PowerShell ile Dosyaları Hızlı Kopyalayın

PowerShell kullanarak yerel ağ üzerinden büyük dosyaları hızla kopyalama işlemi yapacağız.

Muhtemelen bildiğiniz gibi yerel ağdan büyük dosyaları kopyalama ağ yavaş ve kararsız olduğunnda özellikle zor olabilir. Neyse ki böyle durumlarda PowerShell kullanarak yerel ağ üzerinden büyük dosyaları hızla kopyalamak için izin bıts transfer protokolü gibi bazı seçenekler vardır.

PowerShell açmak için klavyenizden “Win tuşu + R”tuşlarını aynı anda kullanın.
Çalıştır ekranında powershell yazıp tamama tıklayalım.
Şimdi karşımıza powershell ekranı gelir.
Burada powershell BITS modülünü etkinleştirmemiz gerekiyor.
Yapmanız gereken ilk şey bu komutu: ”Import-Module BitsTransfer” yazalım.
Hızlıca ağ üzerinden dosyaları kopyalamak için hazırız.

powershell-ile-dosyalari-hızlı-kopyalayin

Dosya aktarma:

Start-BitsTransfer -Source \\ masaüstü sergio \ windows10.iso -Hedef c olarak kelime “kaynak” ve “hedef”, yerine, aşağıdaki komutu yazın ağ üzerinden dosya kopyalamak için.

start-BitsTransfer –source origem -destination destino

Aktarım dosyaları zaman uyumsuz:

Komuta -asynchronous parametre ekleyerek asenkron modunu kullanabilirsiniz. Makineler online olduğunda bu modda transfer kesilirse otomatik devam edecektir.

Start-BitsTransfer –source origem -destination destino -asynchronous

Not: Zaman uyumsuz aktarım gizli ve transferi tamamlandıktan sonra dönüştürülmesi gerekir hedef klasör, bir geçici dosya oluşturur. dosyaları dönüştürmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Get-BitsTransfer | Complete-BitsTransfer

Kullanıcı kimlik doğrulaması:

bilgisayar hangi dosyaların kimlik doğrulaması gerektiren kopyalar varsa, -Authentication NTLM Get-Kimlik parametresi, bilgisayarda kullanıcı girişi yapılacak -credential içerebilir.

Start-BitsTransfer –source origem -destination destino -Authentication NTLM -Credential Get-Credential

transfer önceliğini belirleyin:

Varsayılan olarak, transfer mümkün olan en yüksek önceliğe sahip gerçekleştirilir. Bunu engellemek için, böyle düşük -Priority olarak, komuta -Priority argümanını kullanarak önceliğini ayarlamak gerekir.

Start-BitsTransfer –source origem -destination destino -Priority low

transfer durumunu kontro:

Eğer aktarım durumunu öğrenmek ve tamamlanmış olup olmadığını görmek için ekranda herhangi bir bilgi, “Connecting sadece” JobState “göstermez yüklemeyi başlatmak Bazen, aşağıdaki komutu çalıştırın:

Get-BitsTransfer | select DisplayName, BytesTotal, BytesTransferred, JobState | Format-Table -AutoSize

transferini kolaylaştırmak için:

Son olarak, komuta yerine getirilmesini kolaylaştırmak ve daha iyi dosya aktarımını izlemek için aşağıdaki komut dosyası kullanabilirsiniz. Basitçe “kaynak” ve “hedef” Kaynak ve hedef dosyasının yolu değiştirin.

Ben bütün bu yukardaki işlemlerle uğraşmam diyorsanız bu url’deki https://drive.google.com/file/d/0B4O615pMqW-kYk5GNF94NFY1UWs/view?usp=sharing script indirin. Şunları yapabilirsiniz indirdiğiniz Windows PowerShell Script ps1 klasörün içindeki scripti not defteri ile açın.  İçindeki kodları not defterine yapıştırın. Dosya adı uzantısına ps1 olarak kaydedin. Bu komut dosyasını çalıştırmak için Windows PowerShell Script ps1 sağ tıklayıp ”run with PowerShell” seçeneğini seçin. Veyahut direk indirdiğiniz dosyadan çalıştırabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir