Windows 10’da Critical Process Died Çözümü

26
27580

Eğer Windows 10’da Critical Process Died mesajı ile ekranda bir Öldürme Ekranı/Mavi Ekarn (BSoD) hatası aldıysanız bilgisayarınızın yeniden başlamasına neden olacaktır. Hatta ben bilgisayarımı kapatma tuşuna bastığımda Critical Process Died ekranı geliyor bilgisayar kapanmıyor ve yeniden başlıyor. Bu artık zamanla yüzde yüz oluyor ve laptop açma kapama tuşuna basınca kapanmıyor.

Ben burada ‘’Kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor’’sorunu hata kodu: ‘’Critical Process Died’’ . Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu hatayı daha sonra online olarak arayabilirsiniz: CRITICAL_PROCESS_DIED…

Nasıl üstesinden geldiğimi ilk yöntemle anlatacağım. Bu sorunun resmini hemen aşağıya ekliyorum. Windows 10’daki mavi ekranı düzeltmenin birkaç yolu vardır ve bu işlemi yapmak için üst düzey bilgisayar kullanıcısı olmanıza gerek yok.

STOP hataları veya STOP kodları olarak da bilinen BSoD’ler, Windows NT 3.1’den beri piyasaya sürülen Windows NT 3.1 işletim sisteminin bir parçasıdır. Birçok kullanıcı tarafından işletim sisteminin en can sıkıcı kısmı olarak kabul edilen bu özel hata mesajları görüntülenir. Önemli bir sistem hatası oluşur. Amaçları, kullanıcıyı olası neden hakkında bilgilendirmek ve sisteme zarar vermekten kaçınmaktır.

BSoD’lerin tipik sebepleri arasında yazılım hataları, kötü sürücüler, hatalı bellek, güç kaynağı sorunları, aşırı ısınma ve overclock işlemleri yer alıyor. Critical_Process_Died adlı Windows 10 hatasına başvuran 0x000000EF kodu da dahil olmak üzere 500’den fazla bilinen BSoD hata kodu vardır.

Windows 10’da Critical_Process_Died hatası oluştuğunda, aşağıdaki hata iletisine sahip mavi ekrandan başka bir şey göremezsiniz:

Windows 10 Critical Process Died

Bu Hatanın Nedenleri

Windows işletim sistemi, yalnızca yetkili uygulamaların belirli verilere ve sistemin parçalarına erişebilmesini sağlar. Windows’un önemli bir bileşeni, verileri için yetkisiz bir değişiklik algıladığında, Kritik Süreç Ölümü hatası (Critical Process Died error)  hatasının gerçekleşmesine neden olarak hemen devreye girer.

Çoğu durumda bir sürücüdür. Örneğin, ses kartı sürücüleri, kötü amaçlı olarak hatalarla doludur ve aynısı belirli yazıcılar ve kablosuz genişletme kartları için de geçerlidir. Ama bazen hatanın nedeni hemen belli olmaz. Yepyeni dizüstü bilgisayarların sahiplerine Critical_Process_Died hatasıyla ilgili raporlar var ve bu hata, yıllarca kusursuz bir şekilde çalışmakta olan bir bilgisayarda kendiliğinden çalışmaya başlaması için duyulmamış bir şeydir.

Bu yüzden daha geniş bir yaklaşım benimsemek ve aynı anda birden fazla potansiyel sebebi ele almak çok önemlidir. Bu makalede açıklanan herhangi bir yöntemle başlayabilir ya da tek tek deneyebilirsiniz. Tamamen size kalmış. Yaptığınız her adımdan sonra test boyunca gerçekleştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz, böylece hangi çözümün doğru olduğunu kendiniz biliyor olacaksınız.

Dediğim gibi ben ilk yöntemle başarılı oldum. Bunu iler ki satırlarda okuyacaksınız. Diğer yöntemler hiç işe yaramadı. Eğer bu yazıda yöntemler işe yaramazsa Windows 10 Format tek çare olabilir.  Yada kurulum yaptığınız DVD Windows 10 onarım yapabilirsiniz.

İlk Yöntem: Mavi Ekranı onarın

Otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırakmak.

Çoğu durumda, Windows 10 bu hata oluştuğunda otomatik olarak yeniden başlatılacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu durumda, BSOD ile ilgili hata kodunu not etmek için yeterli zamanınız olmaz. Bu nedenle, Windows 10 mavi ekran hatasını düzeltme işleminizi başlatmak için hata ekranını bir süre tutmalısınız. İşte nasıl yapılacağı:

Bilgisayarınız simgesinde sağ tıklayın.

Özellikler’e gidin.

Açılan ekranda Gelişmiş Sistem Ayarları’nı tıklayın.

Bu ekranda Gelişmişe tıklayın.

Başlangıç ve kurtarma yazısının sağ tarafındaki Ayarlar kısmına tıklayalım.

Varsayılan işletim sistemi kısmında işletim sistemleri gösterme süresi kutusunu işaretleyin.

Sisteme hatası kısmında ise, sistem günlüğüne olay olarak yaz kısmına kutusunu işaretleyin.

Otomatik olarak yeniden yaz kısmı kutusu işaretini kaldırın.

Hata ayıklama bilgisi yaz kısmında otomatik bellek dökümü yazısını götürün.

Var olan dosyanın üzerine yaz kısmı işaretli olsun. Alttaki kısmın kutusunu işaretlemeyin.

Windows 10 da otomatik güncellemeyi tamamen kapatın. Bu yazıdaki programı kullanarak otomatik güncellemeyi tamamen durdurursanız bu hata çıkmayacaktır.

Windows 10 Mavi Ekran

Kötü yazılı aygıt sürücülerinden, bozuk sistem dosyalarına ve virüslere, hatalı depolama aygıtlarına kadar, aşağıdaki çözümler bu sorunların tümünü ele alır. Bunları uygulamak için bir bilgisayar uzmanı olmanıza gerek yok, sadece talimatlarımızı uygulayın.

Windows 10’da Temiz Önyükleme nasıl yapılır:

Başlat menüsünü açın ve “msconfig” yazın.

Sistem Yapılandırma uygulamasını açmak için enter tuşuna basın.

Hizmetler sekmesine gidin ve Tüm Microsoft hizmetlerini gizle seçeneğini işaretleyin.

Başlangıç ​​sekmesine gidin ve Görev Yöneticisi’ni Aç’ı tıklatın.

Gördüğünüz tüm hizmetleri devre dışı bırakın.

Bilgisayarı yeniden başlatın.

Hem Güvenli Mod hem de Temiz Önyükleme, aşağıda açıklanan çözümleri uygulamanıza izin veren Critical_Process_Died hatasını geçici olarak düzeltilebilir.

Windows 10’da sistem geri yükleme nasıl kullanılır:

İşletim sisteminizin bir güncelleme veya yeni bir sürücü yükleyene kadar gayet iyi çalıştığını varsayarsak, Critical_Process_Died hatasıyla nasıl çözüleceğine dair en basit çözüm önceki çalışma durumuna geri dönmektir.

Sorunlu yazılım parçasını el ile kaldırabilir veya sistem geri yüklemesini kullanarak zaman içinde geri dönebilir ve Windows 10’un her büyük güncelleştirme veya sistem değişikliğinden önce sizin için oluşturduğu otomatik olarak oluşturulan yedeklemeleri kullanabilirsiniz.

Başlat menüsünü açın.

“Sistem geri yükleme” yazın.

Bir geri yükleme noktası oluştur seçeneğine tıklayın.

Sistem Koruması altında, Sistem Geri Yükleme’yi tıklayın.

Bir iletişim penceresi görünecek ve size tüm geri yükleme noktalarını gösterecektir.

İstediğiniz herhangi bir geri yükleme noktasını seçin ve seçiminizi onaylayın.

Windows değişiklik yapmayı bitirinceye kadar bekleyin.

Geri yükleme özelliği kişisel belgelerinizi ve dosyalarınızı silmez, bazı uygulamaları ve ayarları silebilir. Windows 10, önceki bir sürüme döndüğünüzde silinecek programları ve sürücüleri taramanızı sağlar. Bunları not alın ve son derece dikkatli bir şekilde yeniden yükleyin.

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) Aracını Kullan:

SFC olarak bilinen Sistem Dosyası Denetleyicisi , Windows’un Windows sistem dosyalarındaki bozulmaları taramasını ve bozuk dosyaları geri yüklemesini mümkün kılan bir yardımcı programdır. Yardımcı program, Windows Resource Protection (WRP) altında bulunan ve Microsoft tarafından açıklandığı gibi işletim sisteminin bir parçası olarak yüklü olan sistem dosyalarının, klasörlerin ve kayıt defteri anahtarlarının değiştirilmesini önleyen dosyaları arar.

Sistem dosyalarını onarmak için SFC aracını nasıl kullanılır:

Başlat menüsünü açın.

“Cmd” yazın.

İlk sonuca sağ tıklayın (Komut İstemi) ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

“Sfc / scannow” yazın ve enter tuşuna basın.

İşlemin bitmesini ve bilgisayarınızı yeniden başlatmasını bekleyin.

Kötü amaçlı yazılımları tarayın:

Her gün yayınlanan yaklaşık 200.000 yeni kötü amaçlı yazılım örneğiyle, İnternete bağlı hiçbir bilgisayar gerçekten güvenli değildir. Modern kötü amaçlı yazılım önleme çözümleri, en son siber tehditlere karşı yeterli düzeyde koruma sunarken, işletim sisteminiz yine de virüs bulaşabilir ve bundan haberiniz olmayabilir.

Malwarebytes Anti-Malware , AdwCleaner , HitmanPro veya SUPERAntiSpyware gibi isteğe bağlı bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısını öneriyoruz. Bu gelişmiş güvenlik çözümleri, mevcut virüs tarayıcınızla birlikte çalışarak, en tehlikeli siber hataların bile herhangi bir hasara yol açmadan yakalanma şansını artırabilir.

Web tarayıcınızda Flash’ı devre dışı bırakmayı düşünün, bir reklam engelleyici kurun ve zararlı sitelerin bulunduğu zararlı siteleri ziyaret etmekten kaçının.

Yukarıda açıklanan her yöntemi denerseniz Windows 10 Critical_Process_Died hatası çözerseniz bir kez bir kez çözdüğünüzde, bir geri dönüş yapmanın çok muhtemel değil. Dahası, bu makalede açıklanan yöntemler, diğer BSoD hata kodlarını ve diğer bilgisayar sorunlarını teşhis etmek ve çözmek için kullanılabilir.

26 YORUMLAR

 1. Hata alinip da bilgisayar acilmiyorsa yukaridakiler nasil yapilabilir ki! Amac windowsun acilmasini saglamak zaten, gerisi kolay… burada anlatilanlar windowsun acilmasi icin degil bir daha bu hatayi vermemesi icin anlatilmis!

 2. Bilgisayarım yeni, bir program kurdum ve açtıktan 5-6 saniye sonra pc bu hatayı verdi,kurduğum yazılımın virüs olma olasılığı yüksek diye düşünüyorum.Şuan McAfee yükleniyor inşallah çözülür size sorum bu hatayı benim düşündüğüm gibi virüs yapmış olabilir mi?

   • Ab bişey diicem . Harfi jarfine yaptim herseyi .sorun duzelurmi sizce. Benim sorunum bi jar dosyasi indirdikten sonra basladi. Hic hata vermezdi . Ama bi an duraksadi ve catur cytur sesler geldi ve bir % isateri doana kadar bekleyip yeniden başlatti. Sorunun cozumu bu olqbilirmi herseyi yaprim . Sorun duzelitmi. Ve ayriyeten bilgisayari guncellyemiom. Busefer farkli bjr hata verio hatanin kodu:0x80070002
    Bununla ilgili olabilirmi tesekkur ederim.

 3. Merhaba hocam bende aynı hatayı alıyorum bilgisayarımı değiştirdim tek eski olan parça ekran kartımdı windows kurdum eski ssd min içindekileri sildim eskiden kullandığım programları yükledim ama 2 gündür mavi ekran hatası alıyorum acaba ssd nin içindekileri silmem ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi ?

  • Abdullah, tüm sabit diskleri sil, biçimlendir. Tek disk yap ve Windows 10 tekrar kur. Tüm güncellemeleri al. Tüm güncellemeleri aldıktan sonra sistem geri yükleme yap. Tercih ettiğin programları yükle.

  • Merhabalar Efe.

   İlk önce bios marka model site destek sayfasına bak. Bilgisayarın garantisi bittiyse bios pilini çıkart ve tekrar tak.

 4. Merhabalar. 1 ay önce aniden elektirikler kesildi haliyle bilgisayarda kapandı. Geri açmaya çalıştığımda hiç açılmadı bios sıfırlamayı denedim ve açıldı. Bios menüsünde gördüm ki
  toplamda 8gb ramim 4 gb gözüküyordu. Ram değiştirdim. Bu seferde mavi ekran hatası aldım. hata kodu şöyleydi 0xc0000221. Burdan sonra otomatik onarım bölümüne girmeye çalıştım ve girdim. İlk önce başlangıç onarma yapmaya denedim ama düzelmedi ve bu bölümden bilgisayarı sıfırladım. Bilgisayarım açıldı yeniden kapatıp açtığımda bu hata yine geldi. Biraz araştırdıktan sonra bazı kodlar ile açıldı.
  Bugün de bu hata ile karşı karşıyayım.

  • Merhabalar Nebi bey.

   Dün akşam benim PC’de hata verdi sebebi virualbox’idi ama bu sorunların sebepleri çok olabilir. Sisteminizde otomatik güncellemeyi kapatın.

 5. İslemleri uyguladım format attım her şeyi yaptım bilgisayarcıya da götürdüm hala aynı hatayı alıyorum bilgisayar hafif kasmaya başlıyor hatayı veriyor

  • Merhabalar Burak bey.

   Windows XP cd’si ile format atın. Windows 7, eski Windows sistemleri formatlayın. Hata devam ederse bir donanım ama hangisi olduğu şu kesin diyemem. Kolay gelsin.

 6. Bende de bu hataları veriyordu bilgisayarımı daha 3 ay önce aldım fakat 2. ay’ında bu hatayı vermeye başlamıştı tabiki güncellemelerimi yaptıktan sonra bir nebze olsun geçti ama şu anda tekrar başladı güncellemelerimi tekrardan yapacağım ama benim şu gibi bir sorum olacak. Ben freedos işletim sistemi kullanıyorum ve işlerim dolayısıyla bilgisayarımı bir arkadaşıma kurdurdum kendisi “Windows 10Pro” kurdu fakat neredeyse tüm ayarlarımda “Bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetilir” uyarısı alıyorum. Ayrıca bunun yanında lisanslı bir ürün değildi Windowsum bir program aracılığıyla lisanslı yaptım ve ondan sonra da bir kaç kere hatayı aldım. Sorunun donanımsal olduğunu ben pek sanmıyorum ama format atmayıda istemiyorum indirdiğim çoğu program yüksek tabanlı olduğu ve internetimde biraz yavaş olduğu için sorun olur diye endişeleniyorum. Cevabınızı bekliyorum

   • Tekrardan selam,

    Bunu yapmam verilerimin kaybolmasına neden olur mu? Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi indirdiğim çoğu program yüksek tabanlı ve internetim bu sıralar biraz sorunlu.

    • Sadece C diskine format atın. C diskine Windows 10 kurun. Veri, bilgi kaybı sizin sorumluluğunuzda. Yedekleme işini artık size ait ve bu siz düzenlemelisiniz.

     • Bilgisayarımda farklı bir disk yok sadece C diski var. Birde yukarıda vermiş olmadığım bir kaç bilgi üzerine ekleme yapmak istiyorum: Ben sabahları işlerimi erkenden halletmek için bilgisayarımı açıyorum ve gece en fazla iki buçuğa kadar çalışma sürdürüyorum. Daha önce hatayı sabahları hiç almadım, işlemcim ve ekran kartım amd(amd biraz çabuk ısınabildiği ve zorlandığı için yoğun işlemlerde bu bilgiyi vermek istedim) sürücülerimi en başından beri bu şekil hataları yaşamamak için güncel tutuyorum. Ve geceleri bilgisayarım az da olsa zorlanıyor uzun süre açık kaldığından. Ayrıca dediğim gibi sorunu sadece geceleri yaşıyorum. Ben windows’um ile alakalı olduğunu pek sanmıyorum fakat yinede size danışmak istedim bu konuda. Haricinde şöyle bir bilgi vermek isterim: Windows sürümüm bir kuruluş ile lisanlı olduğu için çoğu defender ayarlarına erişimim fazlasıyla kısıtlıydı. Bende bunları hizmetler sekmesinden açmaya karar verdim. Bunlar haricinde yazılımsal olarak bir bilgi yok(harici bir işlem yapmadım). Ayrıca şundan da bahsedeyim günde maximum 2 kere alıyorum bu hatayı o da yine geceleri oluyor. Tabi sadece 1 kere verdiği zamanlar daha fazla fakat 2 kere aldığım zamanlarda oluyor. Tekrardan teşekkür ediyorum ve cevabınızı bekliyorum.

     • Bu bilgiler üzerine format atmak haricinde yol gösterebilecek çözümleriniz var mı? Çünkü gerçekten ihtiyacım var.

     • Tekrardan selam. Bir kaç araştırmada bulundum, Kayıt Defterinde bozulmalarda sanırsam bunu etkiliyormuş Windows Defender’ı açmaya çalışırken “0 1” kodlarından birini silmiştim hata bundan kaynaklı olabilir mi? Yani düz bir şekilde sürücüler ile uğraşmadan format atsamda olur mu?

     • Merhabalar. Kayıt defteri bozulma için hiç bir şey diyemem, bir bilgim yok. Düz Format atarsan her şeyin silinecek. Aslında tüm sitemi yeniden kurman gerekiyorsa kur.

      Eddie, 3 günde bir internetkafa.com reklamlara tıklarsan çok sevinirim.

  • Yeniden Windows kurun. Eğer kurma işlemini izin vermiyorsa büyük olasılık hard disk arızalıdır. Hard diski değiştirmeniz gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz