Windows 10’da Ekran Kartı Olup Olmadığını Öğrenin

0
2049

Bir bilgisayarın işletim sisteminde, Ekran Kartı (GPU, Grafik İşlen Birimi) grafik işlemiyle ilgili her şeyi işlemek için rol oynamaktadır. Yeni bir bilgisayar alırken ilk göz önünde olması gereken bileşen ekran kartı, grafik kartıdır. Ekran kartı, oyun oynamada, video düzenlemede, video kodu çözmede, çizim yapmada, grafik tasarım gibi işlemlerde çok büyük rol oynamaktadır.

Windows 10’da Ekran Kartı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Windows 10 bilgisayarınızdaki Ekran Kartı olup olmadığını kontrol etmek için birden çok yöntemler bulunmaktadır.

Görev yöneticisi ile Windows 10 bilgisayarda ekran kartı olup olmadığını öğrenebiliriz. Klavyeden Ctrl+Alt+Del tuşları aynı anda kullanıp görev yöneticisi açalım. Görev yöneticisi açıldığında, Performans sekmesine tıklayın. Eğer Performans sekmesini görmüyorsanız görev yönetici ekranın en alt sol köşesinde Diğer ayrıntılar kısmına tıklayın. Şimdi Performans sekmesini görmelisiniz. Performans sekmesinde GPU varsa tıklayın. GPU kısmında; GPU belleği, paylaşılan GPU belleği, fiziksel konum gibi ekran kartı ile birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızda birden fazla ekran kartı takılıysa yine Performans sekmesinde sol kenar kısmında GPU 1 varsa ikinci bir ekran kartı var demektir.

Windows 10’da Ekran kartını olup olmadığını öğrenmek için ikinci yol ise, DirectX Tanı Aracını kullanıp öğrenebiliriz. Yine klavyeden Windows tuşu ile R tuşuna aynı anda basalım. Açılan çalıştır Ekranına dxdiag yazıp enter tuşuna basalım. DirectX Tanı Aracı açıldığında Ekran sekmesine tıklayın. Burada ekran kartı ile ilgili paylaşılan bellek, toplam bellek, üretici firma, yonga türü gibi bilgileri görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz