PassMark ile bilgisayarı test yapın

0
940

Kullandığınız bilgisayar en son oyun donanımlarına sahip olabilir ama istediğiniz performansı alamaya bilirsiniz. Ancak benzer bir başka bilgisayarın aynı oyunda daha iyi çalışabilir. Bilgisayrlardan birinin diğerinin yanı sıra neden performans göstermediğini ve bileşenlerin hangisinin maksimum potansiyeline ulaşamadığını bulabilir öğrernebilirsiniz. Bu amaç için çok fazla donanım kıyaslama programı bulunmaktadır. Bazıları oyun için bilgisayarı test etmek için özel olarak tasarlanmış, örneğin bilgisayarları kıyaslamak için kullanılabilecek PassMark Performans Test programı bulunmaktadır.

PassMark ile bilgisayarı test yapın

PassMark PerformanceTest, tek tek bilgisayar bileşenlerini test etmek için hızlı ve kullanımı kolay bir araçtır. Çeşitli bileşenleri test etmenizin yanı sıra, bu program aynı zamanda ilgili tüm şekil ve grafikleri içeren ayrıntılı raporlar da üretebilir. Raporları birden fazla bilgisayardan kaydedip birlikte karşılaştırabilirsiniz.

Yazılımını kullanarak, ana işlemci (CPU), depolama disk sürücüleri (HDD ve SSD), grafik kartı (GPU), bellek veya RAM, ağ cihazları ve bilgisayarınızdaki ana bileşenlerin neredeyse tümünün kıyaslanmasını sağlayabilirsiniz. Anakart’da dahil tabiki.

Programı başlattıktan sonra, çalıştırabileceğiniz karşılaştırma testlerinden birini seçmeniz gerekir. Örneğin, CPU mark, 2D mark, 3d mark, memory mark, disk mark.gibi birçok karşılaştırma testi vardır. Passmark kriterini seçerek bu testlerin tümünü de çalıştırabilirsiniz. Donanım yapılandırmanızı otomatik olarak tespit edebilir. Ancak PC’nizin performansını karşılaştırmak için bir referans noktası ayarlamak için manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Testlerin her biri için, bilgisayarınızın performansını belirlemek için birçok farklı şeyi denetler. CPU testi için matematiksel hesaplamalar, veri sıkıştırma, veri şifreleme vs. 2D grafikler için, vektörler, bitmapler, fontlar, metin ve GUI öğeleri için chesks. 3B grafik testleri DirectX 9 için DirectX 12’ye 4K çözünürlükte, DirectCompute ve OpenCL’de yapılır. Disk itestleri, disk dosyaları içerisinde okuma, yazma ve arama yapma özelliklerini içerir. Bellek testleri bellek erişim hızlarını ve gecikmeyi görmek için yapılır.

PassMark PerformanceTest programını bu bağlantıdan http://www.passmark.com indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here