Türkiye BİP’li Oldu

0
1269

Turkcell’in mühendisleri tarafından geliştirilen Türkiye’nin iletişim uygulamasına WhatsApp Gizlilik Politikası tutumundan dolayı bir kaç gün içinde Ocak ayı başında günde dört buçuk milyondan fazla yeni kullanıcı dahil oldu. BİP’in kullanıcı bilgilerinin, Türkiye’nin verileri Türkiye’de kalsın amacı ile Turkcell’in Türkiye’deki yüksek güvenlikli veri merkezlerinde tutulmaktadır. Tüm veriler Turkcell‘in Türkiye’deki veri merkezlerinde son derece güvenli şifreleme ile depolanmaktadır.

Yüz doksandan fazla ülkede operatörsüz uygulama olarak kullanıma BiP, mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama özellikleriyle kesintisiz ve güvenli iletişim sunmaktadır. Digicel, Turkcell’in iştiraki, Lifecell Ventures ortaklığı ile faaliyet gösterdiği otuzun üstünde ülkede BiP’i müşterilerine kazandırmıştır.

BİP ve Özellikleri

BiP; Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları için geliştirilen, tüm operatör abonelerinin kullanabileceği anlık mesajlaşma uygulamasıdır. BiP; App Store, Google Play, ve Huawei AppGallery üzerinden ücretsiz indirilebilmektedir. Uygulamada; kaybolan mesaj, caps oluşturma, herkesle iletişim kurabilme, grup mesajlaşma ve konum paylaşma, para transferi gibi özellikleri bulunmaktadır.

BİP’te Grup Özelliği

BiP’te on kişiye kadar grup görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Mobil, web ve tablet üzerinden görüşme gerçekleştirilebilirsiniz. BiP, grup mesajlaşma, kaybolan mesaj, konum takibi, titreşim, yerel sticker’lar ile ücretsiz mesajlaşma fırsatı sunuyor.

Turkcell aboneleri için mesaj, fotoğraf, video, ses kaydı göndermeleri kotalarından düşmemektedir. Ancak diğer paylaşımları paketleri varsa İnternet paketlerinden, yoksa normal mobil İnternet tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir. BiP uygulaması hız kısıtlı İnternet paketleriyle birlikte alınabilir. BiP ile beraber alınan hız kısıtlı İnternet paketi bittiğinde, İnternet erişim hızı ile birlikte BiP kullanım hızı da 96 kbps’a indirilmektedir.

Diğer operatör abonelerinin BİP kullanımları varsa İnternet paketlerinden, yoksa normal mobil İnternet tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir.

BİP, Turkcell ve Diğer Operatör Aboneler

Turkcell BİP uygulama içerisinden gerçekleşen aramalar, varsa ses paketlerinden yoksa operatörün normal ses tarifesi üzerinden gerçekleşmektedir. Uygulama, mobil şebeke üzerinden erişimin yanında bulundukları ortamdaki kablosuz İnternet bağlantısı üzerinden de kullanılabilir. Bu durumda uygulamaya erişim için gerçekleştirilen deneme kullanımı Turkcell tarafından ücretlendirilmeyeceği için söz konusu deneme kullanımından Turkcell sorumlu değildir.

BİP Güvenliği

Bip Uçtan Uca şifreli güvenliği bulunmaktadır. Uygulama sunucularında mesajlarınızı yedekleme özelliği açık ise, mesajlarınız şifreli olarak saklanmaktadır. Yedekleme özelliği kapalı olan kullanıcılar için mesajlar sadece iletilmek üzere süreli olarak ve şifreli şekilde saklanmaktadır.

BiP verileri, Uluslararası Güvenlik Sertifikasına(Transport Layer Security-TLS) sahip Olan Turkcell İstanbul ve Ankara’daki veri merkezlerinde saklanır. BiP’teki iletilerin iletildiği cihazlar ve sunucular arasındaki tüm iletişim TLS şifreleme kullanılarak güvenli bir şekilde taşınır. Herhangi bir üçüncü taraf, sisteme müdahale ederek iletilere erişemez ve mesajları okuyamaz.

BİP Sağlık

BiP, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde Coronavirus Bilgi ve Hizmet Hattı’nı da açmıştır. Operatörler arasında herhangi bir ayrım olmaksızın, BiP kullanıcıları coronavirus testi yapabilir ve bu kanal üzerinden gerekli durumlarda ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi Bilgi Hattı’na serbestçe erişebilirler.

BİP Acil Durum

BiP’in Acil Durum Düğmesi özelliği sayesinde kullanıcılar, sağlık bilgilerini ve konumlarını paylaşarak ağ kesintisi olsa bile acil durumlarda tek bir tıklamayla BiP üzerinden kesintisiz iletişim kurabiliyor. ‘Çeviri’ özelliği, kullanıcıların anlık mesajlaşma sırasında 106 farklı dilde sohbet etmesini sağlar. BiP, kullanıcılarının gelen iletileri çevrilmiş ileti olarak görüntülemesini ve gönderilen iletileri kendiliğinden çevirmesini sağlar.

BİP iOS için Yükle

BİP Android için Yükle

BİP Huawei için Yükle

BİP Web Kullanın

BiP’i mobil cihazınız için indirin

BiP’i bilgisayarınız için indirin

BİP Tüm Cihazlar için Yükleme

Halk arasında Yerli Malı olarak bilinen, Yerli üretim bilincini, aşılayan ve öğrencilere kazandırılan bir haftadır. 1929’da Atatürk‘ün önerisiyle kurulan Türkiye Ekonomi Kurumu, yerli malların teşvik ve tasarrufu özendirmek, Tasarruf ve Yerli Malı Haftası olarak kutlanmasını kararlaştırmıştı. Bizde neden Turkcell’in mühendisleri tarafından geliştirilen BİP diyelim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here