Windows güncelleme sorunlarını giderin

0
465

Birçok kişi bilgisayarlarına sadece bir antivirüs yazılımı yüklüyor ve tüm tehditleri tam olarak korumak için ihtiyaç duyduklarını düşünüyor. İyi bir virüsten koruma, bilgisayarınızı güvence altına almaya yönelik önemli bir adım olsa da, bu yalnızca birçok adımdan biridir. Ayrıca, yüklü tüm yazılımların ve Windows işletim sisteminin kendisinin güncellenmiş halde tutulması gerekir. Güncellemeleri mümkün olan en kısa sürede yüklemek, bilinen güvenlik açıklarının düzeltilmesini sağlar. Windows güncellemeleri otomatik olarak indirip kurabilirken bazı yapılandırma sorunları nedeniyle bazen güncellemeleri yükleyemez.

Ancak şimdi bir PowerShell komut dosyası kullanarak, otomatik Windows güncelleştirmelerinin başarısız olmasına neden olan soruna neden olabilecek hizmetler ve ayarları düzeltebilirsiniz. İşte nasıl:

Windows guncelleme sorunlarını giderin

Reset-WindowsUpdate komutu: https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/Reset-WindowsUpdateps1-e0c5eb78 adresinden indirin.

Microsoft Windows8-RT-KB2937636-x64 ve Windows8-RT-KB2937636-x86 güncellemelerini  https://www.microsoft.com/en-US/download/details.aspx?id=43434 ve https://www.microsoft.com/en-US/download/details.aspx?id=43433

İndirilen tüm dosyaları aynı klasöre yerleştirin.

Komut dosyasını düzenlemek ve ayarları temizledikten sonra otomatik olarak Windows’u yeniden başlatmak için düzenlemek istiyorsanız, Reset-WindowsUpdate.ps1 dosyasını Not Defteri’nde veya Notepad ++ ‘de açın. Ve bu satırları komut dosyasına ekleyin ve sonra komut dosyasını kaydedin.

Tüm dosyaların bulunduğu klasörde Dosya’yı tıklatın ve Windows PowerShell’i Aç → Windows PowerShell’i yönetici olarak aç seçeneğini belirleyin .

PowerShell penceresinde aşağıdaki komutları yazın:

Set-ExecutionPolicy Unrestricted
./Reset-WindowsUpdate.ps1

Windows’u yeniden başlattıktan sonra, bu komutu PowerShell (yönetici olarak çalıştırılıyor) penceresinde vererek PowerShell komut dosyalarının yürütme ilkesini varsayılana geri getirmeniz gerekir:

Set-ExecutionPolicy Default

Umarım, bu, tüm Windows güncellemelerinizin sorunlarıyla ilgilidir. Sağlanan PowerShell komut dosyası, güncelleme kataloğunu, indirilen güncelleme dosyalarını, güncelleme günlüklerini vb. temizler. Belki Windows, PC’niz yeniden başlatıldığında ve Windows güncellemeyi denediğinde çok fazla veri indirir, ancak o zamandan itibaren daha hızlı olacaktır.

Windows’da otomatik güncellemeleri durdurun.

Genellikle otomatik güncelleştirmeler özelliğini Windows’ta etkin kılmak iyi ve önerilir bir şeydir. Ancak, bazı durumlarda, bir veya daha fazla hataya sahip bazı güncelleştirmeleri yüklemenin talihsiz ve güvensiz yansımalarını önlemek için Windows’u güncelleştirmeleri almayı geçici olarak durdurmanız gerekir. Bu gibi güncellemelerin Windows bilgisayarlarını önyüklenemeyeceği ve korku veren ölüm ekranını (BSOD) gösterdiği bilinmektedir.

Ayrıca, bu güncelleştirmelerin neden olabileceği bir soruna rastlamadığınız için bilinen güvenli ve zamanlanmış güncelleştirmeleri çalışma bilgisayarlarınıza yüklemek istiyorsunuz Windows’da otomatik güncelleştirme özelliklerini devre dışı bırakmak isterseniz, sisteminizdeki Windows Update hizmetini (wuauserv) devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak birden çok pencere açmak ve bu hizmeti kendiniz devre dışı bırakmak istemiyorsanız, NoVirusThanks Win Update Stop adlı ücretsiz bir program kullanabilirsiniz.

Hem bir kurulum paketi hem de taşınabilir bir program şeklinde mevcuttur. Başlatabilir ve iki düğme gösterecektir – bir düğme Windows Otomatik Güncelleştirmelerini etkinleştirmek ve diğeri bunları devre dışı bırakmaktır. Otomatik güncellemeler etkinleştirildiğinde veya devre dışı bırakıldığından, düğmelerden biri daima gölgelenir. Windows bilgisayarınızdaki otomatik güncellemeleri kontrol etmek için bu düğmeleri tıklayabilirsiniz.

NoVirusThanks Win Update Stop sadece acemi Windows kullanıcıları içindir ve onlara otomatik güncellemeleri değiştirmek için çok uygun bir yol sunar. Ancak gelişmiş bir kullanıcıysanız, hizmetler yöneticisini başlatabileceğinizi, Windows Updates hizmetini bulabileceğinizi ve birkaç saniye içinde devre dışı bırakabileceğinizi zaten biliyor olabilirsiniz. Komut satırında yolunuzu biliyorsanız, bunu yalnızca bir komut yapabilirsiniz.

NoVirusThanks Win Update Stop’u http://www.novirusthanks.org/products/win-update-stop url’den indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here