Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

featured

Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Sema kapılarının açık olduğu sürece gözlerimizde parlayacaktır. Tıpkı bugün içimizdeki huzur gözümüzdeki ışık gibi Bayramınız mübarek olsun.

RAMAZAN ORUCUNUN ÖNEMİ NEDİR?

Müslüman alemi için eşsiz öneme sahip olan Ramazan ayında oruç tutmakla ilgili Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır:” Oruçlu için iki sevinç vardır: biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır.” Ayrıca iftar saati edilen duanın Allah katından geri çevrilmeyeceğini ve kabul edileceğini bildirir.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Ramazan ayının önemi ve fazileti hakkında Peygamber efendimiz: “Ramazan ayının ilk gecesi olunca, cennetin bütün kapıları açılır. Ay boyunca bir tane bile kapı kapatılmaz. Allah Teâla, bir çağırıcının şöyle nida etmesini emreder:’ Ey iyilik isteyen! Gel ey kötülükte ileri giden! Kendine dikkat et.’ Sonra der ki: ‘ Yok mu bağışlanmak isteyen, o bağışlanacaktır. Yok mu bir şey isteyen, istediği verilecektir. Yok mu tövbe eden, Tövbesi kabul edilecektir.’ Bu davetten yer ağarana kadar devam eder.” şeklinde buyurdu.

Ramazan’da bir farzı yerine getirmek, Ramazan dışında yetmiş farzı yerine getirmek gibidir. O ay sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise cennettir. Bu ay yardım ayıdır. Bu ay Müslümanın rızkının arttığı bir aydır kim bu ayda bir oruçluya iftar açtırırsa, bir köle azad etme sevabı alır ve günahı bağışlanır. Ayrıca Ramazan ayının başı Rahmet ortası günahlardan bağışlanma ve sonu ise cehennemden azad olma ayıdır.

RAMAZAN BAYRAMI ANLAMI NEDİR?

Arapça kökenli kelimenin Türkçe karşılığı “iftar bayramı” demektir. Yani Arap ülkelerinde Ramazan Bayramı aslında İftar Bayramı olarak kutlanır. Sebebi ise 30 gün boyunca tutulan oruçlar için son kez iftar yapacak olmalarıdır. Seneler geçtikçe İftar Bayramı, Şükür bayramına dönüştüğü için Türkçe’ye de şükür, “şeker” olarak geçerek ”Şeker Bayramı” olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu yazının kaynak siteleri:

https://www.haberler.com

https://www.netyorum.net

İsrail devletinin Kudüs saldırılara karşı kısa da olsa içimden geçenler. 

İsrail’in asıl amaçlarından bir tanesi Filistinlilerin varlığı Kudüs ve çevresinden tamamen yok etmek. Ve hatta ve hatta evsiz Filistinliler mülteci olarak yaşamaya zorladığı gibi bu mülteci olan halkı zamanla yeryüzünden Filistinlileri tamamen yok etmektir. Sonrada işte bakın yeryüzünde Filistin diye bir halk yok deyip, kalmadı deyip kendince Kudüs ve çevresine yayılmasını sınır olarak şuan genişletmese de zamanla haksız politikası ile bu topraklar bizim Yahudi ırkına ait olduğunu meşrulaştırmaktır.

İsrail terör devletinin Filistin halkına, Kudüs’e, Mescid-i Aksaya, Gazze’ye ve diğer çevre ülkelere güç kullanarak saldırması aslında haksız politikası ile dünyayı kabullenir hale getirmesi sadece Müslümanlara değil tüm insanlara, milletlere ve devletlere yapılan zorba, despotça bir saldırıdır ve bunu artık böyle düşünmeliyiz, bilmeliyiz böyle tepki vermeliyiz. Sadece Müslümanlara ait olarak ayırmamalıyız. Asla Geç kalmadık. 

İsrail’in böyle belirli bir zamanlar da daha da fazla şiddetini artırarak Filistin halkına saldırması ve Araplar nerede, Müslümanlar nerede, İslam dünyası neden birleşmez gibi sorularla kendimizi karşı karşıya getirdikçe, böyle düşündükçe aslında dünyanın adalet konusunda ne kadar ilkel olduğunun bir göstergesidir.

İsrail Terör Devletinin yaptığı şiddet eylemleri ile Yahudi kelimesinden ayırmalıyız. İsrail yönetenler ayrı, Yahudi ayrıdır. Bunu çok kolay şey olarak düşünmeliyiz. İsrail devletinin kararlılarına karşı çıkan Yahudiler bir anda olsa düşünsek yeter. 

***************************************************

Şimdide Neden Kudüs adlı bilgilendirici yazıyı mirasimiz.org.tr sitesinden okuyabilir yada aşağıdan da okuya bilirsiniz. 

Neden Kudüs?

Çünkü Kudüs, ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz Mescid-i Aksa’yı bağrında barındırmaktadır.

Çünkü Kudüs, İsra ve Miraç mucizelerinin gerçekleştiği beldedir. Peygamber Efendimiz (sav) Mescid-i Aksa’da bütün peygamberlere namaz kıldırmış ve Allah (c.c) nûn huzuruna buradan çıkmıştır.

Çünkü Kudüs, 400 yıl Osmanlı himayesinde kalmış ve bu döneme ait yüzlerce tarihi eseri içinde barındıran bir İslam şehridir. Bu eserlerin bir çoğu camii ve mescitlerden oluşmakta ve Kudüs’ün İslami kimliğini yansıtmaktadır. Bu eserlerin yok olması Kudüs’ün İslam kimliğinin yok olması demektir.

Çünkü Kudüs halkı her geçen gün işgalci İsrail devleti tarafından bilinçli bir şekilde yoksullaştırılmaktadır. (Kudüslü Müslümanların % 80’i yoksullukla mücadele etmektedir.)

Çünkü Kudüs ve civarında yaşayan Filistinli Müslümanların evleri yıkılmakta, işyerleri kapanmakta, tarım arazileri işgalciler tarafından yakılmaktadır.

Çünkü Kudüs’ün İslami kimliği yok edilerek Yahudileştirilmek istenmektedir.

Çünkü Kudüs’te her gün insan hakları ayaklar altına alınmaktadır. Dünyanın gözü önünde hemen her gün sokak ortasında yargısız infazlar yapılmaktadır.

Çünkü Kudüslü Müslümanlar İslam ümmetinin onuru olan Mescid-i Aksa’yı canları ve malları pahasına korumaktadır. Sırf Mescid-i Aksâ’ya yakın olduğu için oturdukları küçük ve bakımsız evlerine milyon dolarlık teklifler getiren Siyonistlere evlerini satmamakta ısrar etmektedirler

Çünkü Kudüs, müminlerin unuttuğu fakat gayrimüslimlerin hiç boş bırakmadığı bir yerdir.

Çünkü Kudüs, ne zaman Müslümanlar tarafından yönetilse dünyaya huzur hâkim olmuş ve masum kanı akıtılmamıştır. Kudüs 1917 yılından beri Siyonizm işgali altında ve dünyanın her yeri masum insanların kanıyla boyanmış vaziyettedir.

Çünkü Kudüs, haksız bir işgal altındadır.

Çünkü Kudüs kurtulursa dünya kurtulur.

Kudüs’e yardım eli uzatmak için aslında bunlardan daha fazla sebebimiz var.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir