Firefox’da bellek tüketimini azaltın

0
110

Windows bilgisayarınızda 2GB’dan daha az RAM varsa, pek çok sekme açıkken Firefox tarayıcısını özel olarak kullanırken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz ve bunlardan her birinde farklı siteler yüklenmiştir. Youtube gibi medya içeriğine sahip çeşitli sekmelerdeki birden çok siteyi açtığınızda Firefox tarayıcısı bile yanıt vermeyebilir. Bu sorunun çözümü, PC’nizdeki RAM’i yükseltmek veya artırmak veya yalnızca bilgisayarın kendisini yükseltmek. Ancak, paradan yararlanmak istemiyorsanız, OneTab uzantısını Firefox tarayıcınıza yükleyip bellek tüketimini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Firefox'da bellek tuketimini azaltın

OneTab, belki de tahmin edebileceğiniz gibi tüm açık sekmeleri kapatarak ve bu kapalı tüm sekmelerin bir listesini oluşturarak çalışır. Böylece onları herhangi bir zamanda geri yükleyebilirsiniz. Bu eklenti, Firefox araç çubuğuna mavi bir huni benzeri bir simge yükler ve web tarayıcınızın düzinelerce sekme ile aşırı yüklendiğini düşündüğünüzde tıklayabileceğiniz bir simge yükler. Bu, tüm sekmeleri anında kapatacak ve tek bir sekmeyi açacak ve tüm ayrıntıları silerek tüm sekmelerin bir listesini açacaktır.

Bunları geri yüklemek için listelenen sekmelerden herhangi birini tıklayabilirsiniz. Ayrıca, bu sekmelerin tümünü geri yüklemek için Tümünü Geri Yükle’yi , hepsini OneTab listesinden kaldırmak için Tümünü Sil öğesine tıklayabilirsiniz. Bu sekmelerin listesini başkalarıyla bir web sayfası biçiminde bile paylaşabilirsiniz. URL’leri içe aktarmak veya dışa aktarmak için daha sonra, OneTab uzantılı Firefox’u bulunan herhangi bir bilgisayarda daha sonra yeniden açabilmeniz için seçenekler de vardır.

Birçok sekme açıldığında bu web tarayıcısı çok miktarda bellek tüketirse, Firefox için OneTab uzantısı hayat kurtarıcı olur. Bu uzantı sayesinde, açık sekmeleri geçici olarak kapatabilir ve daha sonra geri yükleyebilirsiniz.

Aşagıdaki adresden OneTab uzantısını firefox tarayıcısına yükleyebilirsiniz.

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here