Firefox’ta HTTPS’yi Etkinleştirin

0
810

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, web tarayıcısı önce işletim sisteminizde yapılandırılan DNS sunucusunu kullanarak alan adını (google.com gibi) İP adresine çevirir. Aslında , Windows sisteminizi herkese açık olarak kullanılabilen DNS sunucularından birini kullanacak şekilde hızlıca yapılandırmanıza yardımcı olan ücretsiz bir program Public DNS Server Tool imkanı vermektedir.Firefox HTTPS

Firefox tarayıcısı (62 sürümden başlayarak), Firefox’u kendi başına güvenli bir DNS sunucusu kullanacak şekilde ayarlayan, Trusted Recursive Resolver (Güvenilir Recursive Resolver) (TRR) adlı yeni bir özellik ortaya koydu. Bu özellik için, tüm DNS çözünürlük istekleri HTTPS üzerinden gönderilir ve bu nedenle bu özellik için yalnızca HTTPS (DoH) complaint sunucusu üzerinden bir DNS kullanılabilir.

Firefox tarayıcıda DoH’u nasıl etkinleştireceleğini anlatmaya başlayalım:

Firefox adres çubuğuna about:config yazın ve enter tuşuna basın.

Karşımıza çıkan ekranda en altta Riskikabul ediyorum! düğmesine tıklayın.

Arama kutusuna , istediğimiz ayarları bulmak için trr yazın.

Bu ekranda network.trr.mode dosyasını çift ​​tıklayın ve değerini 2 olarak ayarlayın.

Network.trr.uri dosyasını çift ​​tıklayın ve değerini https://mozilla.cloudflare-dns.com/dns-query olarak ayarlayın.

Firefox tarayıcınızın DoH’u kullanması için ayarlanmış olduk.

 

Firefox’un hangi DNS sunucusunu kullandığını http://www.whatsmydnsserver.com adresini ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz. Bu kısımda siteye girdğimizde What’s My DNS Server butonuna tıklayın artık Dns server (sunucu) Cloudflare görebilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki resime bakabilirsiniz.

 

Network.trr.mode öğesini 2 olarak ayarlayarak, Firefox’a bir geri dönüş modu kullanmasını emredersiniz. ilk önce DoH sunucusunu dener fakat başarısız olursa, ağ arabiriminiz için yapılandırılmış olan güvenli olmayan DNS sunucusunu kullanır. Firefox’un sadece ve sadece DoH kullanmasını istiyorsanız, o zaman network.trr.mode değerini 3 olarak ayarlayabilirsiniz.

Network.trr.uri ayarı, DoH sunucusunu belirtmek için kullanılır. Herkes için yalnızca iki DoH sunucusu var. Cloudflare sunucusu (https://mozilla.cloudflare-dns.com/dns-query) ve Google’ın sunucusu (https://dns.google.com/experimental). İkincisi deneysel amaçlı ve genelde işe yaramaz.

Firefox’ta DoH’u etkinleştirerek, tüm DNS trafiği güvenli HTTPS protokolü üzerinden aktarılır ve İSS’nizin (İnternet Servis Sağlayıcınız) veya herhangi bir üçüncü tarafın hangi etki alanlarına erişmeye çalıştığınızı öğrenmesini önler. Bu size daha gizli internet sörf imkanı vermektedir. Genel olarak internet güvenlik uzmanları DNS trafiğinin Cloudflare tarafından okunmasına sıkıntılar olma olasalığından bahsetmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here