Site icon internetkafa.com

Hipervizör ve Hangi Tip Hipervizörlar Var

Özel bir bulutun ne olduğunu ve altyapısının ne olduğunu biliyorsanız, muhtemelen hipervizörü duymuşsunuzdur.

Bu, sanal makineleri yöneten özel bulutun bir parçasıdır, yani aynı donanımı paylaşmak için birden çok işletim sisteminin kullanılmasını sağlayan parçadır (program). Her işletim sistemi, başka bir işletim sistemi açık değilse tüm donanımı (işlemci, bellek) kullanabilir. Bu, buluttaki bir işletim sistemine ait maksimum donanımdır.

Bununla birlikte, hipervizör, her bir işletim sisteminin alması gereken donanımın hangi kısmını alması gerektiğine karar vermekte ve tahsis etmektedir.

Sanallaştırma

Sanallaştırma zihniyeti fizikselden mantıksal olarak değiştiriyor. Sanallaştırmanın anlamı, bir fiziksel sistem içinde sanal sistemler olarak adlandırılan daha mantıklı BT kaynakları oluşturmaktır. Buna sistem sanallaştırması denir. En çok, her sanal sistem için kaynakları yönetmek için hipervizörü kullanır. Hiper yönetici, donanım kaynaklarını sanallaştırabilen bir yazılımdır.

İki tip hipervizör vardır

Tip 1 hiper yönetici: hipervizörler (Hypervisor) doğrudan sistem donanımında çalışır – “Çıplak metal” (bare metal) gömülü (embedded) hiper yönetici,

Tip 2 hiper yönetici: hipervizörler, I / O aygıt desteği ve bellek yönetimi gibi sanallaştırma hizmetleri sağlayan bir ana bilgisayar işletim sisteminde çalışır.

 

Tip 1 hiper yöneticileri:

  1. VMware ESX ve ESXi

Bu hiper yöneticiler gelişmiş özellikler ve ölçeklenebilirlik sunar, ancak lisans gerektirir, bu nedenle maliyetler daha yüksektir.

VMware’in sunduğu bazı düşük maliyetli paketler vardır ve hiper yönetici teknolojisini küçük altyapılar için daha uygun hale getirebilirler.

VMware, Type-1 hipervizörlerinde liderdir. VSphere / ESXi ürünleri, ücretsiz bir baskıda ve 5 ticari sürümde mevcuttur.

  1. Microsoft Hyper-V

Microsoft hipervizörü olan Hyper-V, VMware ürünlerinin sunduğu pek çok gelişmiş özelliği sunmamaktadır. Bununla birlikte, XenServer ve vSphere ile Hyper-V, ilk 3 Tip-1 hipervizörlerinden biridir.

İlk olarak Windows Server ile piyasaya sürüldü, ancak Hyper-V artık Windows Server 2012 Hyper-V ile geliştirildi. Hyper-V, hem ücretsiz bir sürümde (GUI gerekse sanallaştırma hakkı olmadan) ve 4 ticari sürümde (Temeller (yalnızca OEM), Essentials, Standard ve Datacenter) kullanılabilir. Hiper-V

  1. Citrix XenServer

Açık kaynak kodlu bir proje olarak başladı. Çekirdek hiper yönetici teknolojisi ücretsizdir, ancak VMware’in ücretsiz ESXi’si gibi, neredeyse hiçbir gelişmiş özelliğe sahip değildir.

Xen bir tip-1 çıplak-metal hipervizördür. Red Hat Enterprise Sanallaştırması KVM’yi kullandığından, Citrix ticari XenServer’da Xen’i kullanır.

Bugün, Xen açık kaynak projeleri ve topluluğu Xen.org’da. Bugün XenServer, 4 baskıda sunulan Citrix’ten ticari tip-1 hiper yönetici çözümüdür. Karmaşık bir şekilde, Citrix XenApp ve XenDesktop gibi diğer tescilli çözümlerini de Xen adıyla markaladı.

  1. Oracle VM

Oracle hiper yönetici, açık kaynaklı Xen’e dayanmaktadır. Ancak, hiper yönetici desteği ve ürün güncellemelerine ihtiyacınız varsa, size mal olacak. Oracle VM, diğer çıplak-metal sanallaştırma hipervizörlerinde bulunan birçok gelişmiş özellikten yoksundur.

Tip 2 hiper yönetici

  1. VMware İş İstasyonu / Fusion / Oynatıcı (Player)

VMware Player ücretsiz bir sanallaştırma hipervizörüdür. Sadece bir sanal makine (VM) çalıştırması ve VM’lerin oluşturulmasına izin verilmemesi amaçlanmıştır. VMware Workstation, kayıt ve yeniden oynatma ve VM anlık görüntü desteği gibi bazı gelişmiş özelliklere sahip daha güçlü bir hiper yönetici. VMware Workstation’ın üç ana kullanım durumu vardır:

Bir masaüstünde birden fazla işletim sistemi veya bir işletim sistemi sürümü çalıştırmak için sanal ortamlara ve anlık görüntülere ihtiyaç duyan geliştiriciler için veya laboratuvarlar ve gösteri amaçlı.

  1. VMware Sunucusu

VMware Server, VMware Workstation’a çok benzeyen ücretsiz, barındırılan bir sanallaştırma hiper yöneticisidir. VMware, 2009’dan beri Sunucu üzerinde gelişmeyi durdurdu.

  1. Microsoft Sanal PC

Bu, Microsoft’un bu hiper yönetici teknolojisinin en son sürümüdür, Windows Virtual PC ve sadece Windows 7’de çalışır ve yalnızca üzerinde çalışan Windows işletim sistemlerini destekler.

  1. Oracle VM VirtualBox

Bir bütçe üzerinde sanallaştırmak istiyorsanız, VirtualBox hiper yönetici teknolojisi makul performans ve özellikler sunar. VirtualBox, çok küçük bir alana sahip, ücretsiz, barındırılan bir ürün olmasına rağmen, VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V ile birçok özelliği paylaşıyor.

  1. Red Hat Kurumsal Sanallaştırma

Red Hat’ın Kernel tabanlı Sanal Makinesi’nin (KVM) hem barındırılan hem de çıplak metal sanallaştırma hiper yönetici özellikleri vardır. Linux çekirdeğini kendisi bir hiper denetleyiciye dönüştürebilir, böylece VM’lerin fiziksel donanıma doğrudan erişimi vardır.

KVM

Bu Linux çekirdeği için bir sanallaştırma altyapısıdır. Donanım sanallaştırma uzantıları ile işlemcilerde yerel sanallaştırmayı destekler. Açık kaynaklı KVM (ya da Kernel Tabanlı Sanal Makine), Ubuntu, Debian, SUSE ve Red Hat Enterprise Linux, ayrıca Solaris ve Windows dahil olmak üzere çoğu Linux işletim sistemine eklenebilen Linux tabanlı bir tip-1 hiper denetimcidir.

Exit mobile version