Site icon internetkafa.com

Depremleri Harita Üzerinde Görün

Earthquick, haritadaki son depremleri görmek için ücretsiz online deprem izleme sitesidir. Dünyada yakın geçmişte yaşanan tüm depremleri, yanıp sönen dairesel noktalı bir haritada gösterir. Ayrıca deprem yerlerinin adını, tarihini, saatini ve en önemlisi depremlerin büyüklüğünü ayrı bir kenar çubuğunda görüntüler. Depremlerin büyüklüğü dairesel noktaların renk kodlarıyla belirlenebilir. Örneğin, yeşil bir daire, deprem büyüklüğünün “3” ten daha küçük olduğunu, sarı bir daire ise büyüklüğün “3 ve 4” arasında olduğunu gösterir.

Bir harita üzerinde son depremleri gösterebilen birçok deprem izleme yazılımı mevcuttur. Ancak, bilgisayarınıza bir şey indirip yüklemek istemiyorsanız, muhtemelen bu web sitesini kullanarak son depremleri görmeniz için en iyi seçenek olacaktır.

Bu Haritada Dünya Üzerindeki Son Depremleri Nasıl Görebilir diyorsanız yazıyı okumaya devem edelim.

Başlamak için earthquick  ana sayfasını ziyaret etmeniz ve Harita düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda en kısa sürede meydana gelen tüm depremleri görebileceğiniz bir harita açacaktır.

Haritayı kolayca yakınlaştırabilir / dışarıda kaldırabilir, depoyu belirli herhangi bir yerden görmek için haritayı sürükleyebilirsiniz. Ayrıca, yer ismi ve bir pop-up içindeki büyüklük gibi deprem detaylarını görmek için dairesel noktalardan herhangi birini tıklayabilirsiniz.

Dairesel noktaların farklı renklerde olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni, renk kodlarının depremlerin haritadaki büyüklüğünü göstermesidir. Renk kodları ve bunların deprem büyüklüğü seviyeleri aşağıdaki gibidir.

Yeşil: Büyüklük 3’ten (<3) daha düşüktür.
Sarı: Bu, 3 ila 4 arasındaki büyüklüğü gösterir.
Açık Kırmızı: Açık kırmızı noktalar 4 ila 5 büyüklüğündeki depremleri gösterecektir.
Koyu Kırmızı: 5 ile 6 arasındaki büyüklükteki depremleri gösterecektir.
Maroon: Bu, en büyük 6 büyüklüğünden (6 <) büyük depremleri gösterir.

Depremler hakkında, olayların gerçekleştiği tarih ve saat gibi daha fazla ayrıntı görmek isterseniz, bunu kenar çubuğunda görebilirsiniz. Kenar çubuğu, haritanın solunda, en yakın tarih ve saate göre sıralanmış tüm depremleri göreceksiniz. Deprem büyüklüğü, yer adı ve doğru tarih ve saati de göreceksiniz.

Alternatif siteleri de aşağıya yazdım.

http://ds.iris.edu/seismon

http://www.geos.ed.ac.uk/~quakes/v6_beta/map.html

earthquake.usgs.gov

Deprem izleme programları listesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://addgadgets.com/earthquakes_meter

http://quakecatcher.net/join-qcn/download

http://earthalerts.manyjourneys.com

http://www.wolton.net/quake.html#free

Exit mobile version