Tron ile Windows Sistem Temizliği yapın

0
971

Tron, 1982’de ilk çıkan bir filmin başlığıdır ve daha sonra 2010’da tekrar vizyon da yerini almıştır. Filmde, kahraman bir bilgisayar makinesinin içine girer ve kontrolü ele geçiren sistem böcekleriyle savaşır.

Şimdi aynı ada sahip bir toplu komut dosyası, sistem sorunlarıyla mücadele edebilen ve önemsiz yazılımın yanı sıra kötü amaçlı yazılımları temizleyen tüm Windows kullanıcıları için kullanılabilir. Tron, Windows için gerçekten güçlü bir betiktir ve büyük bir ~ 600 MB indirme dosyası mevcuttur. İndirilen dosya, dosyaları sabit diskinize ayıklayan 7-Zip otomatik açılan bir arşivdir. Bundan sonra, tron.bat komut dosyasını yükseltilmiş bir komut isteminde başlatabilir ve kırmızı arka plan komut satırı arabiriminde ‘’ I AGREE ’’ tıklayın.

Tron Windows

Bir sonraki ekranda, Tron’un sisteminize yapacağı her şeyin kısa bir özetini birkaç adımda görebilirsiniz. Adım sayısı 0’dan 8’e kadardır. Prep etiketli ilk adımda, kötü amaçlı işlemleri öldürmek ve sistem kayıt defterinizi yedeklemek için bir takım üçüncü taraf araçları çalıştırılır. Kullanılan araçlar MacAfee Stinger ve Kaspersky TDSSKiller’ı içerir.

Adım 1’de, CCleaner ve BleachBit gibi araçları kullanarak tüm önemsiz dosyaları kaldırır ve sisteminizi temizler.

  1. Adımda gereksiz bloatware kaldırır ve birtakım bloatware ile gelen yeni sistemler için yararlıdır.
  2. adım, KVRT (Kaspersky virüs temizleme aracı), MBAM (Malwarebytes anti-malware) ve Sophos antivirüs gibi güçlü araçlar kullanarak kötü amaçlı yazılımların kaldırılmasını içerir.

Adım 4, SFC, chkdsk, PageFileReset ve MSICleanup gibi araçları kullanan kötü amaçlı yazılımlar tarafından hasar görmüş dosyalarınızı tamir etmekle ilgilidir.

Adım 5, en çok ihtiyaç duyulan yazılımlardan bazılarını (Oracle JRE, Adobe Flash Player gibi) yamalar ve bazı kritik Windows Güncellemelerini yükler.

Bundan sonra, sabit disk sürücüleri adım 6’da bir disk birleştirme aracı çalıştırılarak optimize edilir (sabit durumlu sürücüleri atlar).

Adım 7’de kalan tek şey tüm günlükleri toplamak ve raporu e-posta adresinize göndermektir.

Sonunda 8. adımda, sonunda çalıştırılabilecek bazı diğer özel işlevler ekleyebilirsiniz.

Tron.bat toplu komut dosyasına komple komut satırı argümanları Tron’un github sayfasından https://github.com/bmrf/tron  adresinden görülebilir. Ancak tam paketi, McAfee Stinger ve KVRT gibi kullanışlı üçüncü parti araçları içermediğinden, github’dan indiremezsiniz.

Tron komut dosyası paketini http://www.bmrf.org/repos/tron  adresinden indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here