Komut dosyasıyla interneti paylaşın

0
110

Çeşitli programlarla bilgisayarınızdaki internet paylaşabilirsiniz. Hatta komutlar üzerinden Internet’e paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda diğer bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ile Internet bağlantısını paylaşmak için basit bir komut dosyası kullanabilirsiniz.

Script ile çok kolay kablosuz internetinizi paylaçaşçaksınız. İlk önce aşağıdaki urlden kullanacağımız scriptin sayfasına bir gidelim.

Komut dosyasıyla interneti paylasın

 

http://pastebin.com/raw/qCn6Xf2B sayfasından metni kopyalayıp Windows not defterine yapıştırın. Komut dosyasını not defterini kapatmadan kısa bir düzenleme yapacağız. NomedaRede; kısmına kullanmak istediğimiz ağ adını yazalım. Kullanmak istediğiniz ağın adını değiştirin. SuaSenha; kısmına wi-fi parolasını yazalım. Şifre en az sekiz karakter olmalıdır.

Ardından menü “Dosya> Farklı Kaydet” i tıklayın. Dosya adına: script_internet.bat yazalım. Siz isterseniz farklı bir ad verebilirsiniz. Ama uzantısı mutlaka bat olmalıdır. Kayıt türünü tüm dosyalar yapalım.

Oluşturulan komut sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçelim. Açılan ekranda 1 basın, tanımlı ağ adı ve şifre ile ağ kurmak için. Daha sonra 2 basıp enter yapıp ve paylaşımı etkinleştirin.

İnternet bağlantı paylaşımı devre dışı / etkinleştirmek için bu komut dosyasını kullanılaçak, ama aynı zamanda bilgisayarınızdaki (bir kez) Internet bağlantısı paylaşılacak şekilde ayarlamanız gerekir.

Komutla internet paylas

Win + R kısayol tuşu, “Çalıştır” kutusunu açmak Ncpa.cpl yazıp “Tamam” ı tıklayın.

Bilgisayar ağ bağlantılarını göreceksiniz açılan pencerede 2. komut dosyası tarafından oluşturulan internet’e erişmek için kullandığınız bağlantıyı belirlemek için üzerinde sağ tıklayın ve “Özellikler” Diğer ağ kullanıcıları, bu bilgisayarın internet bağlantısını yoluyla bağlansın işaretini koyalım. Tamam yapalım.

Şimdi herhangi bir bilgisayar, Wi-Fi ile dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve diğer cihazlar internet erişimi için Wi-Fi ağına bağlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here