Windows’da ses kayıtlarını metin haline getirin

0
726

Bir ses kaydının kopyalanması, özellikle kayıt çok uzunsa oldukça sıkıcı olabilir. Neyse ki, bir ses kaydı yazabilen programlar var. Bu yazıda size ses kayıtlarını otomatik olarak metin haline dönüştürmenin basit ve hızlı bir yolu anlatacağım.

Ses kayıtlarını metne otomatik olarak nasıl yazacağınız:

Ses kaydını metne otomatik olarak dönüştürmek için Google Dokümanlar’ı kullanırız. Bununla birlikte, ses dosyalarını desteklemediğinden, “Virtual Audio Cable” programını da kurmanız gerekir.

Ses kayıtlarını metin

1 . Virtual Audio Cable programını indirin ve bilgisayarınıza kurun.

2 . Ses simgesini sağ tıklayın ve ” Ses Efekti ” seçeneğini seçin.

3. Açılan pencerede ”Kayıtttan Yürüt” seçin. Line 1 Virtual Audio Cable kısmında Varsayılan cihaz olarak ayarlayın. ” Varsayılan yap ” düğmesini tıklayın.

4. Google Dökümanlar sitesini açın ve Gmail hesabınız gibi bir Google hesabı kullanarak oturum açın.

5. Yeni bir belge oluşturmak için (+) düğmesini tıklayın.

6. Sonra bu ekranda Araçlar+Sesli Yazma… menüsünü tıklayın. Google Dokümanlar’da sesli yazım özelliğini etkinleştirdiğinizde, belgenin sol tarafında bir mikrofon görünür.

7 . Ardından, kopyalamak istediğiniz metni içeren ses dosyasını açın ve oynatmayı başlatın.

8 . Google Dokümanlar’da mikrofon simgesini tıklayın ve mikrofonun kullanımını yetkilendirmek için görüntülenen bildirimde ” İzin Ver ” seçeneğini tıklayın. Bunu yaptığınızda, mikrofon ikonu kayıt olduğunu belirten kırmızı renkte yanacaktır.

9. Bu işlem tamamlandıktan sonra, metin Google Dokümanlar’da belgeye otomatik olarak kopyalanmaya başlanacaktır.

10. Ses doğrudan Google Dokümanlar’a aktarıldığından hiçbir şey duymazsınız. Ayrıca, Google Dokümanlar penceresini odakta tutun, aksi takdirde sesli dikte özelliği duraklatılacaktır.

11. Transkript bittikten sonra, transkriptin yapmadığı için, yazılmış metni formatlamanız ve noktalama işareti eklemeniz gerekecektir. Ayrıca, “Line 1” ‘i bilgisayarınız için “Varsayılan Aygıt” olarak devre dışı bırakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here