Excel’de Klavye Kullanmadan Hesaplama Yapalım

0
1231

Elimdeki Excel çalışma sayfasında satış tutar tablosu bulunmaktadır. Bu tabloyu yazı sonundan indirebilirsiniz. Tablom C,D,E,H sütunları bulunmaktadır. E sütunundaki Toplam tutarı hiç klavye kullanmadan hesaplamak için şu adımları birlikte yapalım.

Excel’de Klavye Kullanmadan Hesaplama Yapma

H sütununda H2 hücresine tıklayın. Excel’in Giriş sekmesinde sağ tarafında Otomatik Toplam simgesine bir kere tıklayıp Toplam’ı seçiyorum. H2 hücresi seçili gelir ve fare ile en son sayı kısmına kadar gidiyorum. Yukarıdaki resimde de işlem gözükmektedir. Burada entere basmam gerekir. Entere basmadan formül çubuğunu yanında, solunda fare ile Gir düğmesine tıklayın. Bu Gir düğmesi enter tuşunun karşılığıdır ve aynı işlemi yapar. Pek kullanmadığımız ve alışkanlık yapmadığımız Gir düğmesi çok işimize yaramaktadır. Tabi bu klavye kullanmadan hesaplama yapama kısa olan aralıklı sütunlar için çok iyi bir yöntemdir.

Ayrıca Excel’de çok kaliteli bir kaç kaliteli ip uçlarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Excel toplam satır sayısı ve satır sonuna gitme

Excel’de satır sayısı

Microsoft Excel 2013 ve 2016 üstü sürümlerde satır sayısı 1.048.576’dır. Excel’de, bir milyon kırk sekiz bin beş yüz yetmiş altı satırdır.

Excel’de satır sonuna gitme

Bir hücreye tıklayın ve klavyeden Ctrl ve aşağı ok tuşuna tıklayınca Excel satır sonuna gideriz.

Örnek Excel çalışma sayfasını Google E-Tablolardan indirebilirsiniz.

Google E-Tablolardan dosya indirme

Dosya + Açılan listeden İndir ve İndir kısmında açılan listeden Microsoft Excel (.xlsx) kısmına tıklayıp indirme yapabilirsiniz.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1amTTWiZHnz7vUPG23IvJ2h6p_MuQjHEy393luD-8l3o/edit?usp=sharing

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz