Firefox’ta güvenli https ile web sitelerini otomatik yükleyin

0
435

Web tarayıcınızda bir web sitesini açtığınızda, tarayıcınız onu web sunucusundan http ya da https bağlantısı üzerinden alır. İkincisinde bulunan ekstra S, güvenli anlamına gelir. Web sitelerine erişmek için https kullanmak, web tarayıcınız ile web tarayıcısı arasında aktarılan verilerin şifrelendiği anlamına gelir. Https, bağlantıyı korur ve karmaşık rotanın herhangi bir noktasında, bilgisayarınız ve web sunucusu arasında internet üzerinden saçmalamanın düşmesini önler. Finansal işlemler gerçekleştirmek veya hassas bilgileri aktarmak için web sitelerine erişirken bunun htps protokolü üzerinden erişilip erişilmediğini kontrol etmenizin nedeni budur.

Firefox'ta güvenli https ile web sitelerini otomatik yükleyin

Web tarayıcısındaki web sitesi adresine bakarak bir web sitesine https aracılığıyla erişilip erişilmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Ancak, mümkün olduğunda https kullandığınızdan emin olmak için, Firefox web tarayıcısında smart https uzantısını kullanabilirsiniz. Bu uzantı otomatik olarak tüm web sitelerini https protokolü üzerinden yükler, ancak web sitesi https’yi kullanacak şekilde yapılandırılmadıysa, http’ye döner. Https’ye geçiş ve Http’ye geri dönülmesi o kadar hızlı yapılır ki, bunu fark etmezsiniz.

Bir web sitesi için http veya https protokolünü kullanmaya zorlamak için firefox araç çubuğundaki mavi kilit simgesini tıklayabilirsiniz. Dolayısıyla bir web sitesine https ile erişilmiş olsanız bile, belki de uyumluluk gerekçelerinden dolayı buna ihtiyaç duyarsanız, bunu http ile beyaz listeleme yoluyla erişime açabilirsiniz. Benzer şekilde, herhangi bir web sitesini yalnızca kara listeye ekleyerek https ile yükleyebilirsiniz.

Smart https ayarlarında, güvenli bağlantının çalışması için beklemesi gereken zamanı değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, https’nin çalışması için 3000 ms (veya 3 saniye) bekler ve daha sonra otomatik olarak http’ye döner. Belirli web sitelerine giriş yapmaya çalışırken bu yeterli olmayabilir ve bu zaman sınırını artırmak isteyebilirsiniz. Diğer seçenekler arasında gizli modda etkinleştirilmesi, http yoluyla herhangi bir kaynak yüklendiğinde http’ye geri dönülmesi ve daha fazlası yer alır.

Firefox için smart https uzantısını url; https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/smart-https kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here