Linux’a Yeni Başlayanlar için Linux Lite Kullanabilirsiniz

0
1035

Şahsen bana Linux’un hangi dağıtım ağlarını kurması gerektiğini sorduğunda, onlara her zaman Ubuntu ve Linux Mint’i öneriyorum. Ancak bu dağıtımlar, özellikle yeni başlayanlar için değil, herkes için değildir. Hayatında Linux kullanmayan insanlar için Linux Lite adlı kullanımı kolay başlangıç ​​dostu bir dağıtım bulunmaktadır.

Linux Lite doğuşu; Debian’ın babası olan (Oluşturan) vefat eden Lan Murdock anısına zaten kendisi bu Linux dağıtımını serbest bırakılmasını istiyordu. Geliştiriciler ayrıca ölen Debian’ın babası Ian Murdock’un anısına adanmış olduğunu da duyurmuşlardı.

Eski donanım üzerinde çalışır.

“Basit, Hızlı, Ücretsiz” sloganı ile Linux Lite, her şeyi açıklayıcı kılar. Ubuntu’ya dayanan Linux’un hafif bir ve eski donanımlarda bile oldukça iyi çalışır. Hatta sadece 32-bit işlemciye sahip çok eski bilgisayarlarda çalışan bir 32-bit sürümü var. Ancak 32-bit sürümü artık güncellenmeyecektir. Bu yüzden 64-bit Linux Lite’un 4.0 sürümü indirilmek üzere sunulurken, 32-bit Linux Lite için en son sürüm 3.8 sürümünde kalmaktadır.

Yeni Baslayanlar İcin Linux

Windows kullanıcıları için kolaydır.

Linux Lite, hayatlarında sadece Windows (veya belki de Mac) kullanan ancak Linux’u şimdiye kadar hiç taramamış olan Linux yeniler için tasarlanmıştır. Tanıdık Windows masaüstüne benzeyen Xfce tabanlı bir arabirim sunar. Bu, Linux işletim sisteminin temellerini aniden öğrenmek zorunda kalmadan Linux hakkında yavaş bir şekilde öğrenebildiğiniz için Windows ile çift önyükleme yapmak için de idealdir.

Gerekli yazılım önceden yüklenmiştir.

İşletim sistemi, gündelik bilgisayar işlemcileri, web tarayıcıları, e-posta istemcileri, video oynatıcılar, müzik çalarlar ve daha fazlası için neredeyse her şeyi yapabilen kullanışlı varsayılan uygulamaların çoğuna sahiptir. Mozilla Firefox web tarayıcısı, VLC medya oynatıcı, Libre Office, Mozilla Thunderbird e-posta istemcisi ve çok daha fazlası gibi birçok tanıdık uygulamayı bulacaksınız. Üstelik bilgisayarınızda daha fazla uygulama indirip yükleyebileceğiniz bir Lite Yazılımı ile birlikte gelir.

Linux Lite’ı buradan indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here