Virtualbox ve Vmware USB Boot Yapın

0
3589

Virtualbox ve vmware usb boot yapma metodunu video çekim aşaması ile sizlerin önüne getirmeye çalıştım. Bu sefer sesimi sizlerden mahrum ettim. Kısa metrajlı video olduğu için gereksinim duymadım. Ama bilgimizi tam olarak verdim diye düşünüyorum.

Şunu şimdiden söyleyeyim virtualbox ve vmware usb boot yapma işlemi için farklı metodlar deneyebiliriz. Burda en kolay basit olanlarını aktarmaya çalıştım. Vmare player son sürümünde usb boot etmede sorun yaşıyor. Sizlere uygun sürümünü aşağıdaki listeye verdim sizlerden bu verdiğim linkteki vmare kullanın.

vmware usb boot

Bu yazıda zaten oluşturulan sanal bir makine var olduğunu varsayıyoruz. Bu bu sanal makine üzerinde gerçek bir işletim sistemi yüklemeye gerekli değildir. Sadece “boş” sanal makine işlemleri gerçekleştireceğiz.

Video içinde kullandığım programların indirme linklerini aşağıya sıraladım.

Vmare indirme sayfası:

Virtualbox indirme sayfası:

Plop Boot Manager indirme sitesi:

Windows sürümleri indirme sayfası:

Plop boot manager programını kullanırken plpbt iso halinde görünmesi için ultraiso isteminize kurmalısınız.

Virtualbox ile usb dizini cmd göstermek için komutlar:

cd C:\Program Files\Oracle\VirtualBox

VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename C:\Users\Dell\usb.vmdk -rawdisk \\.\PhysicalDrive1

Yukarıdaki Users ve usb.vmdk. arasındaki Dell bilgisayarımın kullanıcı adı sizlerde dell yazan yere kendi bilgisayar kullanıcı adını yazmanız gerekiyor.

Cmd komut satırı açmak için klavyenizden windows tuşu ile birlikte X tuşuna basın. Karşınıza çıkan ekranda komut istemi kısmına sıçrayın.

Usbnizin kaçıncı sürücü olduğunu tespit etmek için yine klavyenizden windows tuşu ile birlikte X tuşuna basın. Karşınıza çıkan ekranda disk yönetimine sıçrayın. Genelde usb (flash disk) 1 sürücü olarak gözükür. PhysicalDrive sonuna birleşik olarak rakamla 1 yazın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz