İcaros İşletim Sistemi Kullanın

0
3062

Icaros bilgisayarlar için klasik Amiga OS işletim sistemidir. Aros (Amiga araştırma işletim sistemi) dayalı, LiveCD versiyonu mevcuttur.

İlk 1985 yılında bu günkü popüler bilgisayarlar piyasaya çıktığında orijinal commodore Amiga oldu. Bu multi-tasking yeteneğine sahip ilk uygun fiyatlı bilgisayar oldu ve o da bunu gelişmiş grafik ve mevcut diğer makinelere kıyasla ses bazı özel cips vardı.

Bu bilgisayar kıyasla oldukça ticari bir başarı değildi ama özellikle Avrupa’da, özel bir kült çekmek başarısı sağladı. Amigo OS kapanınca yeri Mac hayran kitlesi oluşturdu. Commodore 1994 yılında kapandı ve neredeyse 20 yıl sonra yine sahnede aynı platformu muhafaza etti.
Icaros proje bir DVD veya usb stick indirilir ve daha sonra canlı bir Linux dağıtımı gibi kullanılabilir canlı bir görüntü verir. Hemen çalıştırabilirsiniz böylece aynı zamanda önceden yapılandırılmış qemu görüntü ile geliyor. Tek bir CD üzerinde sığabilecek bir light versiyonu da bulunuyor.

Eğer önyükleme, geleneksel Amiga OS tam bir çalışma kopyası olacak. Tabii ki, o 80’lerin çok daha kolay bir kurulum olacak. VirtualBox gibi bir sanallaştırma programı ile de sistemi kurabilirsiniz.

Eğer ciddi bir Linux kullanıcısı iseniz, neyse ki, Icaros Linux komutları Amiga OS da kullanıyor.

Bazı eski Amiga oyunlarını bulunur. 68000 tabanlı Amigas oyunların tadını çıkarın. Web üzerinde çeşitli Amiga oyunları bulabilirsiniz.

Eğer standart Windows, Mac ve Linux masaüstü farklı bir şey arıyorsanız, Amiga Icaros bir göz atmaya değer.

İndirme sitesi:

http://vmwaros.blogspot.com.tr/p/download.html

İşletim sistemleri İnceleyen site.

Bu web sitesi çeşitli işletim sistemleri hakkında bilgilendirici makaleler bulacaksınız. Farklı işletim sistemleri tanıma imkanı bulacaksınız.

https://www.operating-system.org/betriebssystem/_english/bs-amigaos.htm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz