Hangi Ücretsiz VPN’i Kullanmalıyız

0
4794

Ücretsiz VPN hizmetleri oldukça fazladır. İnternetkafa.com takipçilerininin ücretli bir VPN hizmetine abone olmalarını şiddetle tavsiye ederim. Birçok insanın çeşitli nedenlerle özgür bir alternatif tercih ettiklerini biliyorum. Bunu göz önüne alarak, 20’den fazla ücretsiz VPN hizmetinin detaylı bir listesini ve bunları cihazınıza yüklemeden önce bilmeniz gereken hayati ayrıntıları anlatacağım.

Açıkça görülmek gerekirse, bu listedeki her VPN’yi onaylamıyorum. Bu VPN’lerin kaliteleri değil popülerliklerine bakmaya karar verdim. Ücretsiz VPN’leri ararken, Google sonuçlarının ve uygulama mağazası sıralamasının en üstünde yer alırlar. Tüm önemli platformlarda 800’den fazla VPN bulunmasına karşın, bu kapsamlı bir liste değil, en iyiler arasında kararınızı vermenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu listedeki tüm VPN’ler aşağıdaki ölçütlere uyarlar:

Bunlar ya tamamen ücretsiz ya da süresi dolmayan ücretsiz katmana sahipler.

Bunlar yalnızca HTTPS veya SOCKS vekilleri değil, sanal özel ağlardır.

Üçüncü taraf bir sunucuya bağlanmak için bir VPN hizmeti ve sadece bir uygulama sunmazlar.

Toparladığımız tüm bilgiler, kişisel deneyimlere ve ilgili VPN’lerin web siteleri ve uygulamaları hakkındaki yayınlanmış bilgilere dayanmaktadır. Ücretsiz bir VPN hizmeti, etkinliği günlüğe kaydetmediğini veya verilerinizi üçüncü taraflara satmadığını söylediğinde bile, bu hak taleplerini doğrulamanızın mümkün olmadığını lütfen unutmayın.

Windscribe

Windscribe, hem yerel bir VPN uygulaması hem de bir Chrome tarayıcı uzantısı sunar ve kullanıcıları aynı anda hem etkin kılmaya teşvik eder bence gerekli değildir. Hizmet, hiçbir günlük kaydını tutmaz ve mükemmel ön şifreleme ile 256 bit AES’yi de içeren mevcut en güçlü şifreleme setini sunar. Veri ücretsiz ayda 10GB ile sınırlandırılmıştır ve bu da ücretsiz hizmet için çok büyük bir miktardır. Sekiz adet sunucu konumu mevcuttur, bunlarda P2P dosya paylaşımında / torrentlemenin bazılarında izin verildiği, ancak hepsinde geçerli değildir.

Chrome uzantısı, tarayıcı trafiğinizi uzak sunucudan seçerek yönlendiren bir VPN değil bir HTTPS proxy’dir. VPN kadar güvenli değildir, ancak çoğu durumda işinizi halledecektir. Endişelenilecek hiçbir izleme kütüphanesi veya reklam enjeksiyonu bulunmamaktadır. Rekabetçi bir ücretsiz VPN arıyorsanız, Windscribe, listenin başında olmalıdır.

Tunnelbear

Ücretsiz VPN’lerde Tunnelbear daha gizlilik bilincine sahiptir. Hiçbir günlük tutmaz ve mükemmel iletilen gizlilik de dahil olmak üzere güçlü bir şifreleme kullanır. En büyük sınırlama, aylık 500MB sınırı olan verilerdir. Tunnelbear’ın ücretsiz katmanını yalnızca kamuya açık alanlarda Wi-Fi bağlantıları varken nadiren web’de gezinmek için kullanabilirsiniz. İzleyici veya reklam enjeksiyonu yok. Uygulamalar, Windows, Mac, iOS ve Android için kullanılabilir.

CyberGhost

CyberGhost, ücretli bir VPN hizmetinin tüm işlevselliğini vaat eden ücretsiz bir katmana sahip ve gizlilik odaklı bir VPN hizmetidir. Sunucu tıkanıklığını önlemek ve yüksek bir performans standardı korumak için ücretsiz kullanıcılar, 15 sunucu konumundan birine bağlanmadan önce bekleyebilirler. Bağlandıktan sonra, diğer tek sınırlama torrent’tir: izin verilmiyor. CyberGhost güçlü şifreleme kullanır ve günlük tutmaz. Bant genişliği veya veri sınırı yoktur. Uygulamalar, Windows, Mac, iOS ve Android için kullanılabilir.

Hotspot Shield

Hotspot Shield, son yıllarda gizlilik uygulamalarını geliştiren bir freemium sağlayıcısıdır. Ancak yine de mükemmel değildir. Şirket, aygıtlarına ve kimliklerine bağlı olabilecek kullanıcıların kaynak IP adreslerini kaydeder, ancak hiçbir etkinlik günlüğü açıkça kaydedilmemiştir. OpenVPN bağlantıları 256-bit şifreleme ile korunmaktadır. Günde 750MB’a kadar indirebilirsiniz ve bant genişliği sınırı yoktur. Sunucu seçimi, hemen hemen hiç mevcut değildir. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlanabilirsiniz. Şirketin gizlilik politikası, reklam verenlerin kullanıcıları izlemelerine izin verdiğini, ancak hangi kapasitede olduklarını net olarak belirtmediğini belirtti.

Güncelleme: Bir gizlilik savunucusu grubu, Hotspot Shield’ın online faaliyetlerini izlemek için kullanıcıların web tarayıcısına gizlice izleme çerezlerini enjekte ettiğini iddia eden ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) resmi bir şikayet etti. Ayrıca, uygulamanın, Macy ve Nike de dahil olmak üzere belirli e-ticaret web sitelerine HTTP isteklerini gerçekleştirdiğini ve kullanıcıları, para kazandıkları bağlı web sitelerine yönlendirdiğini iddia ediyorlar.

Betternet

Ücretsiz VPN’lerde en popüler seçeneklerden biri olan Betternet gerçek olamayacak kadar iyi görünebilir. Sırasıyla OpenVPN veya IPSec protokolünde 256 bit veya 128 bit şifreleme elde edersiniz. Hizmet, günlük kaydetmez. Bant genişliği veya veri kapağı yok. Uygulama tarayıcınıza herhangi bir reklam enjekte etmez. Boş katman üzerinde yalnızca iki sunucu konumu vardır. Uygulamalar Mac, Windows, iOS ve Android için kullanılabilir. Torrente yapılmasına izin verilir.

VPN Gate

VPN Kapısı, Tsukuba Üniversitesi tarafından Japonya’da işletilen uzun vadeli bir “deney” dir. Sunucular ağı tamamen dünya genelindeki gönüllüler tarafından yürütülür ve bunların çoğu Asya’dadır. Herkes kendi bilgisayarını veya sunucusunu ağa ekleyebilir ve son kullanıcıların bağlanmak için gönüllü bir “düğüm” haline gelebilir.

Esasen, SoftEther VPN istemcisinin peş peşe kapalı bir peer-to-peer ağdır. SoftEther hemen hemen her büyük OS’de çalışırken, VPN Gate bağlantı işlemini basitleştiren uzantı Windows’la sınırlıdır. Diğer platform kullanıcıları, bağlantıları ayarlamalı ve mevcut düğümlerin listesini elle güncelleştirmelidir. Düğümlere ev sahipliği yapanlar, bilgisayarları üzerinden seyahat eden trafiğin şifresini çözemez, bu nedenle kullanıcıların trafiklerini engelleyen kötü niyetli düğümlerden çok fazla endişelenmesi gerekmez. Ancak Tsukuba Üniversitesi, kullanıcıların kaynak IP adresi ve diğer ayrıntılarıyla birlikte paket içeriğini, yani web trafiğini izlediğini açıkladı. VPN Geçidi, akademik amaçlı olduğu için kötü günlüğü politikası nedeniyle affedilebilir. VPN Kapısı’nın temel amacı sansürlenmiş içeriğin engelini kaldırmaktır. Torrent uygulamasına izin verilmez ve bağlanma konusunda sorun yaşıyorsanız yardımcı olacak destek personeli yoktur. Bağlanmak, deneme yanılma işlemi ile oluşur.

Hola

Hola’nın korkunç kaydına rağmen, bir şekilde popülerliğini sürdürüyor. Hola merkezi sunuculardan ziyade eşler arası altyapıya güveniyor. Bu, internet trafiğinin diğer kullanıcıların bilgisayarlarında dolaştığı ve boştaki bant genişliği ve kaynakları mevcut olduğunda da diğer kullanıcıların trafiği bilgisayarınızdan dolaştığı anlamına gelir. VPN geçmişinde kötüye kullanılan en ünlü davalardan birinde, bu P2P ağı, katılan tüm kullanıcıların bilgisayarlarını büyük bir botnet haline getirmek ve bir web sitesinde dağıtılmış bir hizmet reddi saldırısı (DDoS) yapmak için silahlanmıştı. Anonim trafik bir Hola kullanıcısı olarak bilgisayarınızdan dolaşırken, spam veya çocuk pornosu gibi trafik içeriklerinden sorumlu tutulabilirsiniz. Hola ayrıca boşta olan bantgenişliğinizi bir kardeş şirket Luminati aracılığıyla satıyor.

Söylemek yeterli, Hola her ne pahasına kaçınılmalıdır. Burada spesifik teknik hususlara bile girmeyeceğiz. Sadece kullanmayın.

Surfeasy

Surfeasy, Opera tarafından 2015 yılında satın alındı ve şimdi Opera’nın dahili VPN’sini ve kendi başına bağımsız VPN hizmetini işletiyor. Burada ikincisini tartışacağız, ancak ayrıntıların birçoğu Opera VPN için de geçerlidir. Mac, Windows ve Android istemcileri OpenVPN protokolünü ve 256 bit şifrelemeyi kullanmaktadır. iOS cihazları IPSec protokolünü ve 128 bit şifrelemeyi kullanır. Şirket tanımlayıcı günlükler tutmuyor. Bant genişliği sınırı yoktur, ancak indirme sayısı, ücretsiz katmanta ayda sadece 500 MB ile sınırlıdır, Tunnelbear ile aynıdır. Torrebt 500MB’yı aşmadığınız sürece izin verilir; dolayısıyla HD videoyu çok yüklemeyeceksiniz. Ücretsiz katmanta 16 sunucu konumu bulunur. Endişelenilecek herhangi bir takip kütüphanesi veya reklam enjeksiyonu yok, ancak bu, Opera VPN için geçerli değildir.

Opera VPN

Opera tarayıcısı ile gelen sözde VPN en azından kısmen Opera’nın 2015’te satın aldığı bir şirket olan SurfEasy tarafından işletiliyor. Fakat Surfeasy ile aynı korumayı içermiyor. Opera, bir reklam ağı sahibi ve işletiyor ve bu reklam ağı kar elde etmek için kullanım verilerinin toplanmasına bağlı. Opera VPN’yi kullandığınızda, şirket hala online yaptığınız şeyleri izler ve bu verileri özellikle tarayıcının benzersiz cihaz kimliğini kullanarak reklam satmak için kullanır.

Dahası, “VPN” aslında burada bir yanlış isimdir. Opera VPN, yalnızca Opera tarayıcısına gelen trafiği tünelleştiren bir proxydir. Trafiği diğer uygulamalardan veya süreçlerden tünel oluşturmaz. Teknik olarak bu kriterlerimizi karşılamamaktadır.

Hide.me

Hide.me, ücretsiz katmanı üzerinde OpenVPN’yi desteklemez; ancak L2TP, IKEv2 veya SSTP’yi kullanarak bağlanabilirsiniz. Kusursuz iletilmiş gizlilik sözü olmamasına rağmen, tüm bağlantılar 256-bit şifreleme ile korunmaktadır. Şirket tanımlayıcı günlükler saklamıyor. Veri aylık 2GB sınırı ile sınırlandırılmıştır. Serbest kullanıcıların en az 3 Mbps’lik garantisi vardır, ancak ücretli katmanlar hız konusunda önceliğe sahiptir. Üç sunucu konumu mevcuttur ve torrent’e izin verilir. Uygulamalar, Windows, MacOS, iOS ve Android için kullanılabilir. İzleyici yok veya enjekte edilen reklam yok. Genel olarak, Hide.me ücretsiz bir VPN arıyorsanız dikkatinizi çekmeyi hak ediyor.

Speedify

Speedify, OpenVPN’den veya başka bir geleneksel protokolden ziyade kendi tescilli VPN protokolünü kullanmaktadır. Bu protokol, hızlı ve daha sıklıkla wifi ve bir mobil veri ağı arasında geçiş yapan cep telefonlarına uygundur diyor. Birçok HTTPS web sitesinde kullanılan TLS şifrelemesinin güçlendirilmiş bir versiyonu olan ChaCha kullanılarak korunmaktadır. Hizmet, günlük kaydı tutmaz ve seçilen birkaç sunucudaki hızlı akışa izin verir, ancak en hızlı olanları sunmaz. Veri, ücretsiz katmanta ayda 1GB sınırlandırılmıştır. Birçok ücretli servis üzerinde bulacağınızdan daha fazla olan 35 sunucu konumu mevcuttur. Şirket, Windows, MacOS, iOS ve Android için kullanılabilir; ancak şirket mobil pazar üzerinde yoğunlaşmış görünüyor. İzlenme ve reklam yoktur.

SecurityKISS

SecurityKISS hem ücretsiz hem de ücretli katmanlara sahip, İrlanda merkezli VPN sağlayıcısıdır. Ücretsiz kullanıcılar günde 300MB veri aktarımına sahip olurlar. Windows ve Android kullanıcıları SecurityKISS uygulamalarını kullanarak OpenVPN ile bağlanabilir, ancak diğer platformlar üçüncü taraf uygulamaları veya manuel L2TP yapılandırması gerektirir. 128-bit Blowfish, yeni AES standardından daha yavaş ve daha güvenli olan şifreleme için kullanılır, ancak çoğu kullanıcı için yeterli koruma vardır. SecurityKISS, ücretsiz kullanıcıların hizmetine kaydolmasını gerektirmez; bu, herhangi bir kişisel ayrıntıyı teslim etmeden kullanmaya başlamanızı sağlar. Şirketin her bir kullanıcının veri sızdırmazlığını yönetmek için cihazınızın gerçek IP adresini günlüğe kaydetmesi olabilir. Ödeme yapan kullanıcıların yerini belirlemek için bant genişliği sınırı da uygulanır. Sekiz adet sunucu konumu mevcuttur. Şirket, torrent veya P2P dosya paylaşımı hakkında herhangi bir yorum yapmıyor; ancak hizmet şartları kullanıcıların telif hakkı yasalarına uymaları gerektiğini söylüyor. Bildiğimiz kadarıyla izleme kütüphaneleri veya enjekte edilen reklamlar yok.

ProXPN

ProXPN, MacOS ve Windows’ta masaüstü kullanıcılarına ücretsiz bir logless VPN hizmeti sunmaktadır. Uygulama 512-bit Blowfish şifreli OpenVPN kullanarak bağlanır. Ücretsiz kullanıcılar, ücretsiz katmanla 300 Kbps ile sınırlı ve ABD’deki tek bir sunucuya sahip ancak veri kapağı yok. ProXPN hiçbir günlük kaydını tutmadığını söylüyor. Anlaşıldığı kadarıyla para kazanmak için takipçileri veya reklam enjeksiyonu kullanmıyor. Torrentna yapılmasına izin verilir. Sınırlamalara rağmen masaüstlerinde hafif kullanım için önerebileceğimiz güvenli, ücretsiz bir VPN’dir.

Avira Phantom VPN

Avira Phantom VPN, Windows ve Android’de OpenVPN, MacOS ve iOS’da L2TP / IPSec kullanıyor. Kullanıcılar, uygulamaları herhangi bir platformda kayıt olmaksızın kullanabilir ancak ayda 500 MB’lık veriyle sınırlı kalacaklardır. Kaydolursanız, ancak bir prim planı için ödeme yapmazsanız, bu tutar ayda 1GB’a iki katına çıkar. Ayrıca, uygulamanın ücretsiz kullanıcıları, VPN sunucusuna bağlantınızın beklenmedik şekilde düşmesi durumunda tüm İnternet trafiğini engelleyen geçiş anahtarını etkinleştiremez. Avira hiçbir günlük tutmaz ve tüm bağlantılar için 256 bit AES şifrelemesi kullanır. Ücretsiz kullanıcılar tüm 20 sunucu konumuna erişebilir ve bant genişliği sınırı yoktur. Torrent yapılmasına izin verilir. Ücretsiz kullanıcılar için müşteri desteği yoktur. Uygulama izleyiciler ve reklam enjeksiyonundan muaftır.

