Simple DNSCrypt ile DNS Sorgularını Şifreleyin

0
915

Web tarayıcınızda bir web sitesi açtığınızda arka planda pek çok farklı şey olur. Web tarayıcısının adres çubuğuna girdiğiniz web sitesi adresinin IP adresine tercüme edilmesi gerekir ve yapılandırılmış DNS sunucularını sorgulayarak yapılır. Örneğin, web tarayıcısına www.facebook.com girdiğinizde, tarayıcı IP adresini yapılandırılmış DNS sunucusundan sorar ve ardından alınan IP adresine bağlanır. Ancak, DNS sunucusu sorguları genellikle güvensiz bir bağlantı üzerinden gerçekleşir, yani bağlantı şifrelenmez. Bu sorgular internet faaliyetlerinizi izleyen herkes tarafından görülebilir, örneğin İSS’niz veya bir  man-in-the-middle saldırısına maruz kalabilirsiniz.

Simple DNSCrypt sifre

Bu gibi izlemeleri önlemek Simple DNSCrypt gibi açık kaynaklı bir program kullanarak şifrelenmiş bir DNS hizmeti kullanabilirsiniz. Bu program başlangıçta OpenDNS tarafından oluşturulan DNSCrypt projesine dayanır. Ancak OpenDNS projesi 5 yılda güncellenmedi. Ancak Simple DNSCrypt düzenli olarak güncelleniyor ve Windows 7, 8.x ve 10 da dahil olmak üzere Windows’un en yeni sürümlerini destekliyor.

Kurulumdan sonra, Simple DNSCrypt yapılandırma penceresini Başlat menüsü kısayolundan başlatabilirsiniz. Birincil ve ikincil DNS sunucularını standart ayarlardan yapılandırabilirsiniz. Güvenli sunuculardan birini, birincil ve ikincil DNS sunucuları için onlarca kullanılabilir sunucu listesinden seçebilirsiniz. Bundan sonra, aracı çalıştırmak için birincil DNSCrypt hizmetini ve isteğe bağlı olarak ikincil DNSCrypt hizmetini etkinleştirmeniz gerekir.

Advanced  sekmesinin altından, tüm genel DNS sunucularını içeren listenin yeni bir kopyasını indirebilirsiniz. Bu DNS sunucuları OpenDNS sunucularını da içerir. Akıllı telefonlarınız ve tabletleriniz gibi aynı ağa bağlı cihazlarınız için bilgisayarınızı genel çözümleyici olarak seçebilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızı ağınıza bağlı tüm cihazlar için global bir çözümleyici yapmak için kullanabilirsiniz.

Simple DNSCrypt’i bu url’den; https://github.com/bitbeans/SimpleDnsCrypt indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here