Google search engine
Ana SayfaİnternetKişisel Verilerinizin Çalınıp Çalınmadığını Kontrol Edin

Kişisel Verilerinizin Çalınıp Çalınmadığını Kontrol Edin

2019 Ocak ayının başlarında yayınlanan raporlarda 800 milyona yakın e-posta adresi ve 20 milyona aşkın şifre bilgisayar korsanlarının eline geçtiği tahmin ediliyor. İnsanların çalınan kişisel bilgileri ilerleyen zamanlarda yasa dışı işlerde kullanılmakta ve internet ortamına herkese açık platformlarda duyurulmaktadır. Bu çalınan e-posta hesaplarından bir tanesi sizlerin de olabilir. İnternetteki tüm kişisel verilerinizin çalınmış olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız bu işi yapan HPI Kimlik Sızıntısı Denetleyicisi bir site üzerinde mail adresinizi yazıp size çok kısa sürede mail ile cevaplayıp kişisel bilgilerinizin etkilenip etkilenmediğini öğrenebilirsiniz.

HPI Identity Leak Checker  ile e-posta adresiniz, farklı kişisel verileriniz; telefon numarası, adresiniz, banka hesap bilgileriniz, internette kötü amaçla kullanılabileceği ve halka açık bir hale gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Çalınan kimlik bilgisi, bilgilerinizin internette serbestçe başkaları tarafından bilindiğini öğrenebilirsiniz.

HPI Identity Leak Checker buradan; https://sec.hpi.de/ilc/search giriş yaptıktan sonra mail adresinizi yazın. E-posta adresinizi yazdıktan sonra Check email address düğmesine tıklayın. Saniyeler içinde e-posta ile size geri dönüş olur. Aynı e-posta adresini bir defa sorgulayabilirsiniz. Gelen mail başlangıç cümlesi aşağıdaki gibi ise;

Congratulations: Your e-mail address denememailadres@gmail.com does not appear in our data base.

Sorguladığınız mail adresi bu güne kadar hiçbir bir şekilde başkaları tarafından ele geçirilmemiş ya da veri ihlali ile karşı karşıya kalmamış. Yine site kişisel bilginizin sızdırılmaması garantisi olamaz diye ikaz ediyor. Benim mail adresim temiz çıktı. Umarım sizlerin mailleri de iyi çıkar.

Site aslında internete kamuoyuna birileri tarafından sunulmuş bilgileri; pasaport, kimlik bilgileri, faturalar gibi üzerine oynama yapılmış ise mutlaka bize açıklayıcı bilgi verir.

Eğer e-posta adresinizde sızıntı varsa; kullandığınız ad ile birlikte, bilgi sızıntı tarihi, ip adresi, sızıntının doğru olup olmadığına kadar inceler. Hemen tüm açık bilgileriniz hakkında bilgi verir.

Bizlere düşen görev şifreleri değiştirmek ve güçlü şifreler oluşturmaktır.

Sec.hpi.de/ilc/search gibi hizmet iyi çalışan site az olsa da geçtiğimiz yazılarımızda da buna benzer sitelerden bahsetmiştik.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

gürkan baki mendeş on Excel İle Telefon Rehberi Yapın
AHMET MAVİYILDIZ on Excel İle Telefon Rehberi Yapın