Tüm Sistemler için Kaliteli Veri Kurtarma Yazılımları

0
3207

Merhabalar bu yazımızda sadece bilgisayarlarımız için değil tablet ve telefonlarımız için veri kurtarma programlarını kaliteli olanları listelemeye çalıştık. Tabiki sadece windows değil linux dağıtımları mac os x sürümleri için programlara da yer verdik. Usb disk, bellek kart, harici diskler içinde programları kullanabilirsiniz. Mümkün olan en iyi seçenekleri (ücretsiz) bir liste oluşturmaya çalıştım. Karşımızda ücretli yazılımları da bulunmaktadır. Burada yer almayan herhangi bir veri kurtarma yazılımı ile bir öneri veya kişisel deneyiminiz varsa, bir yorum yazıp listeye ekleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu örnek yazılımlar aslında gerçek sorunları ile başa çıkmak için dünyada çapında teknikleri kullanılarak başarılı olunmuştur. Bazen programlar sistemimize onarılmaz zararda verebilirler. Verimsiz olabilirler. Programları dener ve sisteminize hasar veya onarılamaz kaybına neden olunabilir. Bu gibi durumlarda karşılaşırsanız sorumluluk kabuletmem. Bu örnekler programlar ve bilgiler sağlam bilgilere dayanarak yapılmıştır.

Veri kurtarma işlemi; başarısız, bozuk veya erişilemez ikincil depolama ortamı normalde erişemez durumu, kazanımı ve hasar verilerine yoluyla veri taşıma işlemidir. Genellikle veriler, dahili veya harici sabit disk sürücüleri, sürücüler (ssd), usb flash sürücü, depolama dvd,cd ve diğer elektronik olarak depolama ortamından kurtarılabilir.

ddrescue

Kurtarma uygulamasında depolama aygıtı veya işletim sistemi, telefon, tablet cihazlarımızın dosya sisteminende mantıksal zararlar ya da fiziksel hasar olur ve her veri kurtarma işlemi kesin nihai sonuça ulşaçak diye bir sonuç çıkarılmamalıdır.

En yaygın veri kurtarma senaryosu hedefi kurtarılaçak verileri başka bir diske ya da cihaza kopyalama işlemidir. Bunun için sisteminiz için kullanalınan windows ve linux için ram üzerinden çalışan live cd diye adlandıralan sistemler ile verilerinizi kopyalama yapabilirsiniz. Bu tür durumlarda genellikle disk bölümleme ile hafifletilebilir hale sistemizide getirib kopyalamada yapılabilir.
Başka bir senaryo dosya sistemi veya disk bölümü veya bir sabit disk arızası bir disk düzeyinde hata içerir. Bu durumların herhangi birinde, veri kolaylıkla okunamaz. Bilgisyarınız sisteminin açılmaması, boot olmaması gibi durumlarda sisteminize erşim sağlayan yine canlı cd sistemeleri kullanma yada sizin önceden kendi sisteminiz canlı cd ya da usb oluşturma yapmanız gibi.

Üçüncü senaryo ise, dosya ortamından “silinmiş” belge (resim,müzik) sistem içinden yada sistem dışı programlarla kurtarma işlemleri uygulanabilir. Kendi sisteminizin nasıl usb olacağı ile iğili paylaşım yapmıştık.

Farklı bir yöntem ise kurduğunuz işletim sisteminiz kurulum dvd tekrar kuruar gibi yaparak sisteminizi tekrar baştan onarma yapabilirsiniz. Kullandığınız sistemin terminal yada regedit bölümünden de kurtarma yapabilirsiniz.

Şifreli, hasarlı çok olan ve gizli olan veriler adli uygulamalar ile yapılmaktadır. Site içerisinde bu tarz uygulamalar paylaşmıştık.

Artık programları listelemeye kısaca bahsetmeye başlayalım.

Sisteminiz boot onarımı için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

Testdisk hem windows hem linux dağıtımlarında kullanabilirsiniz. Öncelikle kayıp bölümleri kurtarmak veya bu belirti hatalı yazılımlar neden olan çizilmiş diskler, yeniden önyükleme yapmak yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

gparted otuziki bit tabanlı bilgisayarlar için küçük bir önyüklenebilir linux dağıtımıdır. Gparted ile cd ve usb yüklü olabilir.

ddrescue kurtarma yazılımı okuma hataları durumunda iyi parçalar kurtarmaya çalışırken, başka bir dosya veya cihazı (sabit disk, cdrom, vb) verileri kopyalamak için tasarlanmıştır.

Online olarak aqfire sitesi vasıtası ile önyükleme sektörü hesaplama imakanı yapan site ile windows, linux ve mac os x sistemeleri çizilmis sektörleri bize ele vereçektir.

partedmagic ile kopyalama işlem için çok ideal bir yalımdır.

knoppix birçok grafik kartları, ses kartları, usb aygıtları ve diğer çevre birimleri için gnu/linux yazılımı, otomatik donanım algılama bir önyüklenebilir cd’dir.

trinityh windows makinelerde kurtarma ve onarım işlemleri de özellikle amaçlayan ücretsiz canlı Linux dağıtımıdır.

SystemRescueCd usb ile de kullanabileceğimiz program çöken sistemi veri kurtarmasında iyi işler yapmaya amaçlamaktadır.

ubuntu-rescue-remix komut ekranın bir çok işlem yapabilirsiniz.

f-secure cd üzerinden çalışır ve işletim sistemi ve sabit disklere erişim sağlar. F secure kurtarma yazılımları size yüklü uygulamaların bütünlüğünü kontrol etmenizi sağlar.

safecopy kaynağı sorunlu (hasarlı sektörler) mümkün olduğunca çok veri ayıklamak için çalışan bir veri kurtarma aracıdır.

hirensbootcd bilgisayarı yeniden biçimlendirme yapımında yardımcı olacak bir önyükleme diski aracı içerir.

mondorescue gnu /linux sunucu veya iş istasyonu yedekler ve güvenilir bir kurtarma yazılımıdır.

rescue hfs dosya sistemlerini destekleyen bir önyüklenebilir mac os x kurtarma dvd’sidir.

stellar mac os x için kullanılan bile çok iyi bir yazılımdır.

Aşağıdaki programlarda mac os x sistemlerinde belge, fotoğraf kurtarma için yine kaliteli araçlardır.

subrosasoft

minitool mac os x yanı sıra Windows’da da kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz