Windows 10 VHD Diski Programla Oluşturun

0
3582

Bu makalemizde virtualbox üzerinde vhd (sanal disk) oluşturacağız. Bu işlemi virtualbox üzerinde kurulu olana Windows 10 işletim sistemi üzerinde yapacağız. Disk2vhd programı ile yapacağız . Windows işletim sistemi disk yönetimi bölümünden yararlanmayacağız. Bu yazılım ve prosedür de Windows’un önceki sürümleri ile çalışır. Sanal sabit diski vhd (.vhdx dosyası) konumu yani kayıt yeri sabit disk veya harici usb sürücü olabilir.

Bu işlemi yaparken yapacağımız işletim sistemi açık olmamalı ve kopyalama işleminde vhd dosyasını kopyalama kaydetme yeri olduğu gibi bırakmalıyız. Yani kopyalama yerini virtualboxı kurarken oluşturduğumuz işletim sistemi klasörüne kopyalama olması tercih edilmelidir. Kısacası videodaki uygulanan işlemlerin aynısı uygulayın.

Windows 10 Disk

 

Windows 10 Türkçe’de disk2vhd programıyla vhd (sanal disk) oluşturma video sayfası:

Vhd dosyasının tanımına gelince; sanal sabit disk için bir kısaltmadır. Vhd dosya uzantısına sahip dosyalar microsoft virtual server tarafından kullanılan disk görüntüleri içeriyor. Aynı olarak vhd dosya depolar tek bir dosya içindeki veriler ve eylemler bir fiziksel sabit disk gibidirler. Vhd dosyaları genellikle tek bir sabit disk üzerinde birden fazla işletim sistemi yüklemek ve çeşitli yazılım uygulamaları test etmek için kullanılır.

Vhd dosya uzantısı da bir kullanıcının bilgisayarı yedekleme için kullandığı işletim sistemi (windows,linux,mac os) türü için yedekleme amaçlı kullanılır. Bu vhd dosyaları gerekirse bir kullanıcının bilgisayarına veya tüm bilgisayar sabit diskinde bireysel dizinleri geri yüklemek için kullanılabilir.

Disk2vhd programı aşağıdaki bağlantıda ulaşabilirsiniz

https://technet.microsoft.com/en-us/library/ee656415.aspx

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz