Google Dokümanlar ile PDF’yi Word Dosyasına Dönüştürün

PDF formatını kullanmanın en önemli avantajı, işletim sistemi veya PDF okuyucu programından bağımsız olarak, belgenin formatının değiştirilmemesidir. Öte yandan, PDF dosyaları düzenlenemez. Bir PDF dosyasını düzenlemeniz gerekiyorsa, önce DOC veya DOCX biçimine dönüştürebilir ve Word’de düzenleyebilirsiniz.

Bazen bir PDF belgesinin metnini düzenlememiz veya kopyalamamız gerekir, ancak kopya korumalıdır ve metni kopyalayamazsınız. Bunu çözmenin kolay bir yolu, PDF dosyasını Word’e dönüştürmektir.

PDF’yi DOC ve DOCX’e dönüştürmek için birkaç site vardır, ancak çoğu sınırlamalara sahiptir. Bu yazıda  PDF dosyalarını Google Dokümanlar kullanılarak kısıtlama olmaksızın Word belgelerine nasıl dönüştüreleceğini anlatacağım.

Google Dokümanlar’a  buradan erişin ve bir Gmail hesabı ile oturum açın.

Sayfanın sol tarafında görünen artı renkli olan simgenin yanındaki ”Yeni” yazan yere dokunun.

”Dosya Yükle” sekmesine tıklayın ve dönüştürmek istediğiniz PDF dosyasını cihazınızdan seçin.

Pdf Dosyasının yüklenmesini bekleyin.

Yüklediğiniz pdf dosyasının üstüne iki defa tıkalyın.

Siyah şeffaf sayfa gelir.

Burada yukarıda ”Birlikte Aç” seçeneğinden ”Google Dökümanlar” seçin.

Sayfa yükleme işlemi bittiğinde, PDF dosyası Google Dokümanlar’da tüm metin korunmuş halde, resim olmadan dönüştürülüp açılır. Yazının belirli bir kısmını kullanmak istediğiniz belgenin metnini seçip kopyalayabilirsiniz.

Sayfanın hepsini kullanmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

Sayfanın sol üst köşesinde; DOCX biçiminde kaydetmek için Dosya > Farklı indir > Microsoft Word (.docx) seçeneğini tıklatın.

Artık pdf dosyası Word dosyasına dönüşmüştür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir