Site icon internetkafa.com

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi

WhatsApp kullanıyorsanız, bir kaç gün evvel telefonunuzda bir açılır pencere, bildirim fark etmişsinizdir. Bu bildirim hizmetin gizlilik politikasını güncellediğini ve devam etmek için hemen alttaki düğmeyi tıklayın bildirimi görürsünüz. Kullanıcıların yeni koşulları okuduğunda ve kabul etmek için 8 Şubat’a kadar zamanları var. Açık olmak gerekirse, hesabınızı yeniden kullanabilmek için bu koşulları kabul etmeniz gerekir. Kabul etmezseniz WhatsApp kullanamayacaksınız. WhatsApp yerine alternatif uygulamaları bu bağlantıdan bakabilirsiniz.

WhatsApp hangi verileri alıyor?

WhatsApp, zaten uygulamayı geliştirmek için bazı veriler topluyordu. Bu bilgiler, hesap, bağlantı, ileti, durum, kayıt, konum ve kullanım gibi verileri içeriyor. Şu ana kadar bir sorun olmadı. Üçüncü taraf hizmetleri başlığı altında sözleşmede, Facebook’un yan kuruluşlarıyla paylaşılacak verilerle ilgili bir bölüm vardır.

WhatsApp’ta reklam geleceği iddialarının çok uzun süre konuşulduğu da sözleşmede yer alan Üçüncü Taraf Siteler, gelecekte değişiklik olması halinde hizmet koşullarının güncelleneceği değişme ihtimali var.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Gelen Telefonlar

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi diye kamuoyunu gündemi düşen sözleşmesi şuan Android ve iOS cihazlara gelmektedir.

WhatsApp Finansal Bilgi Toplama

WhatsApp Bilgilerinizi Facebook Şirketlerine sunacak olsa da, bunun analitik amaçlı olduğunu iddia ediyor. Bu yeni politikanın üst düzey resmi, Facebook’un ürün ailesiyle daha iyi entegre olmak, işletmelerle daha fazla etkileşim sağlamak ve kullanıcılardan finansal veri toplamak olduğunu söylemektedir.

WhatsApp Kullanıcılarına Verdiği Sözü Tutamadı

Facebook tarafından milyarlarca dolara satın alındıktan sonra, WhatsApp kullanıcılarına bir duyuru ile söz verdi: “Gizliliğinize saygı duyuyoruz, WhatsApp’ı sizin hakkınızda mümkün olduğunca az bilgiye sahip olacak şekilde kurduk. Bağımsız çalışmaya devam ederek Facebook ile ortaklığımızı sürdüreceğiz. Temel değerlerimiz ve inançlarımız değişmeyecek. ” Şeklinde açıklamalar yapmıştı.

WhatsApp’ın Kullanıcı Sözleşmesi Hangi Ülkeleri Kapsamayacak

AB Birliği Ülkeleri  Kapsamayacak. WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesi 4 Ocak’ta güncellendi. Bu güncellemeyle, hizmet kullanıcıların verilerini Facebook ile paylaşacağını ibraz etti. AB ülkeleri için WhatsApp’ın bu son sözleşmeyi kabul edilmesi gerekmiyor. WhatsApp, Avrupa Bölgesi, Avrupa Ülkeleri kullanıcıları etkilenmeyeceğini söyledi. 27 Avrupa ülkesindeki WhatsApp kullanıcılarının verilerini üçüncü şahıslarla paylaşmayacaklar.

WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesinde Kurtulma

Telefonda Bildirimleri Kapatma

Bundan kaçış olmasa da bir geçi de olsa bir çözüm var. Şu an için bir şey kabul etmeden telefon ayarlarında bildirimler kısmından bildirim kapatıp geçici bir önlem alabilirsiniz. Bu tabi ki bu uzun süre böyle WhatsApp bildirim gönderemez anlamını taşımaz.

Sözleşme Kabul Etmeye dair 

Birçoğumuz yüklediğimiz uygulamaları okumadan kabul ederiz. Sözleşme metnini derinden okursak bir çok uygulama, program verilerinizi kullanmaya dair sizden izin istemektedir. Şu anda işletim sistemleri (iOS, Android, Windows gibi) de çeşitli veri sistemi iyileştirmeleri veya pazarlama amacıyla saklar ve kullanır. Bu verilerin saklanması için izni sizden istenir.

Yerli mesajlaşma Uygulamaları

BİP

VİATORİ

Mahremiyet perdemizi delmeye adamış çok uluslu şirketler bulunmaktadır. Bu şirketler hem ticari hem de alçakça nedenlerle emrinde orduları bulunmaktadır. İnternette mahremiyet bizim temel hakkımızdır ve bunun için sonuna kadar bu şirketlerle mücadele etmeliyiz.

Exit mobile version