Virtualboxda Ubuntu 14.10 Sürümünde Düşük Ekran Çözünürlüğü Çözelim

0
3252

Virtualboxda Ubuntu 14.10 sürümünde düşük ekran çözünürlüğü (640×480) çözümü için bu sorunla başa çıkmak için gerçek anlamda iki yol bulunmaktadır.

Bu sorunla başa çıkmak için ilk yola baş vurmadan önce ctrl+alt+t tuşlarına aynı anda kullanıp terminal açalım. Terminal ekranına ”xrandr” komutunu yazalım. Komut ekranında çözünürlük seçenekleri içinde sadece 640×480 gözükür. Bu işlemine farklı bir yol ile ekran çözünürlüğüne ekranın sol tarafından sistem ayarları kısmına gelip karşımıza gelen ekranda ekranlar kısmına girelim. Burada da ekran çözünürlüğümüz 640×480 gözükür.

Virtualboxda ubuntu 14.10 sürümünde düşük ekran çözünürlüğü sorunu çözme video sayfası:

İşte virtualboxda ubuntu 14.10 dağıtımında bu sorunu aşmak için iki yol bulunmaktadır. ilk çözüm masaüstü ekranın en üstünde arama ekranına xdiagnose yazın. Karşımıza ubuntu da tanı ayarları aracı çıkar. Bu kısımda hata ayıklama bölümünde tüm seçeneklerin işaretleyelim. Ardından apply düğmesini tıklatın pencereyi kapatın ve sistemi yeniden başlatın.

İkinci yönteme gelince. Sistem ayarları kısmından yazılım ve günceler kısmına giriş yapalım. Ek sürücüler kısmına girin. Burda biraz bekleyelim. Sistemiz kullanılabilir sürücüleri araması yapsın. Açılan ekranda using x86 virtualization solution… işareti koyalım ve değişiklikleri uygula yapalım ardından sistemi yeniden başlatın.

ubuntu ekran coznurluk

Her iki çözüm ile, sistem 1024 x 768 ekran çözünürlüğü ve bu değerlerin üzerine çıktığını görürsünüz. Terminali yine xrandr komutu yazınca çıktısında yukarda ki resimdeki gibi gözükecektir.

Sisteminizi yeniden açtınız ve yukarda ki videodaki işlemi yaptınız halde sisteminizin ekran çözünürlüğü yine düşük 640×480 olduysa o zaman aşağıdaki videoda ki işlemden de faydalana bilirsiniz.

Virtualboxda ubuntu 14.10 sürümünde düşük ekran çözünürlüğü sorunu için farklı işlem videosu:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz