VPN Bağlantısı Şifrelenmiş mi Kontrol Edin?

0
2641

Kısa bir süre önce kişisel kullanımım için bir vpn servisine abone oldum. Evdeki İnternet bağlantım tamamen şifrelendi. Bu programla artık dünyadaki güvenlik ile yazılanlara aldırış etmiyorum. Vpn bilgisayara yükledikten ve vpn’ye bağlandıktan sonra iyi çalışıyormuş gibi görünüyordu. 

Şifrelemenin etkin olduğunu doğrulamadan her şeyin çalıştığını kabul edemedim. Dolayısıyla bir paket dinleyicisi ve protokol analizcisi ile oynamamış olsam da, ilerlemeye başladım ve aslında bilgisayarımdan ileri geri veri aktarılmasına izin veren bir ağ yardımcı programı indirdim.

Vpn’e bağlı olmadığında bağlantıyı kontrol ettim ve bazı paketleri yakaladım ve bağlandığında aynı şeyi yaptım. Kolayca, aktarılan verilerin vpn’e gönderilirken aslında şifrelendiğini görebiliyordum. Bu yazıda, bağlantınızın şifrelenmiş olup olmadığını nasıl doğrulayacağınızı size göstereceğim.

Herhangi bir teknik uzmanlığa sahip değilseniz, gerçekten endişelenmeyin. Bilgisayarlar ve ağ hakkında bir şeyler bilmiyorsanız çoğunlukla anlamsız olacak gibi her şeyi görmezden gelebilirsiniz. Tek yapmanız gereken burada bir listeyi bakaçaksınız ve bazı metinleri kontrol etdiğinzde sizinde vpn programınızın şifreli çalıştığını anlayabilirsiniz. Windows işletim sisteminde  Wireshark adlı programı kullanacağız.

Programı bu linkten; https://www.wireshark.org/download.html

Wireshark adı verilen program indirdikten sonra başlatın ve başlangıç ekranı aşağıda görünmektedir.

Eğer programı çalıştırdığınızda yukardaki gibi bir ekran gelmiyorsa sisteminiz programlar kısmından Wireshark legacy açın. Sırasıyla şu adımları yapalım.

Interface List tıklayın.
Bu ekranda device kısmının altından istediğiniz ağ birimini seçin.
Ben kablosuz ağımı seçiyorum.
Wi-fi seçiyorum. Resme bakınız.

Close düğmesine tıklayın.
Burada mavi balık simgesi Start butonuna tıklayın. İlk resimdeki mavi simgenin yanındaki start basın.
Karşınıza resimdeki gibi bir benzer ekran gelir.

Üstteki listede ilerleyin ve veri bölümünün anlamsız olduğundan bağlantılarınızın şifrelendiği anlamına gelir. Herhangi bir kelimeyi veya metni okuyabiliyorsanız, veriler şifrelenmemiş demektir. Ok tuşlarını kullanarak en az birkaç satır tarayın. Aynı karmaşık simgeli şekiller ve yazı gözükecektir.

Bu yazı artık vpn bağlantınızın aslında güvenli bir şekilde şifrelendiğini sizleri düşündürecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz