Sistem tepesindeki simgeleri temizleyin

0
1118

Programların birçoğu, Windows’da sistem tepsisinde bir veya birden fazla simge (bildirim alanı da denir) koymuştur. Bu simgeleri, bir arka plan işleminin durumunu görüntülemek veya sistem tepsisinde bir uygulamanın işlevlerine erişmenizi kolaylaştırmak için kullanırlar. Örneğin, tüm virüsten koruma programları, sistem tepsisinde bir simge bırakır ve virüsten koruma programının geçerli durumunu görüntülemek için kullanır ve virüsten koruma programı ile neler yapılabileceğini kolayca denetlemenizi sağlar.

Ancak bu programlardan bazıları düzgün kodlanmamıştır ve arka plan işlemleri kapatıldıktan sonra bile bu simgelerin arkasında sistem tepsisinde bırakılmaktadır. Simgelerin programlar tarafından geride bırakılmasının bir başka nedeni, bu programların uygun olmayan bir şekilde kapanması ve aslında tüm kaynakları bellekten temizleme şansı bulunmamasıdır. Böyle bir uygulamanın biri FileZilla’dır. FileZilla düzgün kapatıldıktan sonra bile büyük kırmızı FileZilla simgesini bırakır.

 

Böyle durumlarda, genellikle bu simgeleri anında temizlemek için fare işaretçinizi sistem tepsisi simgesinin üzerine getirin. Ama her zaman sistem tepsisi simgelerinin solundaki temizlik arayışında olmak istemiyorsanız, ücretsiz SysTray Refresh uygulamasını kullanabilirsiniz. NoVirusThanks tarafından geliştirilen bu program yalnızca bir şey yapıyor. Sistem tepsisinde herhangi bir ikonu temizliyor.

Böylece ekran kartı, ram, işleci gibi donanımların daha az kaynak kullanması engeller. Sistem tepsisi alanınızın bildirim simgelerini temiz tutmak için harika bir yoldur.

SysTray Refresh adlı programı bu url’den http://www.novirusthanks.org/products/systray-refresh indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here