Browsec

Browsec, Firefox ve Chrome tarayıcılarının yanı sıra iOS ve Android için VPN uygulamaları için şifrelenmiş bir proxy tarayıcı uzantısı yapar. Profesyonel görünümlü bir web sitesine rağmen Browsec, bize güvenebileceğimiz bir sağlayıcı değildir. Servis tarafından kullanılan şifreleme standartları hakkında sıfır teknik bilgi sunmaktadır. Günlük tutma politikası son derece belirsiz, “bazı bilgiyi web tarayıcınızdan ek / veya istemci yazılımı tarafından otomatik olarak kaydettirmeliyiz. Bilgiler, Kullanıcıyı kişisel olarak tanımlamaz. [sic] “Her şey olabilir, o yüzden en güvenli olanı varsayalım. Ücretsiz kullanıcılar 1 Mbps’lik indirme hızı ve üç sunucu konumu ile sınırlıdır. Android’de testler sırasında tarayıcımızın herhangi bir ek reklamı fark ettik, ancak uygulamanın takipçileri kullanıp kullanmadığını doğrulayamıyoruz. Apple App Store sayfasında şirketin Rusya’ya dahil edildiğine dair bazı deliller var, ki bu doğruysa muhtemelen bir VPN’yi çalıştırmanın en kötü yeridir.

ZenMate

ZenMate’in ücretsiz sürümü, Chrome, FireFox ve Opera için tarayıcı uzantılarıyla sınırlıdır. Bunlar teknik olarak HTTPS proxy’leridir, tam VPN’ler değil, yalnızca tarayıcılarından şifreli tünel yoluyla trafik gönderecekleri anlamına gelir. DNS istekleri ve diğer uygulamalardaki veriler VPN üzerinden yönlendirilmez. Bu, ödemek zorundaysanız, örneğin torrent veya mobil cihazlar için kullanılamaz demektir. Tarayıcı uzantısı, verilerinizi HTTPS web sitelerinde kullanılan şifreleme ile aynı olan şifrelerin güncellenmiş bir sürümü olan TLS ile şifrelemektedir. Zenmate kalıcı günlük tutmaz ancak geçici olarak kaynak IP adresini sunucularına kaydedebilir. Veri veya hız konusunda zor sınırlar yoktur, ancak ücretli kullanıcılar için yer açmak için bant genişliği azaltılabilir. Ücretsiz kullanıcılar dört sunucu için erişime sahiptir. Hizmet izleme kitaplıklarını veya reklam enjeksiyonunu kullanmaz.

VPNBook

VPNBook ile ilgili her şey biraz gölgeli gibi görünüyor ve kullanılmasını önermiyoruz. Kimse hizmetin işletildiği kişilerin kim olduğunu ya da nereden geldiklerini tam olarak bilmiyor. VPNBook herhangi bir uygulama yapmaz ve yalnızca üçüncü taraf yazılımı kullanarak bağlanmak için PPTP ve OpenVPN özellikli sunucular sağlar. OpenVPN bağlantıları, standart bir standart olarak görünmese de, “AES-256 ve AES-128 gibi şifreleme teknikleri” ile korunmaktadır. Ovpn yapılandırma dosyasında hangi şifreleme düzeyinin kullanıldığını Not Defteri gibi bir düz metin düzenleyicisinde açarak görebilirsiniz. Hizmet tamamen ücretsiz ve Bitcoin’de bağış istiyor. Ücretli bir katman mevcuttu ancak kayıplardadır. Torrent’e bazı sunucularda izin verilir.

Şirketin seyrek gizlilik politikası, etkinlik günlüklerini tutmadığını, ancak kullanıcıların gerçek IP adreslerini kaydettiğini söylüyor. 2013’te, kolektif Anonim korsanlığa VPN Book’ı, sağlayıcıdan gelen günlükler mahkeme belgelerinde gösterildikten sonra polisler için bir suç olarak kabul edilmiştir.

DotVPN

DotVPN henüz bir Windows veya MacOS istemcisi yapmaz ve bunun yerine masaüstü kullanıcılarına Chrome, Firefox ve Opera için bir tarayıcı uzantısı kullanma seçeneği sunar. Aslında HTTPS proxy’si, tam VPN değil, TLS şifrelemesini kullanan HTTPS web sitelerinde elde ettiğiniz koruma türüdür. IOS uygulaması IPSec şifrelemesi kullanırken, Android uygulaması 128-bit AES şifrelemeli OpenVPN kullanıyor. Şirket, her bir kullanıcının gerçek IP adresini günlüğe kaydeder ve 10 gün boyunca saklar. Veri sınırlandırılmamış ancak abone ödemek için yer açmak için hız sınırlıdır. 12 sunucu konumu mevcuttur. Serbest katmana tırmanmaya izin verilmez. Reklam enjeksiyonu veya takip kütüphaneleri belirtileri yok.

