Regedit Yedekleme Yöntemleri

0
3246

Kayıt defteri düzenleyicisi (regedit) bilgisayarınızda çalışan hakkında bilgi içeren sistem ayarları görüntülemek ve değiştirmek için gelişmiş bir araçtır. Hemen hemen tüm ayarları kayıt defterinde saklanır.Örneğin, bir uygulama penceresi yeniden boyutlandırmak pencere konumu (x, y puan) ayarları kalıcı olarak korunur, böylece kayıt defterinde saklanır.Bu sadece bir örnek, doğru kullanıcı hesap adları ve gelen kayıt defterinde saklanan çok daha fazla veri ve şifreler vardır.

Kayıt defterinde yanlış değişiklik yapma sistem zarar verebilir.Kayıt defterini bir kısmını düzenlemeden önce kayıt defteri yedekleme son derece önemlidir.Aşağıdaki yazdığım kayıt defteri düzenleme (regedit) yöntemlerini regeditte hiç ayar yapmadan kayıt defterini yedeklerseniz regedite ve sisteme dair asla hata mesajı almazsınız.

Dört yöntemle kayıt defteri yedekleme yapacağız.

Sistem geri yüklemeyi kullanma

Yedek kayıt için bir yolu sistem geri yükleme geçmiş zamana sistemi almalıyız.Sistem geri yükleme;belgelerin, e-posta gibi son kişisel bilgileri kaybetmeden bir önceki anlık için bilgisayarınızı döner. Bu değişiklikler için bilgisayar ve birçok uygulama izler ve geri yükleme noktaları oluşturur.Unutmayın, sistem geri yükleme noktaları özellikle uzun vadede, güvenilmez hale birçok nedenden dolayı gelir.Sistem geri yüklemeyi regedit gibi bence sistem kurulur kurulmaz sisteminize gerekli programları kurduktan sonara sisteme geri yükleme yapmalıyız.Sistem geri yükleme Windows XP , Vista,7 ve 8 ulaşma yöntem fazla farklılık olmasa da denetim masası menüsünden kurtarma bölümü altından sistem geri yükleme seçeneklerinden işleme başlayabilirsiniz.

Kayıt defterinden yedekleme

Kayıt defterini komple yedekleme için:

Başlat’ı ve sonra Çalıştır’ı tıklatın.
Sonra aç regedit.exe yazın ve tamam ‘ı tıklayın.
Dosya kısmından ver seçeneğine gelin.
karşınızda gelen ekranda dosya adına kısmına regedit yedek (istediğinizi) yazın.
Kayıt türüne kayıt dosyaları (*.reg) seçin ve kaydetin.
Regedit yedekleme yaparken sisteminize virüs geçme ihtimalini de düşünerek bazen c ve diğer disklerinize ulaşamadığınızı düşünerek yedeği bir flash diske alam iyi bir tercih olabilir.

Yedeği çalıştırma işlemi için.

Regediti tekrar çalıştırın ve dosya kısmından regedit yedeği nereye kayıtladıysanız aç tıklayıp yedeği çalıştıra bilirsiniz. Otomatik olarak kayıt defteri içeriğini birleştirir.
Aşağıdaki yöntemde mükemmel bir yöntemdir.

regedite girerek bu dizine gelin;

Computer+hkey+local+machıne+software+odbc+odb.ını kayıtlaya bilirsiniz.
Dilerseniz regeditte tek tek uygulama da yedekleme de yapabilirsiniz.

Son yöntem ise:

Aşağıdaki kodu not defterine yazın dosya adına yedek.bat olarak kayıt yapın.

@ Echo off eğer “% 1” == “” Goto hata c: windowscommandattrib-h-sc: windowssystem.dat c: windowscommandattrib-h-sc: windowsuser.dat kopya c: windowssystem.dat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz