İnternette Advor ile çok gizli olun

0
707

İnternette “gizlilik” akla gelince, muhtemelen bir proxy üzerinden internette gezinme düşünüyorum. Online proxy siteleri veya programları vekil yazılımlar gizlilik yada yasaklı sitelere girmek için vayahut başka yöntemlere başvurur ve kullanırız. Yine de biz tam gizlilik ihtiva ettikleri acaba gizlimiyim kelimesini bize hatırlatır.

Bir grup internet uzmanları fransa da daha geçen sene bir bilgisayarın internette ortamında ne kadar gizli olabileçeğine dair gizliliğe dair yöntemleri denemişler ve yine bilgisayarın ip numarasının anlaşıldığı gözlenmiştir. Bu ülke yasaklar konusunda oldukça sıkı durumdadır. Fransada böyle gizlilik açısından araştırma yapılması çok yerindedir.

internette-advor-ile-cok-gizli-olun

Tabii ki, başka bir çözüm var. Onion routing (soğan yönlendirme yani/ or) birkaç tıklama ile tor ağına bağlanıp özel bir araç için yönlendirirsiniz.

Or, iletişimi röle “düğüm” bir zincir içerir Internet üzerinden anonim bir iletişim yöntemidir.Yani, bir düğüm bağlandığınızda, gönderir her şey bilgisayarınızın başında şifreli alır ve de çözer “çıkış düğümü.” çıkış düğüm hedefine doğrudan gönderilmeden önce mesajınızı ulaşacak son düğümdür.Bu dahil pek çok farklı bilgisayarlarla mesajları takip etmek çok zor çünkü bu setleri, normal bir vekil dışında yönlendirme or yani buna ek olarak, hiçbir bireysel düğüm şifresini çıkış düğümü dışında mesajınızı yapabilirsiniz.
Açıklama:
Tor/or ünlü bir yazılım uygulamasıdır. Bu soğan yönlendirme(onion roting/or) kullanır.Bazı insanlar tor/or yerine onion routing Türkçesi (soğan yönlendirme) kullanırlar. Yaygın olarak bu adla anılır.
Tor yazılımı indirme sayfası: www.torproject.org
Or basit olarak açıklayayım. bu durumu en basite indirerek yazmaya çalışayım.

Bilgisayarınız OR istemcisi üzerinden mesaj şifreler.
Bilgisayarınız n1 adlı bir düğüm, için şifreli mesajı gönderir.
n1 n2 bağlanır. N1 şifreleme kendi katman daha ekler ve n2 mesajı gönderir.
N2 n3 bağlanır. Bu şifreleme başka bir katman ekler ve mesaj gönderir. Bu, mesajın çıkış düğümü (EN) ulaşana kadar devam ediyor.
EN mesajı çözer ve hedefe geçer. Hedef mesajı EN gelen değil, diğer düğümlerin herhangi birinden değil, bilgisayarınızdan kökenli olduğunu düşünüyor.
Hedef EN bir yanıt gönderir. EN mesajı şifreler ve düğüm zinciri için birlikte geçer, sonunda şifre çözme için bilgisayarınızın gelir.
Bilgisayarınız mesajı çözer ve görüntüler. İletişim EN hedef her zaman, ama herkes n1 dışında var bilir.

Bu analiz ederek, bu ağ kullanırken güvenlik ne kadar zırhlı görebilirsiniz. Bir proxy senaryoda, hedef bu proxy ile iletişim ve varlığından haberdar değildir, proxy olduğunu düşünür. Bu senaryoda, bu varlığını takip etmek çok zor. Çıkış düğümü hedef sunucu ile iletişim kuran tek kaynağıdır. Buna ek olarak, her düğüm dolayısıyla şifreleme kendi katman, dönem “OR” yönlendirme ekler.

İnsanlar OR paketleri almak zorunda uzun yollar yavaş olduğunu spekülasyon olsa da, bu gibi görünüyor.OR en serbestçe kullanılabilir socks5 proxy göre çok daha hızlıdır. Yakın çoğunluğu saniyede en az 1 megabit çalışır. Genellikle sağladığını OR ortalama saniyede 5 ila 6 megabit ile karşılaştırabilirsiniz.

OR:

Eğer bir proxy ile yapabileceğiniz ile OR temelde her şeyi yapabilir. Yapılandırılmış OR proxy ile e-posta istemcisi, tarayıcı, P2P programı ve diğer uygulamaları kullanabilirsiniz. Kullanım sonsuzdur, ve OR aslında protokolleri herhangi bir sayı ile çalışmak için yapılandırılabilir. Eğer Internet üzerinde iletişim kurmak için ihtiyacınız olan her şey özel olarak uygun OR müşteri ile yapılabilir.

Windows, belki de kullanabileceğiniz en güçlü istemcisi AdvOR (aynı zamanda “Advtor” olarak adlandırılır).

Adını gelişmiş onion router denir. Bu yazılım parçası OR ağa kusursuz bağlanmasını sağlar, ama aynı zamanda çok yapılandırmak için ihtiyacı ortadan kaldırır, çok iyi çalışır.Sadece programı açın ve kullanmak istediğiniz herhangi bir uygulamada proxy olarak “127.0.0.1:9050” yapılandırabilirsiniz. Buna ek olarak, AdvOR bir proxy yapılandırma olasılığını vermeyin uygulamaları üzerine kanca yeteneğine sahiptir. Son derece istikrarlı ve çok sağlam, AdvOR hiç kendinizi maruz kalmadan özel İnternet’te gezinmek için gereken her şeye sahiptir.

AdvOR indirme sayfası:

http://sourceforge.net/projects/advtor/files

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here