Site icon internetkafa.com

Linux için En İyi Güvenlik Dağıtımları

Site içerisinde Linux sürümlerinin güvenlikle alakalı dağıtımlarının listesini daha önceleri vermiş bu dağıtımların bazılarını teke tek ele almıştık. Şimdi ise bunlar içlerinde en iyi olanların bir listesini yaptık.

Tails tor İnternet trafiği kullanır ve debian üzerinde inşa edilmiş bir canlı işletim sistemidir. Gizli ve şifreli bağlantıları aracılığıyla güvenlik sağlar. Kuyrukları bir dizi yolla kullanıcıları korur. Bunun yerine her şeyi ram üzerinde saklanan bir bilgisayarın sabit diskini kullanır.

Whonix diğer işletim sistemleri ile karşılaştırıldığında farklı bir yaklaşım getiriyor. VirtualBox içinde çalışır ve dns sızıntı yapmasını engeller. İki bölümlü olarak ağ geçidi olarak hareket eder. Whonix iş istasyonu olarak bilinen ikinci bir işletim sistemi tamamen yalıtılmış bir ağ olarak bilinir ve tor ağ geçidi üzerinden tüm bağlantıları yönlendirir.

Qubes fedora tabanlı masaüstü ortamı var. Sanal makine üzerinde çalışır.Mimari sistem korumak için bir yol inşa edilmiştir ve ağ bağlantısı otomatik olarak kendi sanal makine alır ve proxy sunucusu daha fazla güvenlik için de ayarlanabilir.

Kali çoğunlukla güvenlik test üzerinde odaklanmıştır. Gizleme ve vpn’leri ayarlama ve yüzlerce ağ güvenliğini test edebilirsiniz.

Exit mobile version