WannaCrypt tehlikesini bu yama ile koruyun

0
911

Daha önce , WannaCrypt veya WannaCry ransomware’e karşı bilgisayarınız nasıl savunacağınızla ilgili bir makale yayınladık . Dilerseniz buradan bakabilirsiniz. O dönemde Microsoft, Microsoft Defender ve Microsoft Security Essentials’ın bilgisayarınızı WannaCrypt’e karşı koruyabileceğine dair güvence dışında hiçbir şey açıklamadı. Ancak şimdi Microsoft, WannaCrypt’in bir ağ üzerinden bulaşması ve yayılması için kullandığı güvenlik açığına karşı Windows bilgisayarınızı korumak için çeşitli düzeltme eklerini yayımladı. Milyonlarca Windows XP bilgisayarının da virüs bulaştığı için, Microsoft Windows XP için de yamalar çıkardı.

WannaCrypt tehlikesini bu yama ile koruyun

Genel olarak iki yama vardır – biri Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 içindir, diğer yama da Windows XP, Windows Vista, Windows 8 ve Windows Server 2003 için tasarlanmıştır. Bu iki yamanın yüklenmesi, WannaCrypt’in veya başka herhangi birinin Ransomware, bilgisayarınızı etkilemek için SMB açıklarından yararlanamaz. Windows 10’un bu güvenlik açığı tarafından etkilenmediği öngörülmektedir.

Windows XP, Windows Vista, Windows 8 ve Windows Server 2003 düzeltme eki (yamasını) http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4012598 adresini ziyaret ederek inidirebilirsiniz. Benzer şekilde Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 için yamasını bu; http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4012212 url’den indirebilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemi bu güvenlik açığından zarar görmemiştir.

Windows’da otomatik güncelleştirmeleriniz etkinse ve bu yamalar bilgisayarınızda yüklü olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, komut istemi penceresi açın ve aşağıdaki komutları verin:

wmic qfe list | findstr KB4012212
wmic qfe list | findstr KB4012598

 

İlk komut, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 içindir. İkinci komut Windows XP, Vista, 8 ve Server 2003 içindir.

Bu komutların sonucu olarak hiçbir şey görüntülenmezse, yama yüklü değildir. Ancak, yama zaten yüklendiyse güvenlik yaması hakkında bir veya iki satır göreceksiniz. Bu güvenlik yaması otomatik olarak diğer toplu düzeltmelerle birlikte yüklendiğinden yararlıdır. Yüklü ise, o zaman indirmek ve manuel olarak yüklemek zorunda değilsiniz.

WannaCrypt ücretsiz yazılımına karşı Microsoft yönergeleri hakkında daha fazla ayrıntı için bu sayfayı ziyeret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here