1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Görünmez Web Arama Motorları ile Deep Web’e Erişin

Görünmez Web Arama Motorları ile Deep Web’e Erişin
0

Görünmez Web, Invisible Web adından da anlaşılacağı gibi, arama motoruna endeksli olmayan veya çeşitli erişim kısıtlamalarına tabi tutulan World Wide Web‘in görünmez bölümüdür. Normal arama motorları Görünmez web’e yüklenen içeriği izleyemez veya izleyemez, bu da herkesin bu içeriğe erişemeyeceği anlamına gelir. Farkında değilseniz ama World Wide Web, Surface Web, Shallow Web, Deep Web ve Dark Web gibi farklı bölümlere sahip metafor Kıyısız Okyanus olarak adlandırılabilir.

Surface Web, Web’in normal bölümünü içerir ve otomatik arama motorları tarafından dizine eklenmiş web siteleri kümesini içerir. Arama motorları Surface Web’e yüklenen tüm içeriği dizine ekleyebilir ve izleyebilir ve böylece herkes tarafından kullanılabilir. Tüm sosyal ağ web siteleri, online alışveriş, vb Surface Web altında gelir.

Shallow Web, temelde geliştiriciler, sunucular, programlama dili, vb tarafından depolanan veri tabanları içeren geliştiriciler tarafından kullanılır. Aslında göz atadığınız web sayfalarının arka planıdır.

Dark Web and Deep Web, bu ikisi biraz farklı ve kombine olan görünmez Web’tir. Dark Web ve Deep Web’de depolanan veya yüklenen tüm bilgiler ve içerikler gizlidir ve herkes tarafından erişilemez. Deep Web, çevrimiçi bankacılık, e-posta gelen kutuları, bulut depolama vb. gibi erişmek için bir tür yetki gerektiren kişisel içerik içerir.

Görünmez Web Arama Motorları Listesi

Directory of Open Access Journals

Google Akademiden daha iyi, Directory of Open Access Journals On binden fazla açık erişimli dergilere erişim verir. 2003 yılında İsveç’te başlatılan bu veri tabanı, teknoloji, bilim, beşeri bilimler ve ilaçların tüm alanlarını kapsayan dergilere sahiptir.

Ahmia.Fi

Bir Dark web arama motoru ve bunu kullanmak için Tor web tarayıcısı yüklemeniz gerekir. Tor tarayıcısı olmadan bağlantıları açamazsınız. Ahima, Tor’da yayınlanan gizli içeriği dizinler.

Elephind.com

Uluslararası tarihi gazeteler gibi bu web sitesi türünün biridir. Bu web sitesinde gösterilen gazetelerin çoğu deep web üzerinde ve Google veya diğer geleneksel arama motorlarında endeksli değildir. 17. yüzyıldan gazeteleri de bulunmaktadır.

Infoplease.com 

Infoplease.com ansiklopedi, almanak ve atlas bir arada bir arama motorudur. Bu site genel bilgi artırmak için arıyorsanız ziyaret etmek gerekir.

Vos.Ucsb.Edu

Site herkes için mükemmel bir kaynaktır. Bu deep web içeriğinin güzel ve mükemmel küratörlü bir koleksiyondur. Koleksiyon, Mimarlıktan Genel Beşeri Bilimlere, Edebiyattan Hukuk çalışmalarına ve çeşitli kategorileri içermektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap