Excel’de Üslü Sayı ve Üslü Harf Yazalım

0
1376

Excel’de Üsleri farklı şekillerde gösterme alternatifleri bulunmaktadır. Üsleri nasıl kullanacağımızı öğrenmeden önce, bunları Excel’de nasıl yazabileceğimize ilişkin bir örnekle başlayalım.

Excel’de Üslü Sayı ve Üslü Harf Yazalım

Boş bir hücreyi sağ tıklatın ve açılan listeden Hücreleri Biçimlendir‘i seçin. Açılan kısımda, Sayı kısmından Metni seçip Tamam‘a tıklayın.

Seçtiğimiz hücreye ben 205 yazıyorum sizde istediğiniz sayıları yazabilirsiniz. En az iki basamaklı sayı olması gerekir. Burada 5 rakamını seçin. Sağ tıklayın ve Hücre Biçimlendir‘i seçin. Açılan ekranda, Efektler kısmında Üst simge kutusunu işaretleyin. Tamam‘a tıklatın. İşlemi tamamlamak için Enter tuşuna basın veya başka bir hücreye tıklayın. Şimdi 20 rakamının üstünde 5 rakamını görürsünüz. Aynı işlemi rakam yazıp rakamın sonuna bir harf yazıp Excel’de Üsse harfi getirmiş olursunuz.

Excel’de çift tıklama ile listenin en sonuna gidelim 

Bir liste oluşturduğunuzda verilerin bulunduğu en son hücreye gitmenin yolu; Ctrl + Aşağı Ok tuşudur. Fareyi kullanarak en alt hücreye gitmek için listenizde herhangi bir hücreyi seçin. Seçmiş olduğunuz hücrenin alt kısmına sınır çizgisine çift tıklayın. Hücrenin sınır çizgisine çift tıkladığınız zaman listenin en sonuna çok hızlı bir şekilde gelirsiniz.

Excel’de çift tıklama ile listenin en başına gidelim 

Liste oluşturduğunuzda tablonun en alt kısmında, en son hücrede olduğunuzu varsayalım. Fareyi kullanarak tablonun en üstüne gitmek için bu hücreyi seçin. Seçmiş olduğunuz hücrenin üst kısmına, sınır çizgisine çift tıklayın. Hücrenin sınır çizgisine çift tıkladığınız zaman listenin en başına gelirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz