Tarayıcıda Taranan Sayfaların Metinlerini Kopyalayın

0
3054

Google Drive taranan belgelerinizi kağıtsız hale getirmek için  çok iyi olur. İşbirlikçi dokümanlar, e-tablolar ve sunular zaten kağıt tüketimini azaltmaya yardımcı olur. Ancak OCR özelliği kağıt karmaşasını daha da azaltmaya yardımcı olur.

Kitapların ve belgelerin taranması çok pratiktir, ancak taranan sayfalar bir görüntü olarak kaydedilir, taranan sayfaların metnini kopyalayamazsınız. Neyse ki, bunu yapmanın yolları var. Metnin taranan sayfalardan ve belgelerden bir belge olarak çıkarılacağını size anlatacağım.

OCR veya Optik Karakter Tanıma, kağıtsızlaşmanıza yardımcı olan en önemli teknolojidir. Tek başına taranan belgeler, belgelerinizin metin almasına izin veriyorlar ve anında bir ton daha kullanışlı hale geliyorlar.

taranan metinlerini kopyalayın

Taranan resimlerin metnini kopyalamak için, taranan resimlerin metnini çıkarma ve kopyalama imkânı tanıyan bir OCR (Optik Karakter Tanıma) aracı olan Google Dokümanlar’ı kullanacağız.

Google Drive web sitesine gidin ve Google hesabınızla oturum açın.

” Yeni> Dosya Yükle ” yi tıklayın ve taranan görüntüyü bilgisayarınızdan seçin.

Yüklenen resmi sağ tıklayın ve ” Birlikte aç> Google Dokümanlar ” ı seçin.

Bu işlem tamamlandıktan sonra, Google Dokümanlar metinden otomatik olarak metni çıkarır ve sonra taranan resim ve metinden çıkarılan sizin için Google Dokümanlar’da düzenlenebilir bir yeni belge oluşturur.

Metni kopyalayıp Word gibi başka bir programa yapıştırabilir veya Dosya menüsü > Farklı yükle’yi tıklayabilir ve belgeyi DOCX, ODT, RTF ve TXT gibi formatlarda indirebilirsiniz.

Son olarak, görüntülerin metne dönüşümü çok iyidir, ancak doğruluğun taranan görüntülerin kalitesine, taramaların kalitesi ne kadar iyi olursa sonuç o kadar iyidir.

Google Drive kullanarak ücretsiz olarak düzenlenebilir metne dönüştürecek hızlı ve kolay bir yol sağlar. Dönüştürülen bu dosyalar kolayca paylaşılabilir veya istediğiniz zaman kullanılmak üzere farklı dosya formatlarına aktarılabilir ve taradığınız her şeyden metin arayıp metni kopyalayabildiğinizden orijinal taranan belgelerinize göre çok daha yararlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz