Ova Dosyası ile İşletim Sistemlerini Kurmadan Çalıştırın

0
3310

Aslında bu konu bir anlamda virtualboxda kurulu işletim sistemlerin kopyasını alma (clonlama, vdi ) benzerlik ihtiva ediyor. Fakat ova dosyası ile işlem yapmak hem kısa hem garanti hale gelmektedir. Ova dosyası için vdi dosyası gibi virtualboxa kurulum dizinleri ile ilişkilendirmeye gerek yoktur. Videoyu izleyince bütün her şeyin cevabı çıkmış olaçaktır. Ben işletim sistemi olarak Windows 10 seçtim. Sizler farklı Windows sürümleri ya da farklı sistemler linux,bsd,mac os, solaris tutkunu olduğunuz sürümleri bu videodan yararlanabilirsiniz. Başlık olarak ”virtualboxda işletim sistemleri kurmadan başka cihazlarda çalıştıralım” olarak düşündüm bu bana daha mantıklı geldi.

İnternet ortamında bir Windows işletim sistemlerinin ova dosyasını bulmak oldukça zordur. Ova dosyasının nasıl yapıldığı sonra virtualbox nasıl import (entegre) edildiği tam anlamıyla nasıl kullanıldığı (özellikle videolu) ova dosyası oluşturulup sonra nasıl kullanıldığı bahsedilmemiştir. Bahsedilmemiştir derken kastım ova dosyasının oluşturulup nereye kullanıldığı videolu pek rastlamadım. Zaten yabancı iki sitede de resimli, yazılı layikiyle anlatılmış ama ova dosyasının Windows üzerine düşülmeden yapılmıştır. Ova dosyasının amacı neler yapabiliriz konusu öylece kalmıştır.

Ova dosyası ile isletim sistemlerini kurmadan calıştırın

Ova dosyayı aslında sıkıştırılmış dosyasıdır. Şöyle ki bir sanal makine tanımlamak için kullanılan dosyaları içeren pakettir. Linux dağıtımlarında http://www.gnu.org/software/tar adlı program kullanılarak tar formatında tek bir arşiv olarak dosyalar bir dizi ambalaj ova olarak kullanılabilir. Ova dosyalarını sanallaştırma vbox yazılımları (vmware, virtualbox) kullanılıp faydalı hale getirilebilirler.

Virtualbox indirme sitesi:

Windows 10 indirme sitesi:

İşletim sistemi iso haline gösteren program indirme sitesi:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz