Linux’un En Küçük Dağıtımı

Linux dünyasında, kullanıcılara birçok dağılımları vardır. Örneğin Ubuntu, Mint, Centos, Arch gibi en popüler dağılımlarıdır. Bazı dağıtımların özellikleri altında “normal” dağıtımları farklı olduğunu vurguluyorlar. İlk örnek olarak gösterilecek işletim sistemi ise; 2012 yılında ilk defa sunulduktan sonra, Tiny Core Linux 4, bugün en yeni sürümü 5 yeni özellikleri dağıtımı başlamıştır.

Sadece 9 MB’lık Tiny Core Linux küçük bir dağıtım ama bu temel bir sistem çalışması için esanslar uygulamalar getiriyor. Tiny Core Linux bu oldukça hızlı dağıtımı yapan ram, çalıştırmak için tasarlanmıştır.

Tiny Core Linux denemek isteyen herkes mevcut üç farklı renk, yani, üç farklı ayarları olan/ farklı versiyonları vardır.

Core (9 mb)-tiny core linux.

Tinycore (12 mb) – grafik ortamı ve ağ bağlantı kablosu için destek içerir.

Coreplus (75 mb) – grafik ortamı ve ötesinde kablo ağı bağlantılarını desteklemek için ve kablosuz bağlantılar için destek içerir.

Bu dağıtım şüphesiz şimdiye kadar test aşamasında kullananların tanıdığım en harika olarak adlandırılmış. Bu sistemin hızı ve bunun bir çok komple bir sistem yaparak, sunduğu özelliklerin miktarı inanılmaz. Açılış süresi de çok etkileyici.

Ana indirme sayfası: http://tinycorelinux.net/downloads.html

İndirme sayfası: http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/downloads.html

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir