Site icon internetkafa.com

İSS’nizin BGP’yi Güvenliği Kullanıyor mu Kontrol Edin?

BGP, Sınır Geçidi Protokolü, Border Gateway Protocol İnternet’in posta hizmetidir. Verilerin gidebileceği mevcut tüm yollara bakar ve en iyi yol rotasını seçmek için sorumludur. Kullandığınız İnternet Servis Sağlayıcınızın, İSS’nizin RPKI, Kaynak Anahtar Alt Yapısı sertifikasyon sistemi uygulaması gerekmektedir. Ne yazık ki, BGP kedimiz çözemeyeceğimiz bir alandır.

BGP, İnternet için bir GPS haritalaması servisi diyebiliriz. İSS’lerin İnternet’in ağına hangi rota verilerinin otomatik olarak seçmesini sağlar. İnternet Servis Sağlayıcınızın kötü bir BGP rotası belirlerse, sizi devamlı alışveriş trafiğine sokabilir. Bu durum genelde sunucu yanlış yapılandırılmalarından kaynaklansa da, İnternet trafiğinin kötü amaçlı kullanılması, gizliliğe yönelik amaçlarla, mesela bilgi kaydetmek amacıyla yönlendirmek için kullanılır.

Bir Cloudflare hizmeti olan isbgpsafeyet.com ile İSS’nizin RPKI sertifakasyon sistemini uygulayıp uygulamadığını belirleyen test sitesini kullanabilirsiniz.

İSS’nizin BGP’yi Güvenliği Kullanıyor mu Kontrol Edin

Aşağıdaki siteye tıklayın.

https://isbgpsafeyet.com

Şimdi bu site sayfasında Test Your ISP mavi butona tıklayın.

Aşağıda, does not implement BGP safely yazısı çıkarsa yani BGP’yi güvenli bir şekilde uygulamıyor Türkçesi’dir. Yazısı çıkarsa ne yazık ki İnternet Servis Sağlayıcınız BGP sertifikası kullanmıyordur.

Ev İnternet bağlantısı ve mobil İnternet İSS’leri sertifikasyon sistemi uygulamasını destekleyip desteklemediğini kontrol edebilirsiniz.

Testin altında bir çok ünlü İnternet web sitesi ve markasının sertifikasyon sistemi uygulamasın kullanıp kullanmadığını görebilirsiniz.

Bu yazının oluşumunda katkılarından dolayı aşağıdaki sitelere teşekkürlerimi borç biliyorum.

http://www.3ktelekom.com.tr

https://www.toplusmsyolla.com

http://www.ulusalsms.com

https://www.mebsms.com

http://www.guvensms.com

http://www.seslimesajyolla.com/index.php

http://3ksanalsantral.com

Exit mobile version