Bazı kelimelerin açıklamaları:

Yukarıdaki yazıda, her VPN’yi değerlendirdiğimiz kriterlerin her birini açıklayacağız. Tüm bilgiler ilgili VPN web sitesinden, VPN kullanan kendi tecrübelerimizden ve diğer güvenilir kaynaklardan edinilir.

Protokol: VPN istemcisinin sunucuya bağlanma biçimidir. VPN protokolü, bir bağlantının hızını ve güvenliğini belirlemeye yardımcı olur. Çoğu VPN çoklu protokoller sunar. OpenVPN en güvenli olarak kabul edilir, ancak IKEv2, SSTP ve L2TP / IPSec de uygulanabilir. Hızlı ancak güvenlik kusurlarını bilen PPTP’den kaçınmanızı öneririz.

Şifreleme: VPN tünelindeki verileri karıştırmak için kullanılan algoritma ve gücü ifade eder. 128-bit AES ve 448-bit Blowfish’in de iyi olmasına rağmen, genellikle 256-bit AES şifreleme, herhangi bir ticari VPN’de bulacağınız en güçlüdür. VPN’nin, geçerli şifreleme anahtarı tehlikeye atılırsa VPN trafiğinin geçmiş oturumlarının şifrelerinin çözülmesini önleyen mükemmel yönlendirme gizliliği mi yoksa PFS mi kullandığını da belirttik.

Günlükler: VPN’ye bağlandıkları sırada VPN’in kullanıcının etkinliği hakkında veri toplayıp hesaplamadığını gösterir. Bu çok şey içermekle birlikte çoğunlukla etkinlik kayıtlarıyla (tarama geçmişi, satın alınan videolar, izlenen videolar, sosyal medya mesajları vb.) Ve kullanıcının bilgisayarının kaynak IP’si ile ilgileniyoruz. Bu gizlilik ciddiye alır herhangi bir VPN sağlayıcısı için sınırları kapalı olmalıdır.

Veri kapağı: VPN’ye bağlıyken belirli bir süre içinde aktarmaya izin verilen verilerin miktarını belirler. Bazen bu, tüm aktarımları, yüklemeleri ve indirmeleri içerir ve diğer zamanlarda yalnızca indirmeleri ifade eder.

Bant genişliği sınırı: VPN’e bağlıyken kullanabileceğiniz maksimum indirme / yükleme hızını belirtir.

Sunucu konumlarının sayısı: VPN’nin ücretsiz sürümünde kaç tane yere bağlanabileceğinizdir.

Bekleyen kuyrukları olan VPN’ler: kullanıcıları bağlanmadan önce ücretsiz bir sunucuda yeterli kapasite bulunana kadar beklemeye zorlayabilir.

Bazı VPN’ler, reklam verilerini toplamak için izleme çerezlerini kullanır. Bu çerezler, VPN’yi kullandıklarında kullanıcıların tarayıcılarına eklenir. Bu gizlilik ihlalidir ve olumsuz sayılır.

Reklam enjeksiyonu: VPN kullanıcıların tarayıcısına görüntülü reklam yerleştirdiğinde gerçekleşir. Bu gizlilik ihlalidir ve olumsuz sayılır. Bunun VPN uygulamasındaki kendine ait reklamları içermediğini unutmayın.

Bu listedeki VPN’lerin tümü ücretsiz olmasına rağmen, bazıları daha fazla sunucuya erişmek, bant genişliği sınırlarını kaldırmak ve veri sınırlarını ödemek için kullanıcıların ödeyebileceği ve diğer işlevlerin ve özelliklerin avantajlarından yararlanacakları birincil katman sunuyor.

Platformlar, VPN sağlayıcısı tarafından yapılan uygulamaların kullanılabilir olduğu işletim sistemlerini ifade eder.

Torrent, bir sürü bant genişliği kullanır ve bazı sağlayıcılar için hukuki sorunlara neden olabilir; bu nedenle birçok ücretsiz VPN’de yasaklanır.

Bu yazı için Joel Stephens teşekkürlerimi borç biliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz