Regeditde Anahtarlara Hızlı Erişin

0
2905

Birçoğumuz zaten Sık Kullanılanlara herhangi kayıt defteri anahtarı eklemek için Kayıt Defteri düzenleyicisinde yerleşik bir özelliği olduğunu biliyoruz. Hızlı bir şekilde çok fazla tuşlar kullanmadan gerçekten yararlı bir işlemdir.

Regedit anahtarlara hızlı erisin

Windows Kayıt Defteri’nin manuel olarak belirli bir anahtar erişmek kolay değil. Belirli bir kayıt defteri anahtarına inmek için hızla ve kolayca erişebilirsiniz. Örneğin ben burada winrar programına regedite (Windows kayıt defteri) sık kullanılanlara ekleyeceğim. Sizlerde farklı bir anahtara bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Böylece hızlı ve çok kolay bir şekilde belirli anahtarlara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kayıt defteri sık kullanılanlardan anahtarı kaldırabilirsiniz.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi içinde sadece iki tıklamayla bir anahtara nasıl erişebileceğimize anlatmaya başlayalım:

Ben işletim sistemi olarak Windows 10 kullanıyorum anlatımı bu doğrultuda yapacağım. Başlat menüsüne sağ tıklayalım. Açılan listede ara kısmını açalım. Arama kısmına regedit yazalım. Üste doğru açılan listede regedit komut çalıştır yazısız çıkar. Buraya bir kere tıklayın. Kayıt defteri düzenleyicisi – regedit açılan ekranda ulaşmak istediğimiz anahtarı açalım. Ben winrar programı anahtarına hızlı erişmek istiyorum. Winrar anahtarını hızlı erişime eklemek için; hkey_local_machine+software ve alt alta açılan klasörlerden winrar harf olarak aşağılarda olduğu için winrara klasörüne bir kere sol tıklayın. Kayıt defteri düzenleyicisinin üst kısmına gelip sık kullanılanlar kısmına gelip buradan da sık kullanılanlara ekle yapalım. Sık kullanılan adını değiştirebilir ya da olduğu gibi bırakabiliriz. Tamam yapalım.

Artık her kayıt defteri düzenleyicisi açtığımızda hızlı bir şekilde ulaşmak istediğimiz anahtarları bu yolu izleyerek regedit sık kullanılanlara ekleye biliriz. Dilersek eklediğimiz anahtarı sık kullanılanlardan kaldırabiliriz.

Videolu anlatım:

Regedit ile görev yöneticisi ve cmd açılmıyorsa anında açın:

Sisteminizde regedit,görev yöneticisi ve cmd açılmadığı zamanlar her windows kullanıcısı bu sorunla mutlaka karşılaşır. Bu sorunu aşmak için internet forum sitelerinde çoklu alternatif yöntemleri (program,sistem içinden müdahale vb.) mevcuttur. Biz burda hem regedit,cmd ve görev yöneticisi tekrar eski haline getirmek için bir script ile kullanarak bu işin üstesinde geleceğiz. Sisteminizi script kullandıktan sonra yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Cmd, regedit, görev yöneticisi açmak için bu url’den vbs scripti https://app.box.com/s/4fnhfcjnb8pll2xct8di indirebilirsiniz.

Kaynak kodları:

Set WshShell = WScript.CreateObject(“WScript.Shell”)
With WScript.CreateObject(“WScript.Shell”)

On Error Resume Next

.RegDelete “HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System\DisableRegistryTools”
.RegDelete “HKCU\Software\Policies\Microsoft\Windows\System\DisableCMD”
.RegDelete “HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System\DisableTaskMgr”
.RegDelete “HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\system\DisableTaskMgr”

End With

Mybox = MsgBox(jobfunc & enab & vbCR & “Finished!”, 4096, t)

Windows 8 hızını reg dosyası ile hızlı yapın

İndirem linki:

https://www.box.com/s/end9ygsc30pgv0nkur89

Kayıt defterini önceki ilk windows varsayılan ayarlara getirme reg dosyasıda var.

Bu işlem windows 7 içinde geçerlidir.

Altarnatif kaynaklardan ve altarnatif yöntemlerden sakının.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz