Tek bir Corona Virüs Olmayan Ülkeler

0
1851

Yeni korona virüs, coğrafi ve siyası sınırlara meydan okudu ve bildirilen bir COVID-19 vakası olamayan ülke dünyada iki eli parmağı kadar kaldı.

Korona virüs, yüz binlerce insanın hastalanmasına ve bu gün itibari ile 44.254 kişinin ölmesine neden olmuştur. Korana virüs tüm dünyayı etkileyen salgın hastalık haline dönüşmüştür. Bazı ülkeler de hala korona virüs görülmemiştir. Bu ülkeler hala tek bir korona virüs vaka açıklamamıştır. Korona virüs dünyada iki yüzden fazla ülkede devem etmektedir.

Korona Virüs Olmayan Ülkeler

Dünyaca ünlü istatistik sitesi statista.com göre, 1 Nisan itibariyle Kuzey Kore, Tacikistan, Yemen, Türkmenistan, Güney Sudan, Lesoto, Malavi, Komorlar, Principe, Sao Tome korona virüs vakaları yok.

Bu ülkelerde Korona virüs olmasının nedenleri

  1. Gerçekten bir olay yok.
  2. Ülkelerde yeterli test yapılmamaktadır ve vakalar tespit edilememektedir.
  3. Tespit edilen vakalar dünya ya söylenmiyordur.

Bu listede bulunan bir ülkede korona virüs kelimesi yasak. Hatta halkın korona virüs konuşmasını yasaklayan bağlamlar bulunmaktadır. Bu bağlamı düşünürsek böyle olasılıkların ve çeşitliliğin olması çok normal.

Korona virüs ile mücadelenin bir tarafı alınacak önlemlerdir. Önlem almak için virüs salgını ile ilgili bilgilerin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Bilginin depolandığı toplumlarda, salgına karşı gerekli önlemlerin alınmadığı düşünmek yanlış olmaz.

Ev’de kal Türkiye’m…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz