelliğini kullanabilirsiniz.

Excel’de formülleri kullanmadan sayıları nasıl ekleyebileceğimizi, çıkarabileceğimizi, çoğaltabileceğimizi ve bölebileceğimizi anlamak için bir örnek verelim.

Excel’de Formül kullanmadan dört işlem yapalım

Excel formül kullanmadan toplama yapma

E4 hücresinde 50 ve F4 hücresinde 100 rakamları var. Herhangi bir formül kullanmadan elli ve yüz rakamlarını toplayacağız.

E4 hücresini seçin. Klavyenizdeki Ctrl+C tuşuna basarak hücreyi kopyalayın.

F4 hücresini seçin, fare ile sağ tıklatın.

Kısa yol menüsünden Özel Yapıştır seçeneğini seçin.

Özel Yapıştır iletişim kutusu görüntülenir.

Bu bölümünde Topla‘yı seçip ve Tamam‘a tıklayın.

Sonucu F4 hücresindeki her iki sayının da eklenmesiyle, toplanmasıyla görürsünüz. 50+100 olan F4 hücresinde 150 sonucunu verir. F4 hücresinde hiç formül olmadığını, kullanılmadığını göreceksiniz.

Excel’de formül kullanmadan bölme, çıkarma ve çarpma işlemini toplama işlemi gibi aynı adımları yapıp gerçekleştirebilirsiniz.

Excel’de bazı kaliteli ipuçlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Excel sütün sayısı ve sonunu gitme

Microsoft Excel 2013 ve 2016 üstü sürümlerde sütün sayısı 16.384 sütundur. Excel’de on altı bin üç yüz seksen dört sütündür.

Excel’de sütün sonuna gitme

A1 hücresine tıklayın. Klavyede Ctrl ve sağ Ok’a bastığınızda XFD’ye gidersiniz buda 16.384 sütundur.

Excel toplam hücre sayısı

Excel toplam hücre sayısını bulmak için toplam satır sayısı 1.048.576 ile toplam sütün sayısı 16.384 çarpıp buluruz. Excel’de 17.179.869.184.00 hücre vardır. Yani; on yedi milyar yüz yetmiş dokuz milyon sekiz yüz atmış dokuz bin yüz seksen dört hücredir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz