Ram Test Yapın

0
3455

Yazımızda bilgisayarımızdaki ram test yapacağız. Aslında ram (bellek) kötü olup olmadığını kontrol edeceğiz. Bu işlemi video üzerinde bizzat görerek sesli duyarak ram donanımızın kötü olup olmadığı hatta test işleminde kötü ise değiştirmemiz gerekebilir. Eğer hatalar varsa bu sizin ram ‘inizi değiştirmeniz gerekir olma olasılığı vardır.

Bilgisayarınızda donma, çökme, bozuk grafik kart, mavi ekranlar ya da kilitlenme gibi sorunlarda bu olası kötü fiziksel şartlarda ram (random access memory) neden olduğu bulgularlar saptanmıştır.

Ram Test Yapın Video Sayfası:

Bu işlemde gerçek bir işletim sistemi üzerinden değil de vmware sanal sistem üzerinden yapacağız. Bunun tek sebebi ise bilgisayarımdaki ram boyutunun yüksek olması nedeniyle tahmini bir saati geçmektedir. Zaman dilimini azaltarak sanal sistemde ram boyutunu yüz megabayt yapıp ram kötü ya da iyi olduğunu çok kısa sürede saptamaktır.

Ram test

Ram test kontrolünü videodaki işlem benzeri yapmayacaksanız kendi sisteminizde yapacaksanız bilgisayarını açılışınızda usb açılışı yaptığınızda karşınıza ”press f1 to enter fail” yazısı çıkmaz hiç bir düğmeye dokunmaya gerek kalmadan işleminiz başlar. Ram test kontrolü ram donanımızın büyüklük durumuna göre işlem uzun sürmektedir. İşlem sonunda ” pass complete no errors press esc to exit” ekranın altında böyle bir yazısı çıkarsa ram sağlam olduğunu göstermektedir. İki sulotta da ram takılıysa ramlerinizi tek tek deneyin derim.

Ram test kontrolünde kullanılan program indirme sayfalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

vmware indirme sitesi:

plop bootmanager indirme sayfası:

memtest burdan indirin

burnaware indirme web sayfası:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz