Windows 10’a Otomatik Sürücü Güncellemelerini Durdurun

0
3926

Windows 10’daki otomatik güncellemeler özelliği, sürücü güncellemelerini, sürücü yazılımının eski sürümlerinin Microsoft’un sürücüleri tarafından güncelleştirilip değiştirilebilmesi için indirmenize izin verir. Ancak bu her zaman iyi birşey olmaya bilir. Pek çok kişi, Windows’un bilgisayarla birlikte çalışan halihazırda çalışan aygıt sürücüleri geçmesini istemez.

Windows 10 bu önemli bir özellik güncellemesini yüklediğinde sürücüleri güncellemek eğilimindedir. Bazen, bir güvenlik güncelleştirmesini yükleyen iş bile onları güncelleyecektir. Bu genellikle Sisteminiz için doğru sürücüleri bulmak için başarısız olabilir. Çünkü, her zaman sürücüleri güncelemek iyi bir şey değildir. Sorunlu olan bir sürüme sürücüleri güncellemesi hata ve sorunlarla karşılaşabilir. Neyseki, Windows 10’a otomatik sürücü güncellemelerini durdurmak için nasıl yol izleyeceğinizi bu yazıda anlattım.

Windows 10’a Otomatik Sürücü Güncellemelerini Durdumak için En kolay Yöntem:

Windows 10’daki Denetim Masası’nı kullanarak güncellenen sürücüleri durdurmak için oldukça kolaydır.

Başlat Menüsü , başlatmak Denetim Masası’nı.

Görüntülenen seçeneklerden Sistemi seçin.

Yeni bir pencere açılacaktır. Sol tarafta Gelişmiş Sistem Ayarlarını seçin.

Sistem özellikleri penceresi çıkacaktır. Donanım sekmesini seçelim.

Donanım sekmesinden tıklayın ve  Aygıt Yükleme Ayarları giriş yapın.

Yeni bir pencere açılır olacaktır iki seçenekten yani evet ve hayır vardır. Siz Hayır (Cihazınız beklenmediği gibi çalışmayabilir) seçin. Üreticinin uygulamalar otomatik olarak indirilmesini durdurmuş oluyorsunuz.

Değişiklikleri Kaydet yapın.

Surucu Guncelleme Durdur

Windows 10’a Otomatik Sürücü Güncellemelerini Durdumak için İkinci Yöntem:

Windows’da bir grup ilkesi ayarı kullanarak aygıt sürücüsü yazılımının güncellemelerini indirerek otomatik güncelleme durdurma sağlar.

Kısayol tuşu; Win + R aynı basın.

Çalıştır penceresine regedit yazın ve tamam yapalım.r

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde, sırasıyla bu kısımları açalım. HKEY_LOCAL_MACHINE + SOFTWARE + Policies + Microsoft + Windows + WindowsUpdate karşımıza gelen ekranda ExcludeWUDriversInQualityUpdate anhatar yoksa oluşturmak gerekecektir.

WindowsUpdate alt anahtar seçildikten sonra, sağ taraftaki bölmede sağ tıklayın ve seçim Yeni  → Dword’ü Değeri (32-bit) ve  buradaki Yene değer yazan kısıma ExcludeWUDriversInQualityUpdate yazalım. Değer verisi 1 yazalım.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve Windows bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, Windows bilgisayarınız artık Microsoft sunucularından aygıt sürücüsü güncellemelerini indirmeyecektir. Bu ayar Home edition haricinde Windows’un 10 tüm sürümlerinde çalışır. Daha sonraki bir zamanda, Windows bilgisayarınızdaki sürücülerin yeni sürümlerini indirmek istiyorsanız bu değerini değiştirerek bu ayarı devre dışı bırakabilir ya ExcludeWUDriversInQualityUpdate için 0 veya sürücü güncelleme yazılımı kullanabilirsiniz.

Aslında sürücü güncelleme programlarının bir kısmı Microsoft’un sağladığı sürücülere kıyasla çok daha iyi bir performansla sonuçlanır. OEM web sitelerinden indirerek sürücülerinizi güncel tutmak için çok daha iyi bir iş yapar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz