Google Veri kümesi Arama Motorunu Kullanın

0
3453

Google’s Dataset Search kısaca karşılığını açıklamam gerekirse; Google Veri kümesi Arama Motorudur. Google tarafından ücretsiz web veri aramaları sonuçları bizlere vermektedir. Şuan beta olarak hizmet vermektedir.

Web Arşivleri içinde Google’ın Veri Kümesi Arama Motoru Nasıl Kullanacağınızı Anlatmaya Başlayayım.

Normalde Google arama’yı kullanır gibi aynı şekilde veri kümesi arama motoru sistesini kullanabilirsiniz. Bir sorgu girin ve enter’a basın. Aynı zamanda arama önerileri aracı destekler. Eksik arama sorgusunu bırakın ve otomatik tamamlamak için bekleyebilirsiniz. En alakalı öneri dayanarak, aramanızı başlatabilirsiniz ve ilgili sonuç göz atamaya başlaya bilirsiniz.

Arama kutusuna, “hava durumu verileri”  tabi bunu ingilizce ”weather data” gibi  bir sorgu girip de önerileri görebilirsiniz. Eğer bilim adam yada gazeteci iseniz çok işinize yarayabilir.

Bu sorguya karşılık gelen tüm sonuçlar listelenir. Sol tarafta, farklı yerlerde farklı veri setlerini görebilirsiniz. Herhangi bir sonucu tıklayın sağ tarafta ayrıntılarını gösterecektir. Dosyanın veri setleri türünü, bu konuda bir açıklama, içerik kullanılabilir web sitesine bağlantı ve biçimini görebilirsiniz. Veri kümesini erişebilir ve daha sonra bilgisayarınıza indirmek için ana web sitesine gidelebilir. Ama veri kümesi sağlayıcı veri kümesini indirmek için bir hesap oluşturmak gerekebilir.

Ne yazık ki Türkçe yazınca Veri Kümesi Aramalarında beta olduğunda olsa gerek  pek  bir şey çıkmıyor ve anımsamıyor. Örnek olarak Türkiye yazınca çok az seçenek çıkıyor ve otomatik çıkan seçeneklerden Türkiye Tarımsal Araştırmalar Dergisi/ Turkish Journal of Agricultural Research sonuçlarında 206 bilimsel makalede bu veri kümesi çıktı. Tarımsal araştırmalarla ilgili makaleleri pdf dosyası olarak okuyabilir isterseniz bilgisayaranıza indirebilirsiniz.

Basit bir erişimle aşağıdaki tıklanabilir linkten, Google Veri kümesi Arama Motoruna ulaşabilirsiniz.

Google’ın veri kümesi Arama Motoru/ Google’s Dataset Search

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz