WannaCry için Şifre Çözme Aracını İndirin

0
948

Fransa’daki bir araştırmacı Perşembe günü, Windows XP’ye WCry gasp virüsü bulaşmışsa, kullanıcılar 300 $ ila 600 $ fidye ödemeden kendi verilerini dosyaları açabilen, çözebilen bir program geliştirdi. Fransız araştırmacı Gurnett bu yazılımçok iş göreceği benziyor. Yazılımın, laboratuarda bulaşmış Windows XP bilgisayarları için gereken veri şifre çözme anahtarınıçözüyor. Zaten blog sitemde bu virüse ilgili bir kaç yazı önce sizlere bilgilendirici yazılar yazmıştım.

Yazılım, geniş bir uygulama yelpazesinde Windows XP’de test edildi ve yazılım geçerli olmasına rağmen hala sınırlamalar var. WCry virüsü sürecinin patlak vermesinin son haftasında, bu kurtarma teknolojisinin değeri sınırlıdır.

 

Gurnett diyorki: ” Bu yazılım yalnızca Windows XP ve Windows XP altında test edilmiş ancak yazılımı kullanmak istiyorsanız etkili, bilgisayar virüs bulaştıktan sonra yeniden başlatılamıyor. Buna ek olarak, biraz şans da gerekir, yazılım her durumda etkili olmayabilir. ”

WannaCry olarak da bilinen WCry gasp virüsü bilgisayara bulaştırdıktan sonra bilgisayardaki tüm verileri şifreler ve bilgisayar korsanına kurtarılan verileri kurtarmak için anahtarı elde etmek için 300 $ – 600 $ fidye ödemelerini ister. Şantaj aracı, dosyaları üretmek için kullanılan şifreleme ve şifre çözme anahtarları da dahil olmak üzere birden fazla işleve sahip olmak için Windows’daki entegre Microsoft Parola API’sını (Uygulama Program Arayüzü) kullanır. Oluşturulduktan ve anahtarı aldıktan sonra, Windows’un çoğu sürümünde, API anahtarı temizler.

Bununla birlikte, Windows XP’nin kısıtlamaları, API’nin anahtarı temizlemesini engelleyecektir. Bu nedenle, WCry anahtarı oluşturmak için kullanılan ana dizinin bilgisayar kapanıncaya kadar belleğinde kalabilir. WannaKey, Windows XP sistem belleğini tarayabilir, ilgili bilgileri çıkarabilir.

İlaveten Gurnett: “Şanslı iseniz (yani, ilişkili bellek blokları yeniden ayrılmadı veya silinmediyse), bu ana diziler hâlâ belleğe yerleşebilir” dedi.

Twitter’da şunları söyledi: “Şifre çözme işlemini tamamladım ve anahtarı bu bilgisayardan XP’den kurtarabileceğini onaylayabilirim.” Sonrada ekran görüntülerini paylaşmış.

Karşıt bir görüşte olan; Comae Technologies’in kurucusu ve araştırmacısı Matt Suiche, Gurnett’in şifre çözme aracının etkisiz olduğunu söyledi.

Wannakey adlı yazılımı buradan indirebilirsiniz.

Diğer bir program olan wanakiwiyi bu url’den wanakiwi inidrebilirsiniz.

Benjamin Delpy’nin wanakiwi, hem Windows XP (x86 onaylı) hem de Windows 7 (x86 onaylı) için çalışır diyor. Bu, Windows 2003’ün (x86 onaylı) , Vista’nın ve 2008’in ve 2008 R2’nin dahil olmak üzere XP’den 7’ye kadar her Windows sürümü için geçerli olduğunu ima ediyor.

Tabi XP üzerinde sürümlerde çalışıyor olabilir ama virüs temizlemesi bence daha önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here