Web Tarayıcınızın Spectre Açığını Kontrol Edin

0
3306

Birkaç hafta önce Spectre ve Meltdown açıkları, tüm dünyada çok sayıda bilgisayarı etkiledi. İşletim sistemi güncelleştirmeleri zaten mevcut olsa da, sistem BIOS güncelleştirmeleri hala birçok üretici tarafından yayımlanacak. Bilgisayarınızın işlemcisinin bu güvenlik açıklarından etkilenip etkilenmediğini ve sisteminizi güvenlik açıklarına karşı düzeltmek için önceden yüklemiş olup olmadığını kontrol edebileceğiniz çeşitli yollar bulunmaktadır.

Ancak web tarayıcınızın Spectre açıklarından etkilenip etkilenmediğini öğrenmek istiyorsanız Tencent laboratuarları tarafından geliştirilen basit bir JavaScript tabanlı araç kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için tek yapmanız gereken şey:

https://xlab.tencent.com/special/spectre/spectre_check.html  adresindeki web sayfasını ziyaret ettikten sonra Check for Click düğmesine tıklayın.

Web tarayıcınızın Spectre’e karşı savunmasız olup olmadığını bilmeden önce web tarayıcınızda birkaç saniye JavaScript tabanlı bazı araçlar çalıştıracaktır.

Web tarayıcınız güvenlik açığından etkileniyorsa kırmızı renkli bir mesaj gösterecektir.

Spectre açığı varsa:

“Your web browser is vulnerable to Spectre”. Yazar.

Spectre açığı yoksa:

Web tarayıcınız ‘’Spectre’e açık” yoksa yeşil renkli şu mesajı

‘’ Your web browser is NOT vulnerable to Spectre” Görürsünüz.

Durumda, web tarayıcınızın savunmasız olduğunu fark ettiğinde, web tarayıcısını derhal en yeni sürüme güncellemelisiniz. Web tarayıcısını güncelledikten sonra, testi tekrar çalıştırmalısınız ve web tarayıcısı halen savunmasızsa başka bir web tarayıcısına geçmelisiniz. Şu anda Mozilla Firefox’un ve Microsoft Edge’in en son sürümlerinin bu açıktan etkilenmemiